LimeSurvey 4.x.x - en to id translation catalogue (3284 entries)

en:  Please select a file to import!
id: Silakan pilih berkas yang akan diimpor!

en:  global level
id: tingkat global

en: %d file deleted.|%d files deleted.
id: %d berkas terhapus.|%d berkas terhapus.

en: %s cannot be left empty
id: %s tidak boleh dibiarkan kosong

en: %s cannot be left empty.
id: %s tidak dapat dikosongi.

en: %s duplicate records removed
id: %s data duplikat dihapus

en: %s entries were not copied because they already existed
id: %s partisipan tidak tersalin karena telah ada sebelumnya

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
id: %s entri diabaikan karena termasuk dalam daftar hitam

en: %s field(s) were successfully added.
id: Isian %s berhasil ditambahkan.

en: %s invalid attributes
id: %s atribut tidak valid

en: %s lines had a mismatching number of fields.
id: %s baris memiliki jumlah kolom yang tidak sesuai

en: %s min. %s sec.
id: %s menit %s detik

en: %s missing attributes
id: %s atribut hilang

en: %s new participants were created
id: %s partisipan baru telah dibuat

en: %s of %s columns selected
id: %s dari %s kolom telah dipilih

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
id: %s tanggapan lama dan waktu terkait berhasil diimpor.

en: %s old response(s) were successfully imported.
id: %s tanggapan lama berhasil diimpor.

en: %s participants have been copied to the central participants table
id: %s partisipan telah disalin ke tabel pusat partisipan

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
id: %s partisipan telah disalin ke tabel partisipan survei

en: %s participants have been shared
id: %s peserta sudah dibagikan

en: %s records imported
id: %s data diimpor

en: %s records in CSV
id: %s data dalam CSV

en: %s records met minimum requirements
id: %s arsip sesuai kondisi minimum

en: %s records with invalid email address removed
id: %s data dengan alamat surel invalid dihapus

en: %s response lines in your file.
id: %s baris respons pada berkas anda.

en: %s responses already exist.
id: %s response sudah ada.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
id: %s respons tidak dapat dimasukkan atau diperbarui.

en: %s responses were inserted.
id: %s respons telah dimasukkan.

en: %s responses were updated.
id: %s respons telah diperbarui.

en: %s rows per page
id: %s baris per halaman

en: %s%% completed
id: %s%% komplit

en: 'Other:' comment mandatory
id: Komentar 'Lainnya:' wajib diisi

en: (Any group)
id: (Grup apapun)

en: (Any)
id: (Apapun)

en: (Autodetect)
id: (Deteksi otomatis)

en: (Automatic)
id: (Otomatis)

en: (Iconv Library not installed)
id: (Pustaka iconv tidak terinstal)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
id: (Set label tidak diimpor karena Anda tidak memiliki hak akses untuk membuat set label baru.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
id: (Ukuran berkas maksimum: %01.2f MB)

en: (No target question)
id: (Tidak ada target pertanyaan)

en: (None)
id: (Tidak ada)

en: (Reason: Administrator email address empty)
id: (Alasan: Alamat surel administrator kosong)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
id: (Pilih beberapa set label dengan menggunakan kunci Ctrl)

en: (Sub-)question width
id: Lebar (sub-)pertanyaan

en: (none)
id: (tidak ada)

en: 16 or up
id: 16 atau lebih baru

en: 1st quartile (Q1)
id: Kuartil pertama (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
id: Gaya CSS peringatan batas waktu pertama

en: 1st time limit warning message
id: Pesan peringatan batas waktu pertama

en: 1st time limit warning message display time
id: Waktu tampilan pesan peringatan batas waktu pertama

en: 1st time limit warning message timer
id: Waktu pesan peringatan batas waktu pertama

en: 2nd quartile (Median)
id: Kuartil kedua (Median)

en: 2nd time limit warning CSS style
id: Gaya CSS peringatan batas waktu kedua

en: 2nd time limit warning message
id: Pesan peringatan batas waktu kedua

en: 2nd time limit warning message display time
id: Waktu tampilan pesan peringatan batas waktu kedua

en: 2nd time limit warning message timer
id: Waktu pesan peringatan batas waktu kedua

en: 3rd quartile (Q3)
id: Kuartil ketiga (Q3)

en: <No default value>
id: <Tidak ada nilai standar>

en: <no data>
id: <tidak ada data>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
id: Cadangan tabel ini telah dibuat dan dapat diakses oleh administrator sistem Anda.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
id: Cadangan tabel ini akan dibuat jika Anda melanjuutkan. Administrator sistem Anda akan bisa mengakses tabel ini.

en: A code has been updated to %s.
id: Kode telah diperbarui menjadi %s.

en: A database named "%s" already exists.
id: Basis data dengan nama "%s" telah ada.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
id: Survei yang telah dinonaktifkan tidak dapat diakses oleh partisipan (hanya akan muncul pesan bahwa mereka tidak diizinkan melihat survei tersebut).

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
id: Fruity theme untuk penggunaan yang fleksibel. Tema ini menawarkan variasi monokrom dan banyak opsi untuk penyesuaian yang mudah.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
id: Indeks pertanyaan yang lengkap akan ditampilkan; partisipan akan dapat melompat ke pertanyaan-pertanyaan yang relevan.

en: A participant table has been created for this survey.
id: Tabel partisipan untuk survei ini telah dibuat.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
id: Indeks pertanyaan akan ditampilkan; partisipan akan dapat berpindah antarpertanyaan.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
id: Respon tidak dihapus.|{n} respon tidak dihapus.

en: A security update is available.
id: Pembaruan keamanan telah tersedia.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
id: Isian partisipan survei pada survei yang tersimpan juga telah dibuat.

en: A template with that name already exists.
id: Template dengan nama tersebut sudah ada.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
id: Catatan waktu tidak dihapus.|{n} catatan waktu tidak dihapus.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
id: Nama pengguna tidak diberikan atau nama pengguna tidak valid.

en: AND/OR Date is
id: DAN/ATAU Tanggal adalah

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
id: Kemampuan untuk mengubah pertanyaan, grup, dan parameter mash terbatas.

en: Absolute value
id: Nilai mutlak

en: Accept
id: Menerima

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
id: Terima karakter Unicode Font Awesome.

en: Access
id: Akses

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Access denied!
id: Akses ditolak!

en: Action
id: Tindakan

en: Action to perform when time limit is up
id: Tindakan yang dilakukan sewaktu batas waktu lewat

en: Actions
id: Tindakan

en: Activate
id: Mengaktifkan

en: Activate Survey
id: Pengaktifan survei

en: Activate quotas
id: Aktifkan kuota

en: Activate survey
id: Aktifkan survei

en: Activate survey participants table
id: Aktifkan tabel partisipan survei

en: Activate this survey
id: Aktifkan survei ini

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
id: Aktifkan opsi ini untuk menampilkan peta di atas isian masukan tempat pengguna dapat memilih suatu lokasi

en: Activated
id: Diaktifkan

en: Active
id: Aktif

en: Active and running
id: Aktifkan dan jalankan

en: Active but expired
id: Aktif tapi kadaluarsa

en: Active but not yet started
id: Aktif tapi belum dimulai

en: Active filters:
id: Filter aktif:

en: Active survey ID
id: ID Survei Aktif

en: Active survey participants tables
id: Tabel partisipan survei aktif

en: Active surveys
id: Survei aktif

en: Active:
id: Aktif:

en: Adaptive
id: Adaptif

en: Add
id: Tambahkan

en: Add SurveyId to link
id: Tambah SurveyId ke tautan

en: Add URL parameter
id: Tambahkan parameter URL

en: Add a group
id: Tambahkan grup

en: Add a language:
id: Tambahkan bahasa:

en: Add a new language
id: Tambah bahasa baru

en: Add a new question
id: Tambahkan pertanyaan baru

en: Add a prefix to the answer field
id: Tambahkan prefiks pada isian jawaban

en: Add a question to this group
id: Tambah pertanyaan untuk grup ini

en: Add a suffix to the answer field
id: Tambahkan sufiks pada isian jawaban

en: Add and edit conditions
id: Tambahkan atau edit kondisi

en: Add another participant
id: Tambahkan partisipan lain

en: Add answer
id: Tambah jawaban

en: Add attribute
id: Tambah atribut

en: Add condition
id: Tambahkan kondisi

en: Add condition to this scenario
id: Tambahkan kondisi pada skenario ini

en: Add fields
id: Tambahkan isian

en: Add file
id: Tambah berkas

en: Add gray background to questions in PDF:
id: Tambahkan warna latar abu-abu pada pertanyaan dalam PDF:

en: Add group
id: Tambah grup

en: Add language
id: Tambah bahasa

en: Add new attribute
id: Tambah atribut baru

en: Add new group
id: Tambah grup baru

en: Add new participant
id: Tambah partisipan baru

en: Add new question
id: Tambah pertanyaan baru

en: Add new question to group
id: Tambahkan pertanyaan pada grup

en: Add new quota
id: Tambahkan kuota baru

en: Add new survey participant
id: Tambahkan partisipan survei baru

en: Add new user group
id: Tambah grup pengguna baru

en: Add or delete groups
id: Menambah atau menghapus grup

en: Add or delete questions
id: Menambah atau menghapus pertanyaan

en: Add or delete subquestions or change their codes
id: Menambah atau menghapus subpertanyaan atau mengubah kodenya

en: Add participant
id: Tambah partisipan

en: Add participant to survey
id: Tambah partisipan ke survei

en: Add participants to central database
id: Tambah partisipan ke pusat basis data

en: Add participants to survey
id: Tambah partisipan ke survei

en: Add question
id: Tambahkan pertanyaan

en: Add question ID to link
id: Tambahkan ID pertanyaan ke tautan

en: Add question group
id: Tambahkan grup pertanyaan

en: Add question group ID to link
id: Tambahkan ID kelompok pertanyaan ke tautan

en: Add scenario
id: Tambahkan skenario

en: Add survey group ID to link
id: Tambahkan ID kelompok survei ke tautan

en: Add survey participant
id: Tambahkan partisipan survei

en: Add to blacklist?
id: Tambahkan ke daftar hitam?

en: Add user
id: Tambahkan pengguna

en: Add user group
id: Tambahkan grup pengguna

en: Add value
id: Tambah nilai

en: Add/delete survey participant attributes
id: Tambahkan/hapus atribut partisipan survei

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
id: Tambah/sunting sumber daya (berkas/gambar) untuk survei ini

en: Adding survey participant entry...
id: Tambahkan isian partisipan survei...

en: Additional Languages
id: Bahasa tambahan

en: Additional attributes
id: Atribut tambahan

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
id: Pengaturan berikut tidak bisa diubah ketika survei sedang aktif.

en: Admin login name
id: Nama administrator

en: Admin login password
id: Sandi administrator

en: Administration
id: Administrasi

en: Administrator credentials
id: Kredensial administrator

en: Administrator email
id: Surel administrator

en: Administrator email address:
id: Alamat surel administrator:

en: Administrator name
id: Nama administrator

en: Administrator name:
id: Nama administrator:

en: Administrator settings
id: Pengaturan administrator

en: Advanced
id: Lanjutan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: After
id: Setelah

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
id: Setelah konfirmasi Anda tidak akan menerima undangan atau pengingat apapun untuk survei ini lagi.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
id: Setelah klik tombol simpan, Anda dapat menutup jendela peramban ini atau melanjutkan pengisian survei.

en: Albanian
id: Albania

en: All
id: Semua

en: All answers are already selected in this quota.
id: Semua jawaban telah dipilih pada kuota ini.

en: All answers meet consistency standards.
id: Semua jawaban memenuhi standar konsistensi.

en: All assessments meet consistency standards.
id: Semua penilaian memenuhi standar konsistensi.

en: All conditions in this survey have been deleted.
id: Semua kondisi survei ini telah dihapus.

en: All conditions meet consistency standards.
id: Semua kondisi memenuhi standar konsistensi.

en: All conditions scenarios were renumbered.
id: Semua skenario kondisi/bersyarat telah dinomori ulang.

en: All default values meet consistency standards.
id: Semua nilai standar memenuhi standar konsistensi.

en: All emails were sent.
id: Semua surel telah terkirim.

en: All files in local directories are writable.
id: Semua berkas pada direktori lokal dapat dimodifikasi.

en: All groups meet consistency standards.
id: Semua grup memenuhi standar konsistensi.

en: All in one
id: Seluruhnya bersamaan

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
id: Semua survei pengguna dipindahkan ke %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
id: Semua tabel partisipan survei lama memenuhi standar konsistensi.

en: All old survey tables meet consistency standards.
id: Semua tabel survei lama memenuhi standar konsistensi.

en: All participant information is lost.
id: Semua informasi partisipan telah hilang.

en: All question attributes meet consistency standards.
id: Semua atribut pertanyaan memenuhi standar konsistensi.

en: All questions meet consistency standards.
id: Semua pertanyaan memenuhi standar konsistensi.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
id: Semua pertanyaan, jawaban, dll. dari bahasa yang dihapus akan hilang. Yakin?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
id: Semua pertanyaan, grup, dan parameter bisa diubah lagi.

en: All quota language settings meet consistency standards.
id: Semua pengaturan bahasa kuota memenuhi standar konsistensi.

en: All quota quota members meet consistency standards.
id: Semua anggota kuota memenuhi standar konsistensi.

en: All quotas meet consistency standards.
id: Semua kuota memenuhi standar konsistensi.

en: All responses
id: Semua tanggapan

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
id: Semua tanggapan tidak dapat diakses lagi dengan LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
id: Semua pengaturan bahasa survei memenuhi standar konsistensi.

en: All surveys meet consistency standards.
id: Semua pengaturan survei memenuhi standar konsistensi.

en: All the attributes are automatically mapped
id: Semua atribut dipetakan secara otomatis

en: All users
id: Semua pengguna

en: Allow
id: Diperbolehkan

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
id: Perbolehkan jenis pertanyaan tabel untuk terpisah halaman

en: Allow backward navigation:
id: Izinkan navigasi mundur:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
id: Izinkan partisipan dalam daftar hitam untuk ditambahkan ke survei:

en: Allow invalid email addresses:
id: Ijinkan alamat surel yang tidak valid:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
id: Perbolehkan pertanyaan numerik / teks pendek berganda untuk terpisah halaman

en: Allow only numerical input
id: Hanya izinkan masukan angka

en: Allow only numerical input for 'Other' text
id: Hanya izinkan nilai angka untuk isian 'Lainnya'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
id: Izinkan partisipan untuk mengeluarkan dirinya sendiri dari daftar hitam:

en: Allow public registration:
id: Izinkan pendaftaran untuk publik:

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
id: Perbolehkan pertanyaan pilihan tunggal untuk terpisah halaman

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
id: Perbolehkan pertanyaan bergeser untuk terpisah halaman

en: Allowed file types
id: Jenis berkas yang diizinkan

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
id: Jenis berkas yang diizinkan

en: Always
id: Selalu

en: Always closed
id: Selalu tertutup

en: Always hide this question
id: Selalu sembunyikan pertanyaan ini

en: Always open
id: Selalu terbuka

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
id: Surel berisi detail akses untuk survei ini telah dikirimkan ke alamat yang Anda masukkan. Harap ikuti tautan yang ada dalam surel untuk melanjutkan.

en: An email has been sent with details about your saved survey
id: Surel berisi detail survei tersimpan telah dikirim

en: An email with a generated password was sent to the user.
id: Surel dengan sandi yang dibuat telah dikirimkan kepada pengguna.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
id: Kesalahan terjadi ketika sedang membuat file-file cadangan. Silahkan periksa sistem lokal (hak akses, ruang kosong, dll)

en: An error occured while creating your update package file.
id: Masalah terjadi ketika membuat paket berkas pembaruan anda.

en: An error occured while getting checksums.
id: Masalah terjadi ketika menerima checksums.

en: An error occurred saving a response to survey id
id: Terjadi kesalahan sewaktu menyimpan tanggapan terhadap id survei

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
id: Kesalahan muncul sewaktu mengunggah berkas. Ini mungkin disebabkan hak akses yang tidak tepat pada direktori /tmp.

en: An error occurred.
id: Terdapat kesalahan.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
id: Survei yang telah berakhir tidak dapat diakses partisipan (mereka hanya melihat pesan bahwa survei telah berakhir).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
id: Kesalahan internal terjadi selama pemutakhiran basis data. Silakan kembali ke %smain menu%s. Hubungi dukungan jika kesalahan berlanjut.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
id: Kesalahan internal terjadi saat server Web sedang memproses permintaan Anda.

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
id: Terjadi kesalahan yang tidak terduga dan tanggapan Anda tidak dapat disimpan.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
id: Kesalahan tidak diketahui terjadi saat memindahkan berkas %s ke %s.

en: An unknown error occured
id: Terjadi kesalahan yang tidak diketahui

en: An unknown error occured.
id: Terdapat kesalahan yang tidak diketahui.

en: An unknown error occurred
id: Muncul eror yang tidak diketahui

en: Anonymized responses
id: Tanggapan anonim

en: Anonymized responses:
id: Tanggapan anonim:

en: Anonymized responses?
id: Anonimkan tanggapan?

en: Answer
id: Jawaban

en: Answer codes
id: Kode jawaban

en: Answer codes must be unique by question.
id: Kode jawaban harus unik pada tiap pertanyaan

en: Answer label font size (normal)
id: Ukuran huruf label jawaban (normal)

en: Answer label font size (small)
id: Ukuran huruf label jawaban (kecil)

en: Answer matched (regexp)
id: Jawaban dicocokkan (regexp)

en: Answer must be %s
id: Jawaban harus %s

en: Answer must be between %s and %s
id: Jawaban harus diantara %s dan %s

en: Answer must be greater or equal to %s
id: Jawaban harus lebih besar atau sama dengan %s.

en: Answer must be less or equal to %s
id: Jawaban harus kurang dari atau sama dengan %s

en: Answer option / subquestion font size
id: Ukuran huruf opsi jawaban/subpertanyaan

en: Answer options
id: Opsi jawaban

en: Answer options were successfully saved.
id: Opsi jawaban berhasil disimpan.

en: Answer prefix
id: Prefiks jawaban

en: Answer scale %s
id: Skala jawaban %s

en: Answer suffix
id: Sufiks jawaban

en: Answer was
id: Jawaban adalah

en: Answer was NOT
id: Jawaban BUKAN

en: Answer was greater than
id: Jawaban lebih besar dari

en: Answer was greater than or equal to
id: Jawaban lebih besar dari atau sama dengan

en: Answer was less than
id: Jawaban lebih kecil dari

en: Answer was less than or equal to
id: Jawaban lebih kecil dari atau sama dengan

en: Answers
id: Jawaban

en: Answers cleared
id: Jawaban dibersihkan

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
id: Jawaban dengan kode 0 (nol) atau kode kosong tidak diizinkan dan tidak akan disimpan

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
id: Karakter pemisah Answer|Left-slider-text|Right-slider-text

en: Apply
id: Terapkan

en: Apply and go to survey
id: Terapkan dan menuju ke survei

en: Arabic
id: Arab

en: Arc cosine
id: Arc cosinus

en: Arc sine
id: Arc sinus

en: Arc tangent
id: Arc tangen

en: Arc tangent of two variables
id: Arc tangen dari dua varibel

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
id: Apakah Anda yakin untuk mengaktifkan semua kuota terpilih?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
id: Apakah Anda yakin menonaktifkan semua kuota terpilih?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus semua kondisi untuk pertanyaan ini?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
id: Yakin ingin menghapus semua kondisi yang diset dalam skenario ini?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
id: Anda yakin ingin menghapus semua kuota yang dipilih?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
id: Apakah anda yakin untuk menghapus semua survei tersebut?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus semua berkas unggahan dari tanggapan terpilih?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
id: Yakin ingin menghapus entri yang dipilih?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus partisipan terpilih?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus parameter URL ini?

en: Are you sure you want to delete this box ?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus kotak ini?

en: Are you sure you want to delete this condition?
id: Yakin ingin menghapus kondisi ini?

en: Are you sure you want to delete this entry?
id: Yakin ingin menghapus entri ini?

en: Are you sure you want to delete this label set?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus set label ini?

en: Are you sure you want to delete this user group?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus grup pengguna ini?

en: Are you sure?
id: Apakah Anda yakin?

en: Arithmetic mean
id: Rerata aritmetika

en: Array
id: Larik

en: Array (Increase/Same/Decrease)
id: Larik (Meningkat/Sama/Menurun)

en: Array (Numbers)
id: Larik (Angka)

en: Array (Texts)
id: Larik (Teks)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
id: Larik (Ya/Tidak/Ragu)

en: Array by column
id: Larik menurut kolom

en: Array dual scale
id: Larik dua skala

en: Array filter
id: Filter larik

en: Array filter exclusion
id: Pengecualian filter larik

en: Arrays
id: Larik

en: As a last step you should clear your browser cache now.
id: Sebagai langkah terakhir Anda harus menghapus cache perambah Anda sekarang.

en: As defined in question settings
id: Sebagaimana ditentukan pada pengaturan pertanyaan

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
id: Seperti yang Anda lihat, menyunting opsi jawaban sangat mirip dengan menyunting sub-pertanyaan.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
id: Seperti yang Anda lihat, jenis pertanyaan yang dipilih adalah 'Teks bebas panjang'. Kami akan menggunakan dalam contoh ini tipe pertanyaan 'Array'.

en: Assessment details
id: Detil penilaian

en: Assessment group score
id: Skor grup penilaian

en: Assessment heading
id: Judul penilaian

en: Assessment rules
id: Aturan penilaian

en: Assessment value
id: Nilai

en: Assessment:
id: Penilaian:

en: Assessments
id: Penilaian

en: Assessments mode not activated
id: Mode penilaian tidak diaktifkan

en: At beginning
id: Di awal

en: At end
id: Di akhir

en: At least one installed
id: Paling tidak salah satu terpasang

en: At the end of the process the database will be updated.
id: Basis data akan diperbarui di akhir proses.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
id: Pada akhir proses, kami akan melanjutkan ke pembaruan LimeSurvey.

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
id: Perhatian: Beberapa kode pertanyaan telah diperbarui. Harap periksa dengan seksama kemungkinan pembaruan tidak sempurna dengan penyesuaian.

en: Attribute
id: Atribut

en: Attribute %s (%s)
id: Atribut %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
id: Atribut %s telah dihapus.

en: Attribute field
id: Isian atribut

en: Attribute management
id: Manajemen atribut

en: Attribute name:
id: Nama atribut:

en: Attribute settings
id: Pengaturan atribut

en: Attribute successfully deleted
id: Atribut berhasil dihapus

en: Attribute successfully updated
id: Atribut berhasil diperbarui

en: Attribute type
id: Jenis atribut

en: Attribute type:
id: Jenis atribut:

en: Attribute visible:
id: Atribut terlihat:

en: Attribute was saved.
id: Atribut telah disimpan.

en: Attributes
id: Atribut

en: Attributes to be created
id: Atribut yang akan dibuat

en: Attributes to export:
id: Atribut untuk diekspor:

en: Aug
id: Agu

en: August
id: Agustus

en: Authentication method
id: Metode otentifikasi

en: Auto
id: Otomatis

en: Auto Translate
id: Terjemahan otomatis

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
id: Otomatis pilih opsi eksklusif jika semua dipilih

en: Autoload URL
id: URL muat otomatis

en: Autoload URL:
id: Otomatis muat URL:

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic (UTF-8)
id: Otomatis (UTF-8)

en: Available functions
id: Fungsi yang tersedia

en: Available label sets:
id: Set label yang tersedia:

en: Available languages:
id: Bahasa yang disediakan:

en: Available space in directory:
id: Ruang yang tersedia di direktori:

en: Average
id: Rata-rata

en: Average file size
id: Besar rata-rata berkas

en: Average interview time:
id: Rata-rata waktu pengisian:

en: Average no. of files per respondent
id: Jumlah rata-rata berkas per responden

en: Average size per respondent
id: Besar rata-rata per responden

en: Back
id: Kembali

en: Back to Response Import
id: Kembali ke Impor Tanggapan

en: Back to main menu
id: Kembali ke menu utama

en: Back to survey home
id: Kembali ke beranda survei

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
id: Warna latar belakang untuk Pertanyaan (hitam 0 - 255 putih)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
id: Warna latar belakang pada Bagian (hitam 0 - 255 putih)

en: Backup
id: Pencadangan

en: Backup entire database
id: Cadangkan semua basis data

en: Bar chart
id: Grafik batang

en: Base language
id: Bahasa utama

en: Base language:
id: Bahasa utama:

en: Basic admin notification
id: Pemberitahuan admin dasar

en: Basic admin notification body
id: Isi pemberitahuan admin dasar

en: Basic admin notification email body:
id: Isi surel pemberitahuan admin dasar:

en: Basic admin notification subject
id: Judul pemberitatahuan admin dasar

en: Basic admin notification subject:
id: Judul pemberitahuan admin dasar:

en: Basic attributes
id: Atribut-atribut dasar

en: Basic email notification is sent to:
id: Notifikasi surel dasar dikirim kepada:

en: Basic notification attachments:
id: Lampiran pemberitahuan dasar:

en: Basic settings
id: Pengaturan dasar

en: Batch deletion
id: Hapus masal

en: Batch edit the participants
id: Sunting masal partisipan

en: Before
id: Sebelum

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
id: Buat cadangan basis data menggunakan alat pencadangan sebelum melanjutkan!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
id: Sebelum Anda menambahkan pertanyaan, Anda harus menambahkan grup pertanyaan terlebih dahulu.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
id: Sebelum Anda melanjutkan ke pembaruan LimeSurvey, kita harus memperbarui ComfortUpdate terlebih dahulu.

en: Beginner tour
id: Tur pemula

en: Belarusian
id: Belarusia

en: Bengali
id: Benggala

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
id: Cegah partisipan yang masuk dalam daftar hitam untuk mengakses semua survei yang ada saat ini:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
id: Cegah partisipan yang masuk dalam daftar hitam untuk mengakses survei yang akan dibuat kemudian:

en: Blacklist settings
id: Pengaturan daftar hitam

en: Blacklist settings were saved.
id: Pengaturan daftar hitam telah disimpan.

en: Blacklist user:
id: Daftar hitam pengguna:

en: Blacklisted
id: Daftar hitam

en: Blacklisted participants
id: Peserta yang  di daftar hitam

en: Blacklisted?
id: Daftar hitam?

en: Borders around questions in PDF:
id: Pertanyaan dikelilingi pembatas pada PDF:

en: Borders around responses in PDF:
id: Tanggapan dikelilingi pembatas pada PDF:

en: Bosnian
id: Bosnia

en: Both
id: Keduanya

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
id: Proses pentalan dinonaktifkan pada aplikasi secara keseluruhan atau khusus pada survei ini.

en: Bounce settings
id: Pentalan

en: Bounce settings have been saved.
id: Pengaturan pentalan telah disimpan.

en: Box deleted
id: Kotak terhapus

en: Box settings updated!
id: Pengaturan kotak telah diperbarui!

en: Box updated
id: Kotak diperbarui

en: Boxes
id: Kotak

en: Boxes by row:
id: Kotak per baris:

en: Branch
id: Cabang

en: Broken survey themes:
id: Tema survei yang rusak:

en: Browse
id: Jelajahi

en: Browse participants
id: Lihat partisipan

en: Browse responses
id: Lihat Tanggapan

en: Browse saved responses
id: Lihat tanggapan tersimpan

en: Browse survey participants
id: Lihat partisipan survei

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
id: Buildnumber berhasil diperbarui menjadi %s.

en: Bulgarian
id: Bulgaria

en: But this one isn't.
id: Namun, yang ini tidak.

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
id: Dengan melanjutkan survei ini, Anda menyetujui kebijakan perlindungan data dari penyedia layanan.

en: By question group
id: Berdasarkan grup pertanyaan

en: Bypass date control before sending email:
id: Abaikan kontrol tanggal (valid dari):

en: CPDB CSV summary
id: Rekapitulasi CPDB CSV

en: CPDB mapping
id: Pemetaan Pusat Basis Data

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
id: Gaya CSS untuk pesan yang ditampilkan pada penghitung mundur sewaktu menghitung mundur

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
id: Gaya CSS untuk 'pesan lewat batas waktu'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
id: Gaya CSS yang digunakan sewaktu pesan 'peringatan batas waktu' ditampilkan

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
id: Gaya CSS yang digunakan sewaktu pesan 'peringatan batas waktu' kedua ditampilkan

en: CSV field names
id: Nama-nama kolom CSV

en: CSV field separator:
id: Pemisah CSV:

en: CSV file
id: Berkas CSV

en: CSV input format
id: Format masukan CSV

en: Calculate storage
id: Hitung penyimpanan

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
id: Hitung Contoh Standar Deviasi untuk daftar angka

en: Calculate the sum of values in an array
id: Hitung jumlah nilai-nilai dalam susunan

en: Calculates the exponent of e
id: Menghitung eksponen dari e

en: Calculation
id: Perhitungan

en: Can edit?
id: Boleh mengedit?

en: Can not import a theme that already exists!
id: Tidak dapat mengimpor tema yang sudah ada!

en: Can't connect to the LDAP directory
id: Tidak dapat terhubung dengan direktori LDAP

en: Can't delete question group when the survey is active
id: Tidak dapat menghapus grup pertanyaan jika survei sedang aktif

en: Can't find user group!
id: Tidak dapat menemukan grup penggguna!

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
id: Tidak dapat memperbarui label karena Anda menggunakan kode duplikat

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel automatic sending
id: Batalkan pengiriman otomatis

en: Cancel editing
id: Batalkan pengeditan

en: Cannot be changed
id: Tidak dapat diubah

en: Cannot import the VVExport file.
id: Tidak dapat mengimpor berkas VV.

en: Catalan
id: Katala

en: Category separator
id: Pemisah kategori

en: Central database
id: Pusat basis data

en: Central participant database
id: Pusat basis data partisipan

en: Central participant management
id: Pusat manajemen partisipan

en: Central participants database summary
id: Ikhtisar pusat basis data partisipan

en: Change language
id: Ganti bahasa

en: Change log
id: Log perubahan

en: Change scenario number
id: Ubah jumlah skenario

en: Change settings
id: Ubah pengaturan

en: Change survey group
id: Ubah kelompok survei

en: Change texts
id: Ubah teks

en: Change the display style of the month when using select boxes
id: Ubah jenis tampilan bulan ketika menggunakan kotak pilihan

en: Change the language
id: Ganti bahasa

en: Character set for file import/export:
id: Set karakter untuk melakukan impor/ekspor berkas:

en: Character set of file:
id: Set karakter berkas:

en: Character set of the file:
id: Set karakter berkas:

en: Chart type
id: Jenis grafik

en: Chart type:
id: Jenis grafik:

en: Check again
id: Periksa lagi

en: Check any that apply
id: Pilih semua yang sesuai

en: Check data
id: Cek data

en: Check data integrity
id: Periksa integritas data

en: Check logic
id: Periksa logika

en: Check out the dedicated documentation for this format.
id: Lihatlah dokumentasi khusus untuk format ini.

en: Check survey logic for current question group
id: Periksa logika survei untuk kelompok pertanyaan ini

en: Checkbox is checked
id: Checkbox dicentang

en: Checkbox is unchecked
id: Checkbox tidak dicentang

en: Checkbox layout
id: Kotak centang

en: Checked
id: Dipilih

en: Checking basic requirements...
id: Memeriksa persyaratan dasar...

en: Checking existing LimeSurvey files...
id: Memeriksa berkas LimeSurvey yang ada...

en: Chinese (Simplified)
id: Cina (Sederhana)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
id: Cina (Tradisional - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
id: Cina (Tradisional - Taiwan)

en: Choice of rank %s
id: Pilihan peringkat %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
id: Pilih 'Jalankan/Semua' dari menu untuk menjalankan impor.

en: Choose one of the following answers
id: Pilih salah satu dari jawaban berikut

en: Choose the CSV file to upload:
id: Pilih berkas CSV untuk diunggah:

en: Choose the file to upload:
id: Pilih berkas untuk diunggah:

en: Choose when user can add a comment
id: Pilih kapan pengguna dapat menambahkan komentar

en: Choose your language
id: Pilih bahasa Anda

en: Chosen icon:
id: Ikon terpilih:

en: Circle
id: Lingkaran

en: Clear
id: Bersihkan

en: Clear assets cache:
id: Bersihkan cache aset:

en: Clear now
id: Bersihkan sekarang

en: Clear selection
id: Kosongkan pilihan

en: Click here to log in.
id: Klik di sini untuk masuk.

en: Click here to start the survey.
id: Klik disini untuk memulai survei.

en: Click here to use ComfortUpdate.
id: Klik di sini untuk menggunakan ComfortUpdate.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
id: Klik 'Simpan dan tutup' atau 'Lanjut' untuk melanjutkan.

en: Click on the following button if you want to
id: Klik tombol berikut jika Anda ingin

en: Click this button to log out.
id: Klik tombol ini untuk keluar.

en: Click to adjust.
id: Klik untuk menyesuaikan.

en: Click to expand
id: Klik untuk menjabarkan

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
id: Klik untuk mengatur lokasi atau seret dan jatuhkan pin. Anda juga dapat memasukkan koordinat

en: Close
id: Tutup

en: Close editor
id: Tutup editor

en: Closed group
id: Grup tertutup

en: Code
id: Kode

en: Code filter
id: Filter kode

en: Code/text separator:
id: Pemisah kode/teks:

en: Code:
id: Kode:

en: Code: '%s' is a reserved word.
id: Kode: '%s' adalah kata yang telah digunakan.

en: Collapse all
id: Sembunyikan semua

en: Columns
id: Kolom

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
id: ComfortUpdate tidak dapat menemukan informasi data pembaruan.

en: ComfortUpdate has been updated!
id: ComfortUpdate telah diperbarui!

en: ComfortUpdate key
id: Kunci ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
id: Informasi ComfortUpdate key

en: ComfortUpdate needs to be updated
id: ComfortUpdate perlu diperbarui

en: ComfortUpdate step %s
id: ComfortUpdate langkah %s

en: Comma
id: Koma

en: Comma (,)
id: Koma (,)

en: Comment
id: Komentar

en: Comment only when
id: Beri komentar hanya bila

en: Comment only when you choose an answer.
id: Beri komentar hanya jika anda memilih jawaban.

en: Comment only when you don't choose an answer.
id: Beri komentar hanya jika anda tidak memilih jawaban.

en: Comment your answers.
id: Beri komentar pada jawaban anda.

en: Comments
id: Komentar

en: Compare a string to a regular expression pattern
id: Bandingkan string dengan pola ekspresi reguler

en: Comparison operator
id: Operator perbandingan

en: Compatible
id: Kompatibel

en: Compatible with type coercion
id: Kompatibel namun dengan pemaksaan jenis kolom

en: Complete only
id: Hanya yang selesai

en: Completed
id: Selesai

en: Completed responses only
id: Tanggapan lengkap saja

en: Completed?
id: Selesai?

en: Completion state:
id: Status penyelesaian:

en: Condition
id: Kondisi

en: Condition added.
id: Kondisi ditambahkan.

en: Condition successfully copied
id: Kondisi berhasil disalin

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
id: Kondisi berhasil disalin (beberapa dilewati karena merupakan duplikasi)

en: Condition updated.
id: Kondisi diperbarui.

en: Conditional processing
id: Pengolahan bersyarat

en: Conditions
id: Kondisi

en: Conditions designer
id: Desainer kondisi

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Configuration directory is not writable
id: Konfigurasi direktori tidak dapat ditulis

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Confirm password:
id: Konfirmasi sandi:

en: Confirm your admin password
id: Konfirmasi sandi administrator anda

en: Confirmation
id: Konfirmasi

en: Confirmation attachments:
id: Lampiran konfirmasi:

en: Confirmation email
id: Konfirmasi

en: Confirmation email body
id: Konfirmasi isi surel

en: Confirmation email body:
id: Isi email konfirmasi:

en: Confirmation email subject
id: Konfirmasi judul email

en: Confirmation email subject:
id: Judul surel konfirmasi:

en: Confirmation of your participation in our survey
id: Konfirmasi partisipasi Anda dalam survei kami

en: Constant
id: Konstanta

en: Continue
id: Lanjut

en: Continue?
id: Lanjutkan?

en: Convert N to:
id: Konversi N menjadi:

en: Convert Y to:
id: Konversi Y menjadi:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
id: Konversi string 8 bit menjadi string yang dikutip - bisa dicetak

en: Convert a date/time string to unix timestamp
id: Konversikan string nilai numerik menggunakan stempel waktu unix

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
id: Konversi string yang dikutip - bisa dicetak menjadi string 8 bit

en: Convert resource links and expression fields?
id: Konversikan kolom ekspresi dan tautan sumber daya?

en: Convert resource links?
id: Konversi tautan sumber daya?

en: Convert spaces in question text to underscores:
id: Konversi spasi pada teks pertanyaan menjadi garis bawah:

en: Copy
id: Salin

en: Copy advanced settings?
id: Salin pengaturan lanjut?

en: Copy answer options?
id: Salin pilihan jawaban?

en: Copy conditions
id: Salin kondisi

en: Copy default answers?
id: Salin jawaban bawaan?

en: Copy failed
id: Penyalinan gagal

en: Copy of survey is completed.
id: Penyalinan survei selesai.

en: Copy options
id: Opsi penyalinan

en: Copy question
id: Salin pertanyaan

en: Copy subquestions?
id: Salin subpertanyaan?

en: Copy survey
id: Salin survei

en: Copy the selected conditions to:
id: Salin kondisi terpilih ke:

en: Core plugin can not be disabled.
id: Core plugin tidak dapat dimatikan.

en: Corner boxes
id: Kotak pojok

en: Corner lines
id: Garis pojok

en: Corrected time:
id: Waktu yang telah dibetulkan:

en: Cosine
id: Cosinus

en: Could not connect to LDAP server.
id: Tidak dapat terhubung ke server LDAP.

en: Could not create new box
id: Tidak dapat membuat kotak baru

en: Could not delete user group.
id: Tidak dapat menghapus grup pengguna.

en: Could not delete user group. No group selected.
id: Tidak dapat menghapus grup pengguna. Tidak ada grup yang dipilih.

en: Could not delete user. User was not supplied.
id: Tidak dapat menghapus pengguna. Tidak ada pengguna yang diberikan.

en: Could not insert all conditions.
id: Tidak dapat memasukkan semua kondisi.

en: Could not modify user data.
id: Tidak dapat mengubah data pengguna.

en: Could not open file
id: Tidak dapat membuka berkas

en: Could not remove deleted files
id: Berkas terhapus tidak dapat dihilangkan

en: Could not remove the deleted directories
id: Direktori terhapus tidak dapat dihilangkan

en: Could not retrieve update info data
id: Tidak dapat mengambil data info pembaruan

en: Could not update box
id: Tidak dapat memperbarui kotak

en: Could not update condition.
id: Tidak dapat memperbarui kondisi.

en: Could not write file
id: Tidak dapat membuat berkas

en: Count
id: Cacah

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
id: Hitung statistik setiap pertanyaan hanya berdasarkan jumlah total tanggapan yang menampilkan pertanyaan

en: Count the number of answered questions in the list
id: Hitung jumlah pertanyaan yang telah dijawab dalam daftar

en: Create
id: Buat

en: Create a new box
id: Buat kotak baru

en: Create a new question group inside your survey.
id: Buat grup pertanyaan baru di dalam survei Anda.

en: Create a new survey
id: Buat survei baru

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
id: Klik pada ikon %s untuk membuat survei baru.

en: Create database
id: Buat basis data (database)

en: Create dummy participants
id: Buat partisipan dummy

en: Create one or more questions inside the new question group.
id: Buat satu atau lebih pertanyaan di dalam grup pertanyaan.

en: Create or import new label set(s)
id: Buat atau impor set label baru

en: Create survey
id: Buat survei

en: Create survey menu entries
id: Buat entri menu survei

en: Create, import, or copy survey
id: Buat, impor, atau salin survei

en: Create...
id: Buat...

en: Create/edit user groups
id: Buat/edit grup pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Created by
id: Dibuat oleh

en: Creating file backup
id: Membuat cadangan berkas

en: Croatian
id: Kroasia

en: Current
id: Saat ini

en: Current group is disabled
id: Kelompok ini dinonaktifkan

en: Current password:
id: Kata sandi saat ini:

en: Current theme options are applied for this survey.
id: Pilihan opsi tema telah diterapkan untuk survei ini

en: Current value
id: Nilai saat ini

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
id: Saat ini tidak ada bahasa tambahan yang dikonfigurasikan untuk survei ini.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
id: Saat ini tidak ada kondisi yang dikonfigurasikan untuk survei ini.

en: Currently we detect and handle the following changes:
id: Saat ini kami mendeteksi dan menangani perubahan berikut:

en: Custom
id: Khusus

en: Custom attributes
id: Atribut tambahan

en: Czech
id: Cheska

en: DATA TO BE ENTERED
id: DATA YANG AKAN DIMASUKKAN

en: DB backup created:
id: Backup DB dibuat

en: Danish
id: Denmark

en: Data consistency check
id: Pemeriksaan konsistensi data

en: Data entry
id: Entri data

en: Data entry screen
id: Layar entri data

en: Data policy settings
id: Pengaturan kebijakan data

en: Data redundancy check
id: Pemeriksaan redundansi data

en: Data selection
id: Pilihan data

en: Data selection:
id: Pilihan data:

en: Data view control
id: Kontrol tampilan data

en: Database
id: Basis data

en: Database %s has been successfully populated.
id: Basis data %s berhasil diisi.

en: Database configuration
id: Pengaturan basis data

en: Database creation
id: Pembuatan database

en: Database doesn't exist!
id: Basis data tidak ada!

en: Database driver
id: Driver basis data

en: Database driver version
id: Versi driver basis data

en: Database error
id: Basis data error!!

en: Database error!
id: Basis data bermasalah!

en: Database exists
id: Basis data tersedia

en: Database has been created.
id: Basis data telah dibuat.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
id: Basis data berhasil ditingkatkan menjadi versi %s

en: Database location
id: Lokasi basis data

en: Database name
id: Nama basis data

en: Database password
id: Sandi basis data

en: Database server info
id: Info server basis data

en: Database server version
id: Versi server basis data

en: Database settings
id: Pengaturan basis data

en: Database type
id: Jenis basis data

en: Database upgrade
id: Peningkatan basis data

en: Database user
id: Pengguna basis data

en: Date
id: Tanggal

en: Date %s is invalid, please review your answer.
id: Tanggal %s tidak valid, harap tinjau jawaban Anda.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
id: Tanggal (YYYY-MM-DD) sama dengan

en: Date added
id: Tanggal ditambahkan

en: Date entered is invalid!
id: Tanggal yang dimasukkan tidak valid!

en: Date format:
id: Format tanggal:

en: Date in the format: %s
id: Format tanggal: %s

en: Date is
id: Tanggal adalah

en: Date last action
id: Tanggal tindakan terakhir

en: Date saved
id: Tanggal penyimpanan

en: Date stamp:
id: Cap waktu:

en: Date stamp?
id: Cap waktu?

en: Date started
id: Tanggal mulai

en: Date submitted
id: Tanggal pengiriman

en: Date/Time
id: Tanggal/Waktu

en: Date/Time format
id: Format tanggal/waktu

en: Datestamp
id: Cap tanggal

en: Day
id: Hari

en: Deactivate
id: Menonaktifkan

en: Deactivate Survey
id: Nonaktifkan survei

en: Deactivate quotas
id: Nonaktifkan kuota

en: Deactivate survey
id: Nonaktifkan survei

en: Deactivated result tables
id: Tabel hasil survei nonaktif

en: Deactivated survey participants tables
id: Tabel partisipan survei nonaktif

en: Deactivation
id: Deaktivasi

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
id: {FIRSTNAME} yang terhormat,
    
    Beberapa waktu lalu, kami mengundang Anda untuk berpartisipasi dalam sebuah survei.
    
    Kami lihat Anda belum mengisi survei tersebut dan kami ingin mengingatkan Anda bahwa survei tersebut masih tersedia jika Anda ingin ambil bagian.
    
    Survei tersebut berjudul:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Untuk berpartisipasi, silahkan klik pada alamat di bawah ini.
    
    Hormat kami,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Klik di sini untuk mengisi survei:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
id: {FIRSTNAME} yang terhormat,
    
    Anda, atau seseorang menggunakan alamat email Anda, telah mendaftar untuk berpartisipasi dalam survei online berjudul {SURVEYNAME}.
    
    Untuk melengkapi survei ini, silahkan klik pada alamat URL berikut:
    
    {SURVEYURL}
    
    Sekiranya Anda ingin bertanya tentang survei ini, atau bila Anda belum terdaftar dan merasa ada kesalahan pada email ini, mohon hubungi {ADMINNAME} di alamat {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
id: {FIRSTNAME} yang kami hormati,
    
    Surel ini merupakan konfirmasi bahwa Anda telah menyelesaikan survei dengan judul {SURVEYNAME} dan jawaban Anda telah disimpan. Terima kasih atas partisipasi Anda.
    
    Jika Anda memiliki pertanyaan lebih lanjut yang terkait dengan surel ini, harap hubungi {ADMINNAME} pada alamat {ADMINEMAIL}.
    
    Hormat kami,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
id: {FIRSTNAME} yang terhormat,
    
    Anda diundang untuk berpartisipasi dalam sebuah survei.
    
    Survei tersebut berjudul:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Untuk berpartisipasi, harap klik alamat di bawah ini.
    
    Hormat kami,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Klik di sini untuk mengisi survei:
    {SURVEYURL}

en: Dec
id: Des

en: December
id: Desember

en: Decimal mark:
id: Simbol pemisah desimal:

en: Decrease
id: Menurun

en: Default HTML editor mode:
id: Mode editor HTML standar:

en: Default answer for scale %s:
id: Jawaban standar untuk skala %s:

en: Default answer value:
id: Nilai jawaban standar:

en: Default answers
id: Jawaban standar

en: Default attribute name:
id: Nama atribut default:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
id: Koordinat standar peta saat halaman pertama kali dimuat. Format: lintang [spasi] bujur

en: Default language
id: Bahasa standar

en: Default position
id: Posisi standar

en: Default scenario
id: Skenario standar

en: Default site admin email:
id: Surel admin situs standar:

en: Default site bounce email:
id: Surel pentalan situs standar

en: Default site language:
id: Bahasa standar situs:

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
id: Tema survei bawaan %s tidak terinstal. Sekarang %s adalah tema bawaan survei yang baru

en: Default value for option 'Other':
id: Nilai standar untuk opsi 'Lainnya':

en: Default value settings were successfully saved.
id: Pengaturan nilai pertanyaan berhasil disimpan.

en: Default value:
id: Nilai default:

en: Define panel integrations for your survey
id: Tetapkan integrasi panel untuk survei Anda

en: Delete
id: Hapus

en: Delete User
id: Menghapus pengguna

en: Delete all conditions
id: Hapus semua kondisi

en: Delete all conditions in this scenario
id: Hapus semua kondisi dalam skenario ini

en: Delete all files of this response
id: Hapus semua berkas dari respon ini

en: Delete all notifications
id: Hapus semua pemberitahuan

en: Delete attachments
id: Hapus lampiran

en: Delete attribute
id: Hapus atribut

en: Delete box
id: Hapus kotak

en: Delete checked items!
id: Hapus butir yang dicentang!

en: Delete condition
id: Hapus kondisi

en: Delete current question group
id: Hapus grup pertanyaan ini

en: Delete current user group
id: Hapus grup pengguna ini

en: Delete exported participants:
id: Hapus partisipan yang diekspor:

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
id: Hapus partisipan yang masuk dalam daftar hitam global dari basis data:

en: Delete label set
id: Hapus set label

en: Delete marked responses
id: Hapus tanggapan yang ditandai

en: Delete one or more participants...
id: Hapus satu atau lebih partisipan...

en: Delete participant
id: Hapus partisipan

en: Delete participants table
id: Hapus tabel partisipan

en: Delete question(s)
id: Hapus pertanyaan

en: Delete quotas
id: Hapus kuota

en: Delete responses
id: Hapus respon

en: Delete survey
id: Hapus survei

en: Delete survey files
id: Hapus berkas survei

en: Delete survey group not possible
id: Hapus kelompok survei tidak dimungkinkan

en: Delete survey participant
id: Hapus partisipan survei

en: Delete survey participants
id: Hapus partisipan survei

en: Delete survey participants table
id: Hapus tabel partisipan survei

en: Delete surveys
id: Hapus survei

en: Delete table
id: Hapus tabel

en: Delete the selected entries
id: Hapus entri yang dipilih

en: Delete this attribute
id: Hapus atribut ini

en: Delete this attribute:
id: Hapus atribut ini:

en: Delete this entry
id: Hapus entri ini

en: Delete this entry and related response
id: Hapus entri ini dan respon yang terkait

en: Delete this participant
id: Hapus partisipan ini

en: Delete this response
id: Hapus tanggapan ini

en: Delete this subquestion
id: Hapus subpertanyaan ini

en: Delete this user
id: Hapus pengguna ini

en: Delete this user group
id: Hapus kelompok pengguna ini

en: Delete user
id: Hapus pengguna

en: Delete user group
id: Hapus grup pengguna

en: Delete value
id: Hapus nilai

en: Deleted
id: Terhapus

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
id: Menghapus pertanyaan ini juga akan menghapus semua opsi jawaban dan subpertanyaan yang dikandungnya. Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Deleting User
id: Menghapus Pengguna

en: Deleting answers: %u answers deleted
id: Menghapus jawabani: jawaban %u telah dihapus

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
id: Menghapus penilaian: penilaian %u telah dihapus

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
id: Menghapus kondisi: kondisi %u telah dihapus

en: Deleting groups: %u groups deleted
id: Menghapus grup: grup %u telah dihapus

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
id: Menghapus atribut pertanyaan: atribut pertanyaan %u telah dihapus

en: Deleting questions: %u questions deleted
id: Menghapus pertanyaan: pertanyaan %u telah dihapus

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
id: Menghapus settingbahasa survei: settingbahasa survei %u telah dihapus

en: Deleting survey participants table: %s
id: Menghapus tabel partisipan survei: %s

en: Deleting survey table: %s
id: Menghapus tabel survei: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
id: Menghapus survei: survei %u telah dihapus

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
id: Menghapus pertanyaan-pertanyaan ini juga akan menghapus opsi jawaban dan sub-pertanyaan yang terkait. Apakah anda yakin ingin melanjutkan??

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
id: Menghapus grup ini juga akan menghapus semua pertanyaan dan jawaban di dalamnya. Apakah Anda yakin?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
id: Menghapus pertanyaan ini akan ikut menghapus jawaban dan subpertanyaan di dalamnya. Apakah anda yakin untuk melanjutkan?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
id: Hanya modus demo: Pengunggahan berkas dinonaktifkan pada sistem ini.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
id: Mode Demo: Kredensial login sudah diisi - cukup klik tombol Login.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
id: Mode demo: Pengunggahan berkas kerangka dinonaktifkan.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
id: Mode demo: Pengunggahan kerangka dinonaktifkan.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
id: Hal ini akan membutuhkan beberapa saat bergantung pada jumlah berkas yang diupload

en: Description
id: Deskripsi

en: Description of the survey
id: Deskripsi survei

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Descriptive statistics
id: Statistik deskriptif

en: Destination URL:
id: URL tujuan:

en: Destination question group:
id: Grup pertanyaan tujuan:

en: Detailed Error
id: Detail Kesalahan

en: Detailed admin notification
id: Pemberitahuan admin detail

en: Detailed admin notification body
id: Isi pemberitahuan admin detail

en: Detailed admin notification email body:
id: Isi email pemberitahuan admin detail:

en: Detailed admin notification subject
id: Judul pemberitahuan admin detail

en: Detailed admin notification subject:
id: Judul pemberitahuan admin detail:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
id: Notifikasi surel detail dengan data tanggapan dikirim kepada:

en: Detailed notification attachments:
id: Lampiran pemberitahuan detail:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
id: Cari tahu apakah variabel dianggap kosong

en: Did Not Save
id: Tidak disimpan

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
id: Direktori dengan nama `%s` sudah ada - pilih nama lain

en: Disable chart
id: Grafik dinon-aktifkan

en: Disable map display
id: Non-aktifkan tampilan peta

en: Disable only
id: Hanya nonaktifkan

en: Disable the next button until time limit expires
id: Nonaktifkan tombol berikutnya hingga batas waktu berakhir

en: Disable the prev button until the time limit expires
id: Nonaktifkan tombol sebelumnya hingga batas waktu berakhir

en: Disabled
id: Terkunci / Tidak Aktif

en: Display
id: Tampilan

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
id: Tampilkan 'peringatan batas waktu' sewaktu X detik tersisa (peringatan tidak ditampilkan jika dibiarkan kosong)

en: Display a chart in the statistics?
id: Tampilkan grafik pada statistik?

en: Display as bar chart
id: Tampilkan sebagai grafik batang

en: Display as pie chart
id: Tampilkan sebagai grafik pai

en: Display attribute warnings:
id: Tampilkan peringatan atribut:

en: Display chart
id: Tampilkan grafik

en: Display columns
id: Tampilan kolom

en: Display dropdown boxes
id: Tampilkan kotak tarik-turun

en: Display logo:
id: Tampilkan logo:

en: Display map
id: Tampilkan peta

en: Display min and max value under the slider
id: Tampilkan nilai min. dan maks. di bawah slider

en: Display my CPDB participants
id: Tampilkan partisipan CPDB saya

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
id: Tampilkan angka dengan tanda koma sebagai pemisah desimal, bila diperlukan

en: Display participants
id: Tampilkan partisipan

en: Display responses
id: Tampilkan tanggapan

en: Display rows
id: Tampilan baris

en: Display slider min and max value
id: Tampilkan nilai min. dan maks. slider

en: Display survey participants after adding?
id: Tampilkan partisipan survei setelah penambahan?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
id: Tampilkan 'pesan lewat batas waktu' selama X detik sebelum melakukan 'tindakan batas waktu' (standar 1 detik jika dibiarkan kosong)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
id: Tampilkan 'peringatan batas waktu' kedua sewaktu X detik tersisa (peringatan tidak ditampilkan jika dibiarkan kosong)

en: Display this box to:
id: Tampilkan kotak ini pada:

en: Display type
id: Jenis tampilan

en: Display:
id: Tampilkan:

en: Displaying {count} survey(s).
id: Menampilkan {count} survei.

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
id: Tampilkan {start}-{end} dari {count} hasil.

en: Do you really want to continue?
id: Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Do you really want to delete all marked responses?
id: Yakin ingin menghapus semua tanggapan yang ditandai?

en: Do you really want to delete this label set?
id: Yakin ingin menghapus set label ini?

en: Do you really want to delete this response?
id: Yakin ingin menghapus tanggapan ini?

en: Do you want to continue?
id: Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
id: Apakah Anda ingin membuat tabel partisipan untuk survei ini?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
id: Apakah Anda ingin mengisi basis data itu sekarang dengan membuat tabel yang diperlukan?

en: Don't import if label set already exists:
id: Jangan impor jika set label sudah ada

en: Don't show
id: Jangan tampilkan

en: Done. Test your survey using the %s icon.
id: Selesai. Uji survei Anda dengan menggunakan ikon %s.

en: Dot (.)
id: Titik (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
id: Klik dua kali atau drag-and-drop item di daftar sebelah kiri untuk menjadikan peringkat di sebelah kanan - item berperingkat tertinggi Anda harus berada di kanan atas, dan item berperingkat terendah Anda harus diletakkan di kanan bawah.

en: Doughnut
id: Donat

en: Doughnut chart
id: Grafik donat

en: Download
id: Unduh

en: Download all files in this response as a zip file
id: Unduh semua berkas pada tanggapan ini dalam bentuk zip

en: Download archive
id: Unduh arsip

en: Download error!
id: Pengunduhan bermasalah!

en: Download files
id: Unduh berkas

en: Download marked files
id: Unduh berkas yang ditandai

en: Download the data and the syntax file.
id: Unduh data dan berkas sintaks

en: Download this file
id: Unduh berkas ini

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
id: Geser dan lepaskan pin ke lokasi yang diinginkan. Anda juga dapat klik kanan peta untuk memindahkan pin.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
id: Geser atribut ini ke kolom lain untuk memetakannya ke pusat basis data partisipan

en: Drop-down list
id: Daftar tarik-turun

en: Dropdown prefix/suffix
id: Prefiks/sufiks tarik-turun

en: Dropdown separator
id: Pemisah tarik-turun

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
id: Kode duplikat ditemukan dan entri ini tidak akan diperbarui

en: Duplicate label set name
id: Duplikasi nama set label

en: Duplicate records removed
id: Data duplikat yang dihapus

en: Duplicates are determined by:
id: Duplikat ditentukan oleh:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
id: Duplikasi akan terdeteksi dengan kombinasi  firstname, lastname serta alamat surel.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
id: Duplikasi akan terdeteksi menggunakan kolom participant_id dalam berkas CSV ini.

en: Dutch
id: Belanda

en: E-mail:
id: Surel:

en: EM value
id: Nilai EM

en: ERROR MESSAGE
id: PESAN KESALAHAN

en: Each answer may only be a number.
id: Setiap jawaban hanya dapat diisi dengan angka.

en: Each answer must be %s
id: Setiap jawaban harus %s

en: Each answer must be at least %s
id: Setiap jawaban paling sedikit harus %s

en: Each answer must be at most %s
id: Setiap jawaban paling banyak harus %s

en: Each answer must be between %s and %s
id: Setiap jawaban harus diantara %s dan %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
id: Setiap pertanyaan memiliki jenis grafiknya sendiri yang ditentukan pada pengaturan lanjutan.

en: Earlier than:
id: Kurang dari:

en: Edge detection format:
id: Format pendeteksian ujung:

en: Edit Group
id: Edit grup

en: Edit URL parameter
id: Ubah parameter URL

en: Edit and look at the assessements for this survey.
id: Sunting dan lihat penilaian untuk survei ini.

en: Edit answer options
id: Edit opsi jawaban

en: Edit answer options for this question
id: Edit opsi jawaban untuk pertanyaan ini

en: Edit attribute
id: Edit atribut

en: Edit condition
id: Edit kondisi

en: Edit current user group
id: Edit grup pengguna ini

en: Edit data policy settings
id: Sunting pengaturan kebijakan data

en: Edit default answer values
id: Edit nilai jawaban standar

en: Edit default answers
id: Sunting jawaban standar

en: Edit email templates
id: Ubah kerangka surel

en: Edit global settings
id: Sunting pengaturan global

en: Edit group
id: Sunting grup

en: Edit label set
id: Edit set label

en: Edit label sets
id: Edit set label

en: Edit participant
id: Sunting partisipan

en: Edit permissions
id: Edit hak akses

en: Edit permissions for this survey
id: Sunting izin untuk survei ini

en: Edit presentation and navigation settings
id: Sunting pengaturan presentasi dan navigasi

en: Edit question
id: Edit pertanyaan

en: Edit quota
id: Edit kuota

en: Edit quotas
id: Sunting kuota

en: Edit quotas for this survey.
id: Sunting kuota untuk survei ini.

en: Edit response
id: Sunting respon

en: Edit response URL
id: Edit URL tanggapan

en: Edit settings for notification and data management
id: Sunting pengaturan untuk pemberitahuan dan manajemen data

en: Edit settings for publication and access control
id: Sunting pengaturan untuk publikasi dan kontrol akses

en: Edit subquestions
id: Edit subpertanyaan

en: Edit subquestions for this question
id: Edit subpertanyaan untuk pertanyaan ini

en: Edit survey panel integration
id: Sunting integrasi panel survei

en: Edit survey participant
id: Ubah partisipan survei

en: Edit survey permissions
id: Edit hak akses survei

en: Edit survey permissions for group %s
id: Edit hak akses survei untuk grup %s

en: Edit survey permissions for user %s
id: Edit hak akses survei untuk pengguna %s

en: Edit survey settings
id: Edit pengaturan survei

en: Edit text elements and general settings
id: Ubah elemen teks dan pengaturan umum

en: Edit theme options for this survey
id: Sunting opsi tema untuk survei ini

en: Edit this attribute
id: Sunting atribut ini

en: Edit this entry
id: Edit entri ini

en: Edit this participant
id: Sunting partisipan ini

en: Edit this response
id: Edit tanggapan ini

en: Edit this survey participant
id: Ubah partisipan survei ini

en: Edit this user
id: Edit pengguna ini

en: Edit user group
id: Sunting grup pengguna

en: Edit user permissions for user %s
id: Edit akses user untuk user %s

en: Edit value
id: Sunting nilai

en: Editing
id: Pengeditan

en: Editing %s
id: Mengedit %s

en: Editing response (ID %s)
id: Mengedit tanggapan (ID %s)

en: Editing user
id: Mengedit pengguna

en: Editing user group (Owner: %s)
id: Mengedit grup pengguna (Pemilik: %s)

en: Either admin login name, password or email is empty
id: Salah satu isian nama login, password, atau email admin kosong

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
id: Mungkin karena Anda terlalu lama tidak aktif, atau browser Anda tidak mengizinkan kuki, atau ada masalah dengan sambungan komputer Anda.

en: Email
id: Surel

en: Email address
id: Alamat surel

en: Email address is not valid.
id: Alamat surel tidak valid.

en: Email address of the survey administrator
id: Alamat surel administrator survei

en: Email address:
id: Alamat surel:

en: Email batch size:
id: Jumlah kiriman surel sekaligus:

en: Email failed
id: Email gagal

en: Email method:
id: Metode surel:

en: Email settings
id: Surel

en: Email status
id: Status surel

en: Email status:
id: Status surel:

en: Email templates
id: Kerangka surel

en: Email templates successfully saved.
id: Kerangka surel berhasil disimpan.

en: Email user group
id: Kirim surel ke grup pengguna

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
id: Surel tidak dikirim karena modus demo diaktifkan.

en: Email:
id: Surel:

en: Enable assessment mode:
id: Aktifkan mode penilaian:

en: Enable chart
id: Grafik diaktifkan

en: Enable map display
id: Aktifkan tampilan peta

en: Encryption type:
id: Jenis enkripsi:

en: End
id: Berakhir

en: End URL:
id: URL akhir:

en: End message:
id: Pesan penutup:

en: End: %s
id: Berakhir: %s

en: English
id: Inggris

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
id: Pastikan suatu jumlah minimum jawaban yang mungkin (0=Tanpa batas)

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
id: Masukkan persamaan boolean untuk memvalidasi seluruh pertanyaan.

en: Enter a header text for the first scale
id: Masukkan teks judul untuk skala pertama

en: Enter a header text for the second scale
id: Masukkan teks judul untuk skala kedua

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
id: Masukkan daftar ID respon yang akan dihapus, dipisahkan dengan koma.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
id: Masukkan nama dan sandi untuk survei ini dan klik simpan.

en: Enter a new key
id: Masukkan kunci baru

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
id: Masukan ID pertanyaan untuk mendapat sub-pertanyaan dari pertanyaan sebelumnya

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
id: Masukkan kode pertanyaan Pilihan Ganda (dipisahkan dengan tanda titik koma) untuk mengecualikan pilihan jawaban yang cocok dalam pertanyaan ini.

en: Enter your answers:
id: Masukkan jawaban:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
id: Masukkan detail Anda berikut dan kami akan langsung mengirimkan surel yang berisi tautan untuk berpartisipasi dalam survei ini.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
id: Masukkan hostname dan port Anda, misal: %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
id: Masukkan nama host dan port, mis.: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
id: Masukkan label anda:

en: Equals
id: Sama dengan

en: Equals sum value
id: Nilai total setara

en: Equals:
id: Sama dengan:

en: Equation
id: Persamaan

en: Error
id: Gagal

en: Error : %s
id: Eror: %s

en: Error Files List
id: Daftar berkas gagal

en: Error code:
id: Kode permasalahan:

en: Error creating LDAP connection
id: Kesalahan saat membuat koneksi LDAP

en: Error files list
id: Daftar berkas eror

en: Error in default value : %s
id: Kesalahan dalam nilai default: %s

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Error on %s for subquestion %s: %s
id: Error pada %s untuk sub-pertanyaan %s: %s

en: Error saving results
id: Terjadi kesalahan sewaktu menyimpan hasil

en: Error when saving %s for plugin %s
id: Terjadi kesalahan ketika menyimpan %s untuk plugin %s

en: Error while creating zip file
id: Terdapat kesalahan dalam pembuatan berkas zip

en: Error while updating template permissions.
id: Terjadi kesalahan ketika memperbarui izin hak akses kerangka.

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
id: Gagal: 'other' adalah kata kunci yang tidak dapat dipakai.

en: Error: Could not delete some files:
id: Error: Tidak dapat menghapus beberapa berkas:

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
id: Gagal: Tabel Tanggapan tidak ada. Survei tidak dapat dinonaktifkan.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
id: Gagal: Tidak ada opsi jawaban untuk pertanyaan ini dan/atau opsi tidak tersedia untuk bahasa ini.

en: Error: There are no answers defined for this question.
id: Gagal: Tidak ada jawaban yang didefinisikan untuk pertanyaan ini.

en: Error: This question has no answers.
id: Gagal: Pertanyaan ini tidak punya jawaban.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
id: Gagal: Anda mencoba menggunakan kode jawaban duplikat

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
id: Gagal: Anda mencoba menggunakan kode label duplikat

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
id: Gagal: Anda mencoba menggunakan kode subpertanyaan duplikat

en: Error: You have to enter a group title for each language.
id: Gagal: Anda harus memasukkan judul grup untuk setiap bahasa.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
id: Gagal: Anda harus memasukkan nama untuk set label ini.

en: Estonian
id: Estonia

en: Everybody
id: Semua orang

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
id: Tampaknya semua oke. Harap lanjutkan ke tahap selanjutnya.

en: Example data
id: Data contoh

en: Exclude answers?
id: Kecualikan jawaban?

en: Exclude quotas?
id: Kecualikan kuota?

en: Exclude record IDs?
id: Kecualikan ID data?

en: Exclude survey permissions?
id: Kecualikan hak akses survei?

en: Exclusive option
id: Opsi eksklusif

en: Execute survey
id: Jalankan survei

en: Existing attribute
id: Atribut yang ada

en: Existing participant attributes
id: Atribut partisipan yang ada saat ini

en: Existing survey participant attributes
id: Atribut partisipan survei yang ada

en: Exit and clear survey
id: Keluar dan bersihkan survei

en: Expand all
id: Perlihatkan semua

en: Expert mode
id: Tampilan tingkat lanjut

en: Expiration
id: habis waktu

en: Expiration date/time:
id: Tanggal/waktu berakhir:

en: Expire survey
id: Survei habis waktu

en: Expired
id: Berakhir

en: Expired: %s
id: Kedaluwarsa: %s

en: Expiry date/time:
id: Tanggal/waktu berakhir:

en: Exponential expression
id: Lambang eksponen

en: Export
id: Ekspor

en: Export
id: Ekspor

en: Export %s participants to CSV
id: Ekspor %s partisipan ke CSV

en: Export VV file
id: Ekspor berkas VV

en: Export a VV survey file
id: Ekspor berkas survei VV

en: Export all participants
id: Ekspor semua partisipan

en: Export as...
id: Ekspor menjadi ...

en: Export data
id: Ekspor data

en: Export format:
id: Format ekspor:

en: Export images
id: Ekspor gambar

en: Export label set
id: Ekspor set label

en: Export language:
id: Bahasa hasil ekspor:

en: Export multiple label sets
id: Ekspor beberapa set label

en: Export participants
id: Ekspor partisipan

en: Export printable survey
id: Ekspor survei yang dapat dicetak

en: Export questions as:
id: Ekspor pertanyaan sebagai:

en: Export resources as ZIP archive
id: Ekspor sumber daya menjadi arsip ZIP

en: Export response data to SPSS
id: Ekspor respon data ke SPSS

en: Export responses as:
id: Ekspor respon sebagai:

en: Export results
id: Hasil ekspor

en: Export selected label sets
id: Ekspor set label terpilih

en: Export survey
id: Ekspor survei

en: Export survey archive
id: Ekspor arsip survei

en: Export survey results
id: Ekspor hasil survei

en: Export survey structure
id: Ekspor struktur survei

en: Export syntax
id: Ekspor sintaks

en: Export these responses as PDF:
id: Ekspor respon ini sebagai PDF:

en: Export these responses as queXML PDF:
id: Ekspor respon ini sebagai queXML PDF:

en: Export this label set
id: Ekspor set label ini

en: Export this question group
id: Ekspor grup pertanyaan ini

en: Export this question to PDF.
id: Ekspor pertanyaan berikut ke PDF.

en: Export this response
id: Ekspor tanggapan ini

en: Export type
id: Jenis ekspor

en: Export:
id: Ekspor:

en: Exported
id: Diekspor

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
id: Mengekspor kuesioner ke queXML memungkinkan Anda membuat dokumen PDF yang dapat dicetak, diisi, kemudian dipindai dan diproses menggunakan perangkat lunak queXF.

en: Extended
id: Diperpanjang

en: External Link
id: Tautan luar

en: Extra tokens found
id: Token tambahan ditemukan

en: Failed
id: Gagal

en: Failed to activate the plugin.
id: Gagal mengaktifkan plugin.

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
id: Gagal untuk menambah group! Nama group belum diberikan.

en: Failed to add group! Group already exists.
id: Gagal untuk menambah group! Group tersebut sudah ada.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
id: Gagal untuk menambah group! Panjang nama group melebihi 20 karakter.

en: Failed to add user
id: Gagal menambahkan pengguna

en: Failed to add user group.
id: Gagal menambahkan grup pengguna.

en: Failed to add user.
id: Gagal menambahkan pengguna.

en: Failed to deactivate the plugin.
id: Gagal menonaktifkan plugin.

en: Failed to delete answer
id: Gagal menghapus jawaban

en: Failed to edit user group!
id: Gagal mengedit group user!

en: Failed to open the uploaded file!
id: Gagal membuka berkas unggahan!

en: Failed to remove user.
id: Gagal untuk menghapus user.

en: Failed to update answer:
id: Gagal dalam memperbarui jawaban:

en: Failed to update answers
id: Gagal memperbarui jawaban

en: Failed to update survey permissions!
id: Gagal memperbarui hak akses survei!

en: Failed.
id: Gagal.

en: Fax to:
id: Kirim faks ke:

en: February
id: Februari

en: Female
id: Perempuan

en: Field description
id: Deskripsi isian

en: Fields with %s*%s are required.
id: Kolom dengan %s*%s adalah wajib.

en: File
id: Berkas

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
id: Berkas %s tidak dapat dihapus karena alasan keamanan

en: File %s deleted
id: Berkas %s dihapus

en: File %s uploaded
id: Berkas %s diunggah

en: File %s, line %s.
id: Berkas %s, baris %s.

en: File backup created: %s
id: Backup file dibuat: %s

en: File count
id: Jumlah file

en: File extension:
id: Ekstensi berkas

en: File metadata
id: Metadata berkas

en: File name
id: Nama file

en: File seems empty or has only one line
id: File kosong atau hanya mengandung satu baris.

en: File size
id: Ukuran file

en: File system
id: Berkas sistem

en: File upload
id: Unggahan berkas

en: File upload succeeded.
id: Pengunggahan berkas berhasil.

en: File: %s
id: Berkas: %s

en: File: %s (%s)
id: Berkas: %s (%s)

en: Files
id: Berkas-berkas

en: Files imported:
id: Berkas yang diimpor:

en: Files skipped:
id: Berkas yang dilewati:

en: Filter HTML for XSS:
id: Filter HTML terhadap XSS:

en: Filter blank email addresses:
id: Filter alamat surel kosong:

en: Filter by email address:
id: Saring berdasarkan alamat surel:

en: Filter by language:
id: Saring berdasarkan bahasa:

en: Filter duplicate records:
id: Filter data duplikat:

en: Filter the available answers by this value
id: Filter jawaban yang tersedia berdasarkan nilai ini

en: Filtered from statistics script
id: Difilter dari skrip statistik

en: Finalize response submission
id: Finalisasi kiriman tanggapan

en: Find first occurrence of a string
id: Cari kemunculan pertama dari rangkaian karakter

en: Find highest value
id: Cari nilai tertinggi

en: Find lowest value
id: Cari nilai terendah

en: Find position of first occurrence of a string
id: Cari tempat kemunculan pertama dari rangkaian karakter

en: Find whether the type of a variable is string
id: Cari tahu apakah jenis sebuah variabel adalah string

en: Finds whether a value is not a number
id: Mencari tahu apakah sebuah nilai bukan sebuah angka

en: Finds whether a variable is NULL
id: Cari tahu apakah variabel adalah NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
id: Mencari tahu apakah sebuah variabel adalah angka atau rangkaian karakter numerik.

en: Finds whether the type of a variable is float
id: Mencari tahu apakah jenis variabel adalah float

en: Finish
id: Selesai

en: Finnish
id: Finlandia

en: First choice
id: Pilihan pertama

en: First line contains the code of questions:
id: Baris pertama mengandung kode dari pertanyaan:

en: First name
id: Nama depan

en: First name:
id: Nama depan:

en: Follow the following link to update it
id: Ikuti tautan berikut untuk memperbarui

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
id: Survei berikut belum aktif tapi anda dapat mendaftar untuk survei berikut.

en: Font size of PDFs:
id: Ukuran huruf PDF:

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
id: Untuk memudahkan untuk dibuka di MS Excel, ganti ekstensi menjadi 'tab' atau 'txt'

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
id: Untuk kotak daftar dropdown, tunjukkan pada banyak baris ini

en: Forbidden Extension
id: Ekstensi yang dilarang

en: Force HTTPS:
id: Paksa HTTPS:

en: Force import:
id: Paksa untuk impor:

en: Forgot your password?
id: Lupa sandi anda?

en: Format a GMT date/time
id: Format tanggal/waktu GMT

en: Format a local date/time
id: Format tanggal/waktu lokal

en: Format a local time/date as integer
id: Bentuk tanggal/waktu lokal sebagai angka

en: Format a number with grouped thousands
id: Bentuk angka dengan mengelompokkan ribuan

en: Found & writable
id: Ditemukan dan dapat ditulis

en: French
id: Prancis

en: From survey participants table
id: Dari tabel partisipan survei

en: From:
id: Dari:

en: Full
id: Penuh

en: Full answers
id: Jawaban lengkap

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Full name:
id: Nama lengkap:

en: Full names
id: Nama lengkap

en: Full question text
id: Teks pertanyaan lengkap

en: Full responses
id: Tanggapan lengkap

en: Full selector
id: Pilihan penuh

en: Full template editor
id: Editor kerangka penuh

en: Function does not support %s arguments
id: Fungsi ini tidak mendukung argumen %s

en: Further settings for application administrator
id: Pengaturan lebih lanjut untuk administrator aplikasi

en: GNU General Public License:
id: Lisensi Umum GNU:

en: Galician
id: Galicia

en: Gender
id: Jenis kelamin

en: General
id: Umum

en: General filters
id: Filter umum

en: General options
id: Opsi umum

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: General settings & texts
id: Pengaturan umum dan teks

en: Generate a random integer
id: Hasilkan angka acak

en: German
id: Jerman

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
id: Dapatkan UNIX timestamp untuk suatu tanggal (masing-masing dari 6 argumen adalah opsional)

en: Get order from previous question
id: Jawaban dari pertanyaan sebelumnya

en: Get string length
id: Ambil panjang rangkaian karakter

en: Get system information
id: Dapatkan informasi sistem

en: Get the default location using the user's IP address?
id: Ambil lokasi standar dengan menggunakan alamat IP pengguna?

en: Get the integer value of a variable
id: Dapatkan nilai angka dari variabel

en: Get value of pi
id: Ambil nilai dari pi

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Global settings were saved.
id: Pengaturan global disimpan.

en: Go to question
id: Menuju ke pertanyaan

en: Go to question group
id: Lihat grup pertanyaan

en: Go to survey
id: Lihat survei

en: Go to survey participant and token settings
id: Buka pengaturan partisipan dan token survei

en: Go to today
id: Menuju hari ini

en: Google Analytics style:
id: Gaya Google Analytics:

en: Google Maps API key:
id: Kunci API Google Maps:

en: Google Translate API key:
id: Kunci API Google Translate:

en: Grand total
id: Total keseluruhan

en: Graph labels:
id: Label grafik:

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Greater than (Strings)
id: Lebih besar dari (String)

en: Greater than or equal to
id: Lebih besar dari atau sama dengan

en: Greater than or equal to (Strings)
id: Lebih besar dari atau sama dengan (String)

en: Greater than:
id: Lebih besar dari:

en: Greek
id: Yunani

en: Gross percentage
id: Persentase kotor

en: Group
id: Grup

en: Group / Question order
id: Urutan kelompok / pertanyaan

en: Group 1: The first lot of questions
id: Grup 1: Pertanyaan pertama dari banyak pertanyaan

en: Group by Group
id: Tampilan per Grup

en: Group by group
id: Tampilan per grup

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
id: Kelompok tidak dapat dihapus, karena kondisi yang tergantung

en: Group could not be deleted
id: Grup tidak dapat dihapus

en: Group description
id: Deskripsi grup

en: Group description:
id: Deskripsi grup:

en: Group member can only see own group:
id: Anggota grup hanya dapat melihat grupnya sendiri:

en: Group members
id: Anggota grup

en: Group name
id: Nama grup

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
id: Nama kelompok hanya boleh berisi karakter huruf, angka, garis bawah atau titik.

en: Group not found.
id: Group tidak ditemukan.

en: Group of checkboxes
id: Grup kotak centang

en: Group relevance:
id: Relevansi kelompok:

en: Group summary
id: Ringkasan grup

en: Group time
id: Waktu grup

en: Group:
id: Grup:

en: Group:
id: Grup:

en: Groups to which I belong
id: Grup di mana saya berada

en: HTML editor mode:
id: Mode editor HTML

en: Header for first scale
id: Judul skala pertama

en: Header for second scale
id: Judul skala kedua

en: Heading
id: Judul

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Height of dropdown
id: tinggi kotak tarik-turun

en: Hello %s,
id: Halo %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
id: Halo,
    
    Suatu tanggapan telah dikirimkan untuk survei '{SURVEYNAME}' Anda.
    
    Klik tautan berikut untuk memuat ulang survei:
    {RELOADURL}
    
    Klik tautan berikut untuk melihat tanggapan individu:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klik tautan berikut untuk mengedit tanggapan individu:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Lihat statistik dengan klik tautan berikut:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
id: Halo,
    
    Sebuah tanggapan telah dikirimkan untuk survei '{SURVEYNAME}' Anda.
    
    Klik tautan berikut untuk memuat ulang survei:
    {RELOADURL}
    
    Klik tautan berikut untuk melihat tanggapan individu:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Klik tautan berikut untuk mengedit tanggapan individu:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Lihat statistik dengan klik tautan berikut:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Jawaban berikut diberikan oleh partisipan:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
id: Bantuan

en: Help about this question
id: Bantuan tentang pertanyaan ini

en: Help:
id: Bantuan:

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Hidden:
id: Tersembunyi:

en: Hide advanced settings
id: Sembunyikan pengaturan lanjut

en: Hide blacklisted participants:
id: Sembunyikan partisipan yang berada dalam daftar hitam:

en: Hide both
id: Sembunyikan keduanya

en: Hide the tip that is normally shown with a question
id: Sembunyikan keterangan yang biasanya tampil bersama suatu pertanyaan

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
id: Selalu sembunyikan pertanyaan ini. Hal ini berguna untuk menyertakan data dengan menggunakan jawaban yang sudah diisi.

en: Hide tip
id: Sembunyikan keterangan

en: Hint when response is not valid
id: Petunjuk ketika tanggapan tidak valid

en: Hint when response is valid
id: Petunjuk ketika tanggapan valid

en: Home page settings
id: Pengaturan beranda laman

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Hour
id: Jam

en: How many roads must a man walk down?
id: Berapa banyak jalan yang harus dijalani oleh seorang pria?

en: How many rows to display
id: Berapa banyak baris yang ditampilkan

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
id: Namun demikian sangat penting untuk membersihkan cache peramban Anda sekarang. Setelah itu harap klik tombol di bawah.

en: Hungarian
id: Hungaria

en: I accept
id: Saya setuju

en: I confirm
id: Saya konfirmasi

en: ID:
id: IDL

en: IP Addresses will be logged
id: Alamat IP akan dicatat

en: IP Info DB API Key:
id: Kunci API IP Info DB:

en: IP address
id: Alamat IP

en: IP as default location
id: IP sebagai lokasi standar

en: Icelandic
id: Islandia

en: Icon
id: Ikon

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
id: Nama ikon harus berupa class name sederhana (huruf, angka, spasi, minus, dan garis bawah).

en: Icon:
id: Ikon:

en: Identifier
id: Pengenal:

en: Identifier:
id: Identifikasi:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
id: Jika muncul kesalahan, Anda mungkin perlu menjalankan skrip ini beberapa kali.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
id: Basis data akan diperbarui pada tahap akhir apabila diperlukan.

en: If necessary the database will be updated.
id: Basis data akan diperbarui jika diperlukan.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
id: Jika satu subpertanyaan ditandai, nilai setiap subpertanyaan yang ditandai akan ditambahkan sebagai penilaian.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
id: Jika pilihan-eksternal belum ditetapkan, ini akan ditambahkan pada url admin

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
id: Jika tautan tidak berfungsi dan Anda menaktifkan HTTPS, LimeSurvey tidak bekerja dan Anda tidak akan dapat mengaksesnya.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
id: Apabila dipilih opsi -tanggapan anonim- maka akan digunakan cap waktu dummy (1980-01-01) untuk semua tanggapan dalam rangka memastikan anonimitas partisipan.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
id: Jika partisipan menandai semua opsi, lepas semua dan pilih opsi yang ditentukan pada pengaturan "Opsi eksklusif"

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
id: Jika Anda masuk dalam daftar hitam, namun ingin menerima undangan dan berpartisipasi pada survei ini silakan klik pada tautan berikut:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
id: Jika anda menggunakan fungsi token atau pemberitahuan surel anda harus mengset alamat surel administrator.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
id: Jika pilih %s penggalan kata harus spesifik

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
id: Jika Anda tidak ingin berpartisipasi dalam survei ini dan tidak ingin menerima undangan lagi, harap klik tautan ini:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
id: Apabila Anda tidak memiliki akun pada limesurvey.org, harap %slakukan pendaftaran%s.

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
id: Jika Anda memasukkan URL secara manual, silakan periksa ejaan Anda dan coba lagi.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
id: Jika Anda memasukkan alamat surel, surel berisi detail akan dikirimkan kepada Anda.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
id: Jika Anda memiliki banyak item dan menggunakan filter, Anda dapat menonaktifkan ini untuk meningkatkan kecepatan perambah.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
id: Jika Anda memiliki masalah, silakan coba menggunakan browser terkini terlebih dahulu, sebelum melaporkannya.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
id: Jika Anda memiliki pertanyaan berkenaan dengan pemberitahuan ini, silakan menghubungi administrator situs di %s. Terima kasih!

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
id: Bila anda menghapus atribut ini, anda akan kehilangan semua informasi.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
id: Jika Anda mengganti set label yang ditetapkan, nilai-nilai penilaian yang ada akan hilang.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
id: Jika Anda mengganti set label terjemahan ini akan hilang.

en: If you think this is a server error, please contact %s.
id: Jika menurut Anda ini adalah kesalahan server, silakan hubungi %s.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
id: Jika Anda mengaktifkan opsi tanggapan anonim dan membuat tabel token, LimeSurvei akan menandai token lengkap Anda dengan 'Y' alih-alih tanggal/waktu untuk memastikan partisipan Anda tetap anonim.

en: If you want to apply original theme options, click here:
id: Jika anda ingin menerapkan tema bawaan awal, klik disini

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
id: Jika diinginkan, Anda dapat mengunggah %s berkas lagi; atau, Anda dapat kembali ke survei.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
id: Bila basis data sudah dibagi, Prefix yang dianjurkan adalah "lime_"  jika tidak anda dapat tinggalkan setting ini dengan cara dikosongkan.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
id: Jika basis data anda menggunakan kustom port, tulis dengan titik dua. Contoh: db.host.com:5431

en: Ignore
id: Abaikan

en: Ignored columns
id: Kolom yang diabaikan

en: Images
id: Gambar-gambar

en: Import
id: Impor

en: Import CSV
id: Impor CSV

en: Import Label Set
id: Impor set label

en: Import VV file
id: Impor berkas VV

en: Import a VV response data file
id: Impor berkas data tanggapan VV

en: Import a VV survey file
id: Impor berkas survei VV

en: Import a group
id: Impor grup

en: Import a question
id: Impor pertanyaan

en: Import as not finalized answers?
id: Impor sebagai jawaban yang belum diselesaikan?

en: Import failed because of page reload.
id: Impor gagal karena halaman dimuat ulang.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
id: Import gagal: import paksa diminta, tapi berkas masukan tidak mengandung cukup kolom untuk mengisi survei.

en: Import failed: No answers could be mapped.
id: Import gagal : tidak ada jawaban yang dapat dipetakan.

en: Import label set resources
id: Impor set label sumber daya

en: Import label set(s)
id: Impor set label

en: Import of label set(s) is completed.
id: Impor set label selesai.

en: Import of survey is completed.
id: Impor survei selesai.

en: Import participants from:
id: Impor partisipan dari:

en: Import question group
id: Impor grup pertanyaan

en: Import resources ZIP archive
id: Impor sumber daya dari arsip ZIP

en: Import responses
id: Import response

en: Import responses from a deactivated survey table
id: Impor tanggapan dari tabel survei nonaktif

en: Import survey
id: Impor survei

en: Import survey data
id: Impor data survei

en: Import survey participants from CSV file
id: Impor partisipan survei dari berkas CSV

en: Import survey participants from LDAP
id: Impor partisipan survei dari LDAP

en: Import survey resources
id: Impor sumber daya survei

en: Import theme result:
id: Impor hasil tema:

en: Import timings (if exist)
id: Impor durasi waktu (jika tersedia)

en: Important instructions
id: Petunjuk penting

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
id: Penting: Mengutip semua konten yang dimulai dengan tanda sama dengan untuk mencegah CSV injections.

en: Imported Files List
id: Daftar berkas yang diimpor

en: Imported files list
id: Daftar berkas yang di impor

en: Imported files:
id: Berkas terimpor:

en: Imported resources for
id: Sumber daya yang diimpor pada

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
id: Grup ini tidak mungkin dihapus karena memiliki paling tidak satu pertanyaan yang kontennya dirujuk sebagai kondisi

en: Inactive
id: Tidak Aktif

en: Include:
id: Lingkup:

en: Incomplete only
id: Hanya yang tidak selesai

en: Incomplete responses
id: Tanggapan tidak lengkap

en: Incomplete responses only
id: Tanggapan tidak lengkap saja

en: Incorrect permissions in your %s folder.
id: Hak akses direktori %s tidak tepat.

en: Incorrect username and/or password!
id: Nama pengguna dan/atau sandi salah!

en: Increase
id: Meningkat

en: Incremental
id: Bertambah

en: Indonesian
id: Indonesia

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
id: Superadmin awal tidak dapat dihapus!

en: Initialise participant table
id: Inisialisasi tabel partisipan

en: Inline HTML editor
id: Editor HTML langsung

en: Inline text
id: Teks sebaris

en: Input
id: Masukan

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
id: Sisipkan pemisah halaman sebelum pertanyaan ini dalam versi cetak?

en: Insert page break in printable view
id: Sisipkan pemisah halaman pada versi cetak

en: Insert/edit placeholder field
id: Masukkan/ubah isian placeholder

en: Inserting the label set failed.
id: Gagal memasukkan set label.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
id: Masukkan pemisah barisan HTML sebelum semua newline dalam rangkaian karakter

en: Installed survey themes:
id: Tema survei terpasang:

en: Instructions for the impatient
id: Petunjuk untuk yang tidak sabar

en: Integer only
id: Bilangan bulat saja

en: Interface language:
id: Bahasa antarmuka:

en: Interfaces
id: Antarmuka

en: Internal database authentication
id: Otentikasi basis data internal

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
id: Metode autentikasi basis data internal tidak dimungkinkan untuk pengguna ini

en: Interview time
id: Waktu pengisian

en: Invalid ID
id: ID tidak valid

en: Invalid action
id: Tindakan tidak valid

en: Invalid datetime %s value for %s
id: Nilai tanggal dan waktu %s tidak valid untuk %s

en: Invalid email address.
id: Alamat surel tidak valid.

en: Invalid group number for this survey:
id: Nomer group invalid untuk survey ini:

en: Invalid label set.
id: Set label tidak valid.

en: Invalid language
id: Bahasa tidak valid

en: Invalid notification id
id: ID notifikasi tidak valid

en: Invalid numeric value for %s
id: Nilai numerik tidak valid untuk %s

en: Invalid parameter %s (%s already set)
id: Parameter %s tidak valid (%s telah diset )

en: Invalid screen name
id: Nama layar tidak valid

en: Invalid survey ID
id: ID survei tidak valid

en: Invalid type.
id: Tipe tidak valid.

en: Invitation
id: Undangan

en: Invitation %s skipped, already sent.
id: Undangan %s dilewati, sudah terkirim.

en: Invitation attachments:
id: Lampiran undangan:

en: Invitation email
id: Undangan

en: Invitation email body
id: Isi surel undangan

en: Invitation email body:
id: Isi email undangan:

en: Invitation email subject
id: Judul email undangan

en: Invitation email subject:
id: Judul surel undangan:

en: Invitation email:
id: Surel undangan:

en: Invitation sent date
id: Tanggal pengiriman undangan

en: Invitation sent to:
id: Undangan dikirim kepada:

en: Invitation sent?
id: Undangan dikirim?

en: Invitation status:
id: Status undangan:

en: Invitation to participate in a survey
id: Undangan untuk berpartisipasi dalam survei

en: Invitations & reminders
id: Undangan & pengingat

en: Invited
id: Diundang

en: Irish
id: Irlandia

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
id: Apakah partisipan diwajibkan untuk memberikan komentar untuk berkas unggahan?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
id: Apakah partisipan diwajibkan untuk memberikan judul untuk berkas unggahan?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
id: Ini juga membuatnya mudah untuk melakukan penyuntingan massal survei Anda, seperti temukan-ganti, pengurutan ulang massal, pengulangan (kelompok berulang), dan pengujian (seperti menonaktifkan sementara kriteria wajib atau validasi).

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
id: Ini sepenuhnya menghilangkan ketergantungan pada kode SGQA.

en: It is missing a quota message for the following languages:
id: Ini adalah pesan kuota yang hilang untuk bahasa berikut:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
id: Tidak dapat mencadangkan survei LimeSurvey karena tidak dapat mengekspor kondisi, dan tidak dapat mengekspor semua jenis pertanyaan.

en: It is presented group by group.
id: Tampilan pertanyaan per grup.

en: It is presented on one single page.
id: Tampilan pertanyaan seluruhnya dalam satu halaman.

en: It is presented question by question.
id: Tampilan pertanyaan per pertanyaan (satu persatu).

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
id: Sepertinya ComfortUptade tidak mengetahui versi yang akan Anda perbarui. Silahkan ulangi proses tersebut.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
id: Sepertinya server ComfortUpdate server tidak merespon. Harap coba lagi dalam beberapa menit atau hubungi tim LimeSurvey.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
id: Sepertinya server Anda tidak mendukung PHP CURL Library. Harap install PHP CURL Library sebelum memproses ComfortUpdate.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
id: Sepertinya Anda menggunakan versi LimeSurvey dari repository GitHub. ComfortUpdate tidak dapat digunakan.

en: It uses cookies for access control.
id: Kuki digunakan untuk kontrol akses.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
id: Proses ini juga akan menghapus sumber daya/berkas yang telah diunggah ke survei ini.

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
id: Ini akan mencakup data berikut dalam berkas ZIP yang diakhiri dengan  '.lsa '.

en: It will not affect your update key.
id: Ini tidak berefek pada kunci pembaruan anda.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
id: Melakukan statistik pada tanggapan masih bisa dilakukan menggunakan LimeSurvey

en: Italian
id: Italia

en: Iterate survey
id: Iterasikan survei

en: JS-Debug mode [Backend]:
id: Mode JS-Debug [Backend]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
id: Mode JS-Debug [Frontend]:

en: January
id: Januari

en: Japanese
id: Jepang

en: Join array elements with a string
id: Sambungkan elemen array dengan rangkaian karakter

en: July
id: Juli

en: June
id: Juni

en: Key update
id: Kunci pembaruan

en: Korean
id: Korea

en: LDAP authentication
id: Autentikasi LDAP

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
id: Autentikasi LDAP gagal: modul LDAP PHP tidak tersedia.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
id: LDAP dinonaktifkan atau kueri LDAP tidak ditentukan.

en: LDAP query
id: Kueri LDAP

en: Label for 'Other:' option
id: Label untuk opsi 'Lainnya:'

en: Label set ID
id: ID set label

en: Label set browser
id: Penjelajah set label

en: Label set import summary
id: Ringkasan impor set label

en: Label set name
id: Nama set Label

en: Label set sucessfully deleted.
id: Label set berhasil dihapus.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
id: Set label "%s" berhasil dihapus.

en: Label sets
id: Set label

en: Label sets list
id: Daftar set label

en: Labels
id: Label

en: Labels sucessfully updated
id: Label telah diperbaharui

en: Landscape
id: Lanskap

en: Language
id: Bahasa

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Language selection
id: Pilihan bahasa

en: Language successfully deleted
id: Bahasa berhasil dihapus

en: Language:
id: Bahasa:

en: Languages
id: Bahasa

en: Languages:
id: Bahasa:

en: Last VV version
id: Versi terakhir VV

en: Last invited
id: Kunjungan terakhir

en: Last name
id: Nama belakang

en: Last name:
id: Nama belakang:

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Last reminder sent date
id: Waktu terakhir kirim pengingat

en: Last visited question:
id: Kunjungan terakhir pertanyaan:

en: Last visited survey:
id: Kunjungan terakhir survei:

en: Later than:
id: Lebih dari:

en: Latvian
id: Latvia

en: Less than
id: Lebih kecil dari

en: Less than (Strings)
id: Lebih kecil dari (String)

en: Less than or equal to
id: Lebih kecil dari atau sama dengan

en: Less than or equal to (Strings)
id: Lebih kecil dari atau sama dengan (String)

en: Less than:
id: Lebih kecil dari:

en: Let's have a look at your first survey.
id: Mari kita lihat survei pertama Anda.

en: License
id: Lisensi

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
id: LimeSurvey 3.x atau lebih baru tidak lagi mendukung Internet Explorer untuk administrasi LimeSurvey. Namun sebagian besar fungsi tetap berfungsi.

en: LimeSurvey build
id: Pembuatan LimeSurvey

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
id: LimeSurvey dapat mencoba membuat basis data ini untuk Anda.

en: LimeSurvey has been installed successfully.
id: LimeSurvey telah dipasang dengan sukses.

en: LimeSurvey installer
id: Pemasangan LimeSurveys

en: LimeSurvey online manual
id: Manual daring LimeSurvey

en: LimeSurvey version
id: Versi LimeSurvey

en: Limit
id: Batas

en: Limit the number of possible answers
id: Batasi jumlah jawaban yang mungkin

en: Limit time to answer question (in seconds)
id: Batasi waktu untuk menjawab (dalam detik)

en: Limit:
id: Batas:

en: Line
id: Garis

en: Line %s
id: Baris %s

en: Line %s : %s
id: Baris %s : %s

en: Line %s : %s %s
id: Baris %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
id: Baris %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
id: Baris %s : %s %s (%s) - token : %s

en: Line chart
id: Grafik garis

en: List
id: Daftar

en: List (Dropdown)
id: Daftar (Tarik-turun)

en: List (Radio)
id: Daftar (Pilihan)

en: List active surveys
id: Daftar survei aktif

en: List available surveys
id: Daftar survei yang tersedia

en: List menu entries
id: Daftar entri menu

en: List question groups
id: Daftar grup pertanyaan

en: List questions
id: Daftar pertanyaan

en: List survey publicly:
id: Daftarkan survei untuk publik:

en: List surveys
id: Daftar survei

en: List with comment
id: Daftar dengan komentar

en: Lithuanian
id: Lithuania

en: Load now
id: Muat sekarang

en: Load unfinished survey
id: Memuat survey yang belum selesai

en: Load with pjax
id: Muat dengan pjax

en: Loading translations
id: Memuat terjemahan

en: Loading...
id: Memuat...

en: Location
id: Lokasi

en: Logic
id: Logika

en: Logic File for Survey #
id: Berkas logika untuk survei #

en: Logout
id: Keluar

en: Logout successful.
id: Berhasil keluar.

en: MYSQL version is only %s
id: Versi MYSQL masih %s

en: MYSQL version required:
id: Versi MYSQL yang dibutuhkan:

en: Macedonian
id: Makedonia

en: Mail to all Members
id: Kirim kepada semua anggota

en: Main Admin Screen
id: Layar admin utama

en: Main survey menu
id: Menu utama survei

en: Maintenance!
id: Dalam masa pemeliharaan!

en: Make a comment on your choice here:
id: Komentari pilihan Anda di sini:

en: Make a string lowercase
id: Jadikan rangkaian karakter menjadi huruf kecil

en: Make a string uppercase
id: Jadikan rangkaian karakter menjadi huruf besar

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
id: Pastikan semua gambar di layar ini dimuat sebelum mengklik tombol.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
id: Jadikan isian komentar 'Lainnya:' wajib diisi sewaktu opsi 'Lainnya:' aktif

en: Make these mappings automatic in future
id: Jadikan pemetaan ini otomatis untuk selanjutnya

en: Malay
id: Malaysia

en: Male
id: Laki-laki

en: Maltese
id: Malta

en: Manage attribute fields
id: Kelola kolom atribut

en: Manage attributes
id: Kelola atribut

en: Manage label sets
id: Kelola set label

en: Manage menu entries
id: Kelola entri menu

en: Manage survey administrators
id: Kelola administrator survei

en: Mandatory
id: Wajib

en: Mandatory Question
id: Pertanyaan Wajib

en: Mandatory field:
id: Kolom wajib:

en: Mandatory fields:
id: Isian wajib:

en: Mandatory:
id: Wajib diisi:

en: Mandatory?
id: Wajib?

en: Map height
id: Tinggi peta

en: Map participant attributes
id: Pemetaan atribut peserta

en: Map survey participant attributes
id: Pemetaan atribut partisipan survei

en: Map width
id: Lebar peta

en: Map zoom level
id: Tingkat pembesaran peta

en: March
id: Maret

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
id: Margin sebelum elemen questionnaireInfo (mm)

en: Mask questions
id: Pertanyaan khusus

en: Max number of files
id: Jumlah berkas maksimum

en: Max reminders:
id: Maksimum pengingat:

en: Maximum
id: Maksimum

en: Maximum answers
id: Jawaban maksimum

en: Maximum characters
id: Karakter maksimum

en: Maximum characters allowed
id: Jumlah karakter maksimum yang diizinkan

en: Maximum date
id: Tanggal maksimum

en: Maximum file size allowed (in KB)
id: Besar berkas maksimum (KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
id: Jumlah berkas maksimum yang dapat diunggah untuk pertanyaan ini

en: Maximum sum value
id: Jumlah maksimum nilai

en: Maximum sum value of multiple numeric input
id: Jumlah maksimum nilai dari masukan angka ganda

en: Maximum value
id: Nilai maksimum

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
id: Nilai maksimum untuk jenis pertanyaan larik (multi-fleksibel)

en: Maximum value of the numeric input
id: Nilai maksimum masukan angka

en: Maximum:
id: Maksimal:

en: May
id: Mei

en: Maybe you don't have permission.
id: Mungkin Anda tidak memiliki hak akses.

en: Median:
id: Nilai tengah:

en: Members
id: Anggota

en: Message
id: Pesan

en: Message(s) sent successfully!
id: Pesan berhasil terkirim!

en: Message:
id: Pesan:

en: Millisecond
id: Milidetik

en: Min days between reminders:
id: Jeda hari minimum pengingat:

en: Min number of files
id: Jumlah berkas minimum

en: Minimum answers
id: Jawaban minimum

en: Minimum date
id: Tanggal minimum

en: Minimum height of single choice answer boxes
id: Tinggi minimum kotak jawaban pilihan tunggal

en: Minimum height of subquestion items
id: Tinggi minimum item subpertanyaan

en: Minimum memory available
id: Memory minimum yang tersedia

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
id: Jumlah berkas minimum yang harus diunggah untuk pertanyaan ini

en: Minimum requirements
id: Kebutuhan minimum

en: Minimum section height (mm)
id: Tinggi Bagian minimum (mm)

en: Minimum sum value
id: Jumlah minimum nilai

en: Minimum value
id: Nilai minimum

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
id: Nilai minimum untuk jenis pertanyaan larik (multi-fleksibel)

en: Minimum value of the numeric input
id: Nilai minimum masukan angka

en: Minimum:
id: Minimal:

en: Minute
id: Menit

en: Missing columns
id: Kolom hilang

en: Modify
id: Modifikasi

en: Montenegrin
id: Montenegro

en: Month
id: Bulan

en: Month display style
id: Jenis penampilan bulan

en: Move all fields to create column
id: Pindahkan semua isian untuk membuat kolom

en: Move on without warning
id: Lanjutkan tanpa peringatan

en: Move to question:
id: Pindah ke pertanyaan:

en: Moving user templates to new location at %s...
id: Memindahkan kerangka pengguna ke lokasi lain di %s...

en: Multiple choice
id: Pilihan ganda

en: Multiple choice questions
id: Pertanyaan pilihan ganda

en: Multiple choice with comments
id: Pilihan ganda dengan komentar

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
id: Jumlah total masukan angka ganda harus sama dengan nilai ini

en: My personal menus
id: Menu personal saya

en: My profile
id: Profilku

en: My user groups
id: Grup pengguna saya

en: Myanmar (Burmese)
id: Myanmar (Burma)

en: Name
id: Nama

en: Name [ID]
id: Nama [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
id: Nama halaman di mana kotak harus ditampilkan

en: Name of the survey
id: Nama survei

en: Name of the survey administrator
id: Nama administrator survei

en: Name:
id: Nama:

en: Navigation
id: Navigasi

en: Navigation delay (seconds):
id: Penundaan navigasi (detik):

en: New UNSTABLE update available:
id: Pembaruan BELUM STABIL baru tersedia:

en: New answer for quota '%s'
id: Jawaban baru untuk quota '%s'

en: New answer option
id: Opsi jawaban baru

en: New box
id: Kotak baru

en: New box created
id: Kotak baru telah dibuat

en: New dummy participants were added.
id: Partisipan dummy baru telah ditambahkan.

en: New entry was added.
id: Isian baru telah ditambahkan.

en: New files were successfully installed.
id: Berkas baru berhasil diinstal.

en: New files will be downloaded and installed.
id: Berkas baru akan diunduh dan diinstal.

en: New key
id: Kunci baru

en: New label set
id: Label set baru

en: New password: %s
id: Sandi baru: %s

en: New question group was saved.
id: Grup pertanyaan baru telah tersimpan.

en: New quota
id: Kuota baru

en: New quota saved
id: Kuota baru telah tersimpan

en: New scenario number:
id: Nomor skenario baru:

en: New survey
id: Survey baru

en: New survey id:
id: ID survei baru:

en: New survey title:
id: Judul survei baru:

en: New update available:
id: Pembaruan tersedia:

en: Next
id: Berikutnya

en: Next century
id: Abad selanjutnya

en: Next choice
id: Pilihan berikutnya

en: Next decade
id: Dekade selanjutnya

en: Next month
id: Bulan selanjutnya

en: Next year
id: Tahun selanjutnya

en: No
id: Tidak

en: No (but optional)
id: Tidak (tapi opsional)

en: No CFIELDNAME field set!
id: Isian CFIELDNAME tidak diset!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
id: Tidak dapat mengimpor pertanyaan karena tidak ada GID (Grup) yang disediakan.

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
id: Tidak dapat mengimpor pertanyaan karena SID (survei) tidak diberikan.

en: No Username selected.
id: Tidak ada nama pengguna yang dipilih.

en: No answer
id: Tidak dijawab

en: No answer:
id: Tidak ada jawaban:

en: No attributes found.
id: Tidak ditemukan atribut.

en: No available surveys
id: Tidak ada survei yang tersedia

en: No build version found!
id: Versi pengembangan tidak ditemukan!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
id: Tidak ada kondisi yang dapat disalin (karena duplikat)

en: No control on checkbox
id: Tidak ada kontrol pada checkbox

en: No database action required!
id: Tidak diperlukan tindakan terhadap basis data!

en: No file selected
id: Tidak ada berkas yang dipilih

en: No file was uploaded.
id: Tidak ada berkas yang diunggah.

en: No group found!
id: Tidak ada grup yang ditemukan!

en: No invitation code is needed to complete the survey.
id: Kode undangan tidak dibutuhkan untuk melengkapi survei.

en: No issues with question group order found.
id: Tidak ada masalah dengan urutan kelompok pertanyaan yang ditemukan.

en: No issues with question order found.
id: Tidak ada masalah dengan urutan pertanyaan yang ditemukan.

en: No label sets available
id: Tidak terdapat set label

en: No label sets found.
id: Tidak ada set label yang ditemukan.

en: No matching CFIELDNAME group!
id: Tidak terdapat grup CFIELDNAME yang cocok!

en: No matching CQID
id: CQID tidak cocok

en: No matching group
id: Tidak ada grup yang sesuai

en: No matching question
id: Tidak ada pertanyaan yang sesuai

en: No matching survey
id: Tidak ada survei yang sesuai

en: No new participants were created
id: Tidak ada partisipan baru yang dibuat

en: No notifications found
id: Pemberitahuan tidak ditemukan

en: No of surveys
id: Jumlah survei

en: No old responses found.
id: Tidak ditemukan tanggapan sebelumnya.

en: No old survey or survey participants table selected.
id: Tidak ada tabel partisipan survei atau survei lama yang dipilih.

en: No participant information lost.
id: Tidak ada informasi partisipan yang hilang.

en: No participant table found for this survey!
id: Tabel partisipan tidak ditemukan untuk survei ini!

en: No participants deleted
id: Tidak ada partisipan yang dihapus

en: No participants found.
id: Partisipan tidak ditemukan.

en: No permission
id: Tidak ada hak akses

en: No question group found.
id: Tidak ada grup pertanyaan yang ditemukan.

en: No question group in this survey
id: Tidak ada grup pertanyaan dalam survei ini

en: No question index will be shown with this format.
id: Tidak ada indeks pertanyaan yang akan ditampilkan dengan format ini.

en: No questions found.
id: Pertanyaan tidak ditemukan.

en: No quotas
id: Tidak ada kuota

en: No quotas have been set for this survey
id: Belum ada kuota yang ditetapkan untuk survei ini

en: No reminder(s) sent
id: Tidak ada pengingat yang dikirim

en: No replacement variable available for this field
id: Variabel pengganti untuk isian ini tidak tersedia

en: No response lines in your file.
id: Tidak ada baris respons pada berkas anda.

en: No responses are lost.
id: Tidak ada tanggapan yang hilang.

en: No server answer
id: Tidak ada jawaban dari server

en: No server answer!
id: Server tidak menjawab!

en: No shared participants found
id: Tidak ada partisipan yang dibagikan

en: No simple graph for this question type
id: Grafik tidak tersedia untuk jenis pertanyaan ini

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
id: ID survei tidak tersedia. Tidak dapat menyalin survei

en: No survey participants found.
id: Partisipan survei tidak ditemukan.

en: No survey participants table.
id: Tidak ada tabel partisipan survei.

en: No surveys found.
id: Survei tidak ditemukan.

en: No syntax errors detected in this survey.
id: Tidak terdapat kesalahan sintaksis pada survei ini.

en: No update available for your version.
id: Pembaruan tidak tersedia untuk versi anda.

en: No user groups found.
id: Grup pengguna tidak ditemukan.

en: No, thanks.
id: Tidak, terima kasih.

en: Nobody
id: Tak seorangpun

en: Non-existing survey participants table
id: Tabel partisipan survei tidak ditemukan

en: None
id: Kosong

en: None found
id: Tidak ditemukan

en: None selected
id: Tidak ada yang dipilih

en: Norwegian (Bokmal)
id: Norwegia (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
id: Norwegia (Nynorsk)

en: Not Selected
id: Tidak dipilih

en: Not a broken theme!
id: Bukan tema yang rusak!

en: Not a valid expression
id: Bukan ekspresi yang valid

en: Not active.
id: Tidak aktif.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
id: Tidak semua opsi jawaban disimpan. Ini biasanya terjadi karena keterbatasan server (PHP setting max_input_vars) - harap hubungi system administrator anda.

en: Not all emails were sent:
id: Tidak semua surel dikirim:

en: Not all labels were updated successfully.
id: Tidak semua label berhasil diperbarui.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
id: Tidak semua sub-pertanyaan disimpan. Ini biasanya terjadi karena keterbatasan server (PHP setting max_input_vars) - harap hubungi system administrator anda.

en: Not completed
id: Tidak lengkap

en: Not completed or Not displayed
id: Tidak dilengkapi atau tidak ditampilkan

en: Not displayed
id: Tidak ditampilkan

en: Not enough response data
id: Data tanggapan tidak cukup

en: Not enough space
id: Ruang tidak cukup

en: Not enough values for calculation
id: Nilai tidak cukup untuk perhitungan

en: Not equal to
id: tidak sama dengan

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Not found!
id: Tidak ditemukan!

en: Not imported label sets
id: Bukan set label yang diimpor

en: Not invited
id: Tidak diundang

en: Not started
id: Belum dimulai

en: Not updatable!
id: Tidak dapat diperbarui!

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
id: Perhatikan bahwa bagian penilaian ini hanya ditampilkan jika aturan penilaian telah ditentukan dan mode penilaian diaktifkan.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
id: Perhatikan bahwa Anda tidak dapat mengurungkan penghapusan. Data akan hilang.

en: Note:
id: Catatan:

en: Note: All fields marked with (*) are required.
id: Catatan: Semua bidang yang ditandai (*) adalah diperlukan.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
id: Catatan: Secara otomatis memuat URL akhir hanya berfungsi jika survei diaktifkan.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
id: Catatan: Karena Anda memperbarui dari versi stabil ke versi tak stabil atau sebaliknya, catatan perubahan mungkin tidak tersedia atau tidak lengkap

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
id: Catatan: Modus demo diaktifkan. Pengaturan bertanda (*) tidak dapat diubah

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
id: Catatan: Apabila Anda tidak sengaja menonaktifkan survei ini, Anda dapat memulihkan data dengan mudah jika belum membuat perubahan apa pun pada struktur survei ini. Lihat dokumentasi LimeSurvey untuk keterangan lebih lanjut

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
id: Catatan: Jika Anda mengaktifkan opsi -Tanggapan anonim- untuk survei ini, LimeSurvei akan menandai partisipan yang telah menyelesaikan survei dengan 'Y' tanpa tanggal/waktu untuk memastikan anonimitas partisipan Anda.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
id: Catatan: Tautan ini hanya berlaku bila survei diaktifkan.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
id: Catatan: Pemfilteran XSS selalu dinonaktifkan untuk superadministrator.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
id: Catatan: Anda hanya dapat memberikan hak akses terbatas kepada pengguna lain karena keterbatasan hak akses Anda.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
id: Catatan: Anda tidak dapat menyunting persamaan relevansi karena saat ini ada kondisi yang ditetapkan untuk pertanyaan ini.

en: Nothing to translate on this page
id: Tidak ada yang perlu diterjemahkan pada halaman ini

en: Nothing to update
id: Tidak ada yang diperbarui

en: Notification %s not found
id: Notifikasi %s tidak ditemukan

en: Notification & data management
id: Pemberitahuan & data

en: Notification and data management settings
id: Pengaturan pemberitahuan dan manajemen data

en: Notifications
id: Pemberitahuan

en: Notifications & data
id: Pemberitahuan & data

en: November
id: Nopember

en: Now, activate your survey.
id: Sekarang, aktifkan survei Anda.

en: Null values are ignored in calculations
id: Nilai null diabaikan dalam perhitungan

en: Number greater than
id: Angka lebih dari

en: Number less than
id: Angka kurang dari

en: Number of attribute fields to add:
id: Jumlah isian atribut yang akan ditambahkan:

en: Number of cases
id: Jumlah kasus

en: Number of characters:
id: Jumlah karakter:

en: Number of columns:
id: Jumlah kolom:

en: Number of files greater than
id: Jumlah berkas lebih besar dari

en: Number of files less than
id: Jumlah berkas lebih sedikit dari

en: Number of participants:
id: Jumlah partisipan:

en: Number of questions/groups:
id: Jumlah pertanyaan/grup pertanyaan:

en: Number of records in this query:
id: Jumlah data pada kueri ini:

en: Numbers
id: Angka

en: Numbers only
id: Hanya angka

en: Numbers only for 'Other'
id: Hanya angka untuk 'Lainnya'

en: OK
id: Oke

en: OR
id: ATAU

en: October
id: Oktober

en: Off
id: Nonaktif

en: Offset:
id: Ofset:

en: Ok
id: Oke

en: Old VV version
id: Versi lama VV

en: On
id: Aktif

en: On errors
id: Saat gagal

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
id: Terjadi kesalahan saat meminta informasi pembaruan dari limesurvey.org:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
id: Pada halaman berikut Anda akan dapat membuat pdf yang dapat diisi dan dipindai kembali.

en: Once a survey is activated you can no longer:
id: Setelah survei diaktifkan, Anda tidak dapat lagi:

en: One
id: Satu

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
id: Satu atau lebih berkas melebihi ukuran berkas/tidak menggunakan format yang tepat atau jumlah minimum berkas yang diperlukan belum diunggah. Anda tidak dapat melanjutkan sampai hal tersebut dilengkapi.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
id: Satu atau lebih pertanyaan wajib belum dijawab. Anda tidak dapat melanjutkan sampai pertanyaan-pertanyaan tersebut dilengkapi.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
id: Satu atau lebih pertanyaan belum dijawab secara tepat. Anda tidak dapat melanjukan sampai jawaban-jawaban tersebut valid.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
id: Satu atau lebih berkas unggahan tidak memiliki format/besar yang sesuai. Anda tidak dapat melanjutkan hingga berkas tersebut valid.

en: Online Manual
id: Manual daring

en: Online manual
id: Panduan online

en: Only CSV files are allowed.
id: Hanya berkas CSV yang diperbolehkan.

en: Only Superadmin
id: Hanya Superadmin

en: Only admin
id: Hanya admin

en: Only an integer value may be entered in this field.
id: Hanya angka saja yang boleh dimasukkan dalam kolom ini.

en: Only answer the following question if:
id: Hanya jawab pertanyaan berikut jika:

en: Only answer this if the following conditions are met:
id: Jawab jika kondisi berikut terpenuhi:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
id: Hanya jawab pertanyaan ini untuk item yang tidak anda pilih pada pertanyaan %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
id: Hanya jawab pertanyaan ini untuk item yang anda pilih pada pertanyaan %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
id: Hanya jawab pertanyaan ini jika kondisi berikut sesuai:

en: Only integer values may be entered in these fields.
id: Hanya angka saja yang boleh dimasukkan dalam kolom-kolom ini.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
id: Hanya bilangan yang boleh dimasukkan pada '%s' mengikuti field text.

en: Only numbers may be entered in these fields.
id: Hanya angka yang bisa dimasukkan ke kolom ini.

en: Only numbers may be entered in this field.
id: Hanya angka yang bisa dimasukkan ke dalam kolom ini.

en: Only show question
id: Hanya tampilkan pertanyaan

en: Only variables can be assigned values
id: Hanya variabel yang dapat diberi nilai

en: Oops, There was an error deleting the file
id: Ups, terjadi kesalahan sewaktu menghapus berkas

en: Open general survey settings
id: Buka pengaturan umum survei

en: Open imported theme
id: Buka tema yang diimpor

en: Open printable view
id: Buka tampilan cetak

en: Open the general survey overview
id: Buka gambaran umum survei

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
id: Buka berkas sintaksis dalam SPSS dengan mode Unicode.

en: Open-access mode:
id: Modus akses terbuka:

en: OpenStreetMap via MapQuest
id: Buka StreetMap melalui MapQuest

en: Operating system
id: Sistem operasi

en: Option 'Other':
id: Opsi 'Lainnya:'

en: Optional
id: Opsional

en: Optional Question
id: Pertanyaan Opsional

en: Optional fields:
id: Isian opsional:

en: Optional modules
id: Modul opsional

en: Order - like 3)
id: Urutan - seperti 3)

en: Orientation
id: Orientasi

en: Original value
id: Nilai awal

en: Other
id: Lainnya

en: Other comment
id: Komentar lain

en: Other files:
id: Berkas lain:

en: Other:
id: Lainnya:

en: Outdated
id: Kadaluarsa

en: Output format
id: Format keluaran

en: Output options
id: Opsi keluaran

en: Overall assessment score
id: Skor penilaian keseluruhan

en: Overview
id: Gambaran umum

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
id: Timpa nilai atribut sebelumnya jika partisipan sudah ada?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
id: Timpa nilai pada kolom standar sebelumnya jika partisipan telah ada?

en: Owner
id: Pemilik

en: Owner ID
id: ID pemilik

en: Owner UID
id: UID Pemilik

en: Owner:
id: Pemilik:

en: Owner?
id: Pemilik?

en: PDF export
id: Ekspor PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
id: String tajuk PDF (jika kosong, nama survei akan digunakan):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
id: Judul tajuk PDF (jika kosong, nama situs akan digunakan):

en: PDF questions in bold:
id: Tebali pertanyaan PDF:

en: PHP version
id: Versi PHP

en: PHP version is only %s
id: Hanya PHP versi %s

en: PHP version required:
id: Versi PHP yang dibutuhkan:

en: PHP_CURL library not loaded
id: PHP_CURL library tidak dimuat

en: Page format:
id: Format halaman:

en: Page orientation:
id: Orientasi halaman:

en: Panel integration
id: Panel integrasi

en: Partial
id: Sebagian

en: Partial (saved) responses
id: Tanggapan parsial

en: Participant
id: Partisipan

en: Participant ID
id: ID partisipan

en: Participant attributes to create
id: Atribut partisipan yang perlu dibuat

en: Participant deleted
id: Partisipan dihapus

en: Participant may save and resume later:
id: Partisipan boleh menyimpan dan melanjutkan kemudian:

en: Participant successfully added
id: Partisipan berhasil ditambahkan

en: Participant successfully updated
id: Partisipan berhasil diperbarui

en: Participants can save partially finished surveys
id: Partisipan dapat menyimpan survei yang selesai sebagian

en: Participants may print answers:
id: Partisipan boleh mencetak jawaban:

en: Participants owned by you
id: Partisipan yang anda miliki

en: Participants shared with you
id: Peserta yang berbagi dengan anda

en: Participants you have shared
id: Peserta yang anda bagi

en: Password
id: Sandi

en: Password warning
id: Peringatan kata sandi

en: Password:
id: Sandi:

en: Passwords do not match!
id: Sandi Anda tidak cocok.

en: Percentage
id: Persentase

en: Percentage of total:
id: Persentase total:

en: Permission
id: Hak akses

en: Permission level?
id: Tingkatan hak akses?

en: Permission to activate/deactivate a survey
id: Hak akses untuk mengaktifkan/menonaktifkan survei

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
id: Hak akses untuk membuat survei (otomatis mendapatkan semua hak akses di dalamnya) serta melihat, memperbarui, dan menghapus survei dari pengguna lain

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
id: Hak akses untuk membuat/melihat/memperbarui/menghapus/mengimpor/mengekspor tanggapan

en: Permission to create, view, update and delete user groups
id: Hak akses untuk membuat, melihat, memperbarui, dan menghapus grup pengguna

en: Permission to create, view, update and delete users
id: Hak akses untuk membuat, melihat, memperbarui, dan menghapus pengguna

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
id: Hak akses untuk membuat, melihat, memperbarui, menghapus, mengekspor, dan mengimpor label

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
id: Hak akses untuk membuat, melihat, memperbarui, menghapus, mengekspor, dan mengimpor kerangka

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
id: Hak akses untuk membuat/melihat/memperbarui/menghapus aturan penilaian suatu survei

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
id: Hak akses untuk membuat/melihat/memperbarui/menghapus aturan kuota suatu survei

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
id: Hak akses untuk membuat/melihat/memperbarui/menghapus/mengimpor/mengekspor pertanyaan, grup, jawaban, dan kondisi suatu survei

en: Permission to delete a survey
id: Hak akses untuk menghapus survei

en: Permission to modify survey security settings
id: Hak akses untuk mengubah pengaturan keamanan survei

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
id: Hak akses untuk melihat/memperbarui terjemahan melalui fitur terjemahan cepat

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
id: Hak akses untuk melihat dan memperbarui plugin & pengaturan global serta menghapus dan mengimpor plugin

en: Permission to view statistics
id: Hak akses untuk melihat statistik

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
id: Izin untuk melihat/memperbarui pengaturan survei termasuk pembuatan tabel partisipan survei

en: Permissions were successfully updated.
id: Izin akses telah berhasil diperbarui.

en: Persian
id: Persia

en: Pie chart
id: Grafik Lingkaran

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
id: Tempatkan pertanyaan ke dalam grup pengacakan yang ditentukan dan semua pertanyaan di sana akan tampil dengan urutan acak

en: Placeholder fields
id: Kolom placeholder

en: Please <a href="%s">log in</a>.
id: Harap <a href="%s">masuk</a>.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
id: Harap bersabar dan coba lagi dalam 5 menit.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
id: Mohon bersabar sampai Anda diteruskan menuju URL final.

en: Please be very careful.
id: Harap berhati-hati.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
id: Harap periksa semua masalah di atas dan lanjutkan ke langkah akhir.

en: Please check the directory permissions.
id: Harap periksa hak akses direktori.

en: Please check the format of your answer.
id: Harap periksa format jawaban anda.

en: Please check the matching combinations.
id: Harap periksa kombinasi yang sesuai.

en: Please check these settings now:
id: Harap periksa pengaturan berikut sekarang:

en: Please choose
id: Harap pilih

en: Please choose *all* that apply:
id: Harap pilih *semua* yang cocok:

en: Please choose *only one* of the following:
id: Harap pilih *hanya satu* dari yang berikut:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
id: Harap pilih semua yang cocok dan berikan komentar:

en: Please choose at least %s items.
id: Harap pilih paling sedikit %s item.

en: Please choose no more than %s items.
id: Harap pilih tidak lebih dari %s item.

en: Please choose one option.
id: Silakan pilih satu opsi.

en: Please choose the appropriate response for each item:
id: Harap pilih tanggapan yang tepat untuk setiap butir:

en: Please choose the label sets you want to export:
id: Harap pilih set label yang ingin Anda ekspor:

en: Please choose...
id: Harap pilih...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
id: Harap klik dan gerakkan slider untuk menjawab.

en: Please complete all parts of the date.
id: Harap lengkapi semua bagian tanggal.

en: Please confirm
id: Harap konfirmasi

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
id: Harap konfirmasi bahwa Anda benar-benar ingin keluar dari survei ini dengan klik pada tombol di bawah.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
id: Harap hubungi %s <%s> untuk bantuan lebih lanjut

en: Please contact %s to report this problem.
id: Silakan hubungi %s untuk melaporkan masalah ini.

en: Please contact the LimeSurvey team.
id: Harap hubungi tim LimeSurvey.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
id: Mohon hubungi administrator LimeSurvey untuk kata sandi anda.

en: Please continue with populating the database.
id: Harap lanjutkan mengisi basis data.

en: Please do not repeat the request without modifications.
id: Harap jangan ulangi permintaan tanpa modifikasi.

en: Please enter a date:
id: Harap masukkan tanggal:

en: Please enter only numbers.
id: Harap masukkan angka.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
id: Harap masukkan pengaturan basis data yang anda inginkan untuk digunakan LimeSurvey:

en: Please enter your comment here
id: Harap masukkan komentar Anda di sini

en: Please explain something in detail:
id: Harap jelaskan sesuatu secara detail:

en: Please fax your completed survey to:
id: Harap kirimkan survei yang sudah dilengkapi ke:

en: Please fill in %s answers
id: Harap isi %s jawaban

en: Please fill in at least %s answers
id: Harap isi paling sedikit %s jawaban

en: Please fill in at least one answer
id: Harap isi paling sedikit satu jawaban

en: Please fill in at most %s answers
id: Harap isi paling banyak %s jawaban

en: Please fill in at most one answer
id: Harap isi paling banyak 1 jawaban

en: Please fill in from %s to %s answers.
id: Silakan isikan dari %s ke jawaban %s.

en: Please fix this error in your database and try again
id: Harap perbaiki error ini pada database anda dan coba lagi.

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
id: Harap bersabar dan ulangi kembali dalam 30 menit. Terima kasih atas pengertian Anda.

en: Please log in first.
id: Harap log in dahulu.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
id: Harap diperhatikan ketika satu tanggapan telah masuk dalam survei dan anda ingin menambah atau menghapus grup/pertanyaan atau mengubah salah satu pengaturan di atas maka anda perlu menonaktifkan survei ini, yang mana akan memindahkan semua data yang sudah dimasukkan ke tabel arsip terpisah.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
id: Harap dicatat: Berkas ini tidak mengandung respon yang dikumpulkan.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
id: Harap nomori setiap kotak sesuai urutan pilihan dari 1 hingga

en: Please select %s answers
id: Harap pilih %s jawaban

en: Please select a file to import!
id: Harap pilih berkas untuk diimpor!

en: Please select a language:
id: Silahkan pilih bahasa:

en: Please select a user first
id: Harap pilih dahulu pengguna

en: Please select a user group first
id: Harap pilih grup pengguna terlebih dahulu

en: Please select an answer for each combination.
id: Silakan pilih jawaban untuk setiap kombinasi.

en: Please select at least %s answers
id: Harap pilih sedikitnya %s jawaban

en: Please select at least one answer
id: Harap pilih sedikitnya satu jawaban

en: Please select at least one file for deletion
id: Pilih paling tidak satu berkas untuk dihapus

en: Please select at least one file for download
id: Pilih paling tidak satu berkas untuk diunduh

en: Please select at least one item
id: Harap pilih setidaknya satu item

en: Please select at most %s answers
id: Harap pilih paling banyak %s jawaban

en: Please select at most one answer
id: Harap pilih paling banyak satu jawaban

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
id: Harap pilih filter dan klik pada tombol "Lihat statistik" untuk membuat statistik.

en: Please select from %s to %s answers.
id: Silahkan pilih jawaban dari %s sampai %s.

en: Please select one answer
id: Harap pilih satu jawaban

en: Please select your preferred language:
id: Silakan pilih bahasa yang anda sukai:

en: Please submit by %s
id: Harap kirim pada %s

en: Please type in the new theme name above.
id: Silakan ketik nama tema baru di atas.

en: Please upload %s files
id: Harap unggah %s file

en: Please upload %s more file(s).
id: Harap unggah %s berkas lagi.

en: Please upload at least %s files
id: Harap unggah sedikitnya %s file

en: Please upload at least one file
id: Harap unggah sedikitnya satu file

en: Please upload at most %s files
id: Harap unggah paling banyak %s file

en: Please upload at most one file
id: Harap unggah paling banyak satu file

en: Please upload between %s and %s files
id: Harap unggah antara %s dan %s file

en: Please upload one file
id: Harap unggah satu file

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
id: Gunakan tombol navigasi LimeSurvey atau index. Tampaknya anda mencoba mengirim ulang halaman menggunakan tombol back dari browser.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
id: Harap verifikasikan informasi berikut sebelum melanjutkan peningkatan basis data:

en: Please wait, loading data...
id: Harap tunggu, sedang memuat data...

en: Please write your answer here:
id: Harap masukkan jawaban di sini:

en: Please write your answer(s) here:
id: Harap masukkan jawaban di sini:

en: Plugin manager
id: Pengelolaan Plugin

en: Plugin was activated.
id: Plugin telah diaktifkan.

en: Plugin was deactivated.
id: Plugin telah dinonaktifkan.

en: Polar chart
id: Grafik kutub

en: Polish
id: Polandia

en: Populate database
id: Isi basis data

en: Popup
id: Muncul

en: Portrait
id: Potret

en: Portuguese
id: Portugis

en: Portuguese (Brazilian)
id: Portugis (Brasilia)

en: Position
id: Posisi

en: Position:
id: Posisi:

en: Pre-installation check
id: Pemeriksaan sebelum pemasangan

en: Pre-installation check for LimeSurvey
id: Pengecekan pra-instalasi LimeSurvey:

en: Pre-mapped attributes
id: Atribut yang telah dipetakan

en: Predefined
id: Sudah ditentukan

en: Predefined label sets...
id: Set label yang sudah ditentukan...

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
id: Prefiks|Sufiks untuk daftar tarik-turun

en: Present answer options in reverse order
id: Tampilkan opsi jawaban dalam urutan terbalik

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
id: Tampilkan masukan teks sebagai pengganti tarik-turun

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
id: Gunakan kotak tarik-turun dari daftar tombol pilihan

en: Present subquestions/answer options in random order
id: Berikan subpertanyaan/jawaban dalam susunan acak

en: Presentation
id: Tampilan

en: Presentation & navigation
id: Tampilan & navigasi

en: Presentation & navigation settings
id: Pengaturan presentasi & navigasi

en: Preview
id: Pratinjau

en: Preview question
id: Pratinjau pertanyaan

en: Preview question group
id: Pratinjau grup pertanyaan

en: Preview question type
id: Pratinjau jenis pertanyaan

en: Preview survey
id: Pratinjau survei

en: Preview:
id: Pratayang:

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Previous answer fields
id: Kolom jawaban sebelumnya

en: Previous century
id: Abad sebelumnya

en: Previous decade
id: Dekade sebelumnya

en: Previous month
id: Bulan sebelumnya

en: Previous questions
id: Pertanyaan sebelumnya

en: Previous session is set to be finished.
id: Sesi sebelumnya ditandai telah selesai.

en: Previous year
id: Tahun sebelumnya

en: Print answers
id: Cetak jawaban

en: Print your answers.
id: Cetak jawaban Anda.

en: Printable survey
id: Survei dapat dicetak

en: Printable survey (*.html)
id: Survei yang dapat dicetak (*.html)

en: Prior to 16
id: Hingga 16

en: Processing...
id: Memproses...

en: Progress
id: Kemajuan

en: Public statistics:
id: Statistik publik:

en: Publication & access
id: Publikasi & akses

en: Publication & access control
id: Kontrol publikasi & akses

en: Publication & access control settings
id: Pengaturan publikasi & kontrol akses

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
id: Terbitkan API pada /admin/remotecontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
id: Q1 dan Q3 dihitung dengan menggunakan %s

en: Question
id: Pertanyaan

en: Question ID
id: ID pertanyaan

en: Question Type:
id: Jenis pertanyaan:

en: Question attribute
id: Atribut pertanyaan

en: Question attributes
id: Atribut pertanyaan

en: Question attributes:
id: Atribut pertanyaan:

en: Question by Question
id: Tampilan per Pertanyaan

en: Question by question
id: Tampilan per pertanyaan

en: Question by question mode not yet supported.
id: Mode tampilan per pertanyaan belum didukung.

en: Question code
id: Kode pertanyaan

en: Question code %s was updated to %s.
id: Kode pertanyaan %s telah diperbarui menjadi %s.

en: Question code & question text
id: Kode pertanyaan dan teks pertanyaan

en: Question code / ID
id: ID / kode pertanyaan

en: Question code:
id: Kode pertanyaan:

en: Question codes must be unique.
id: Kode pertanyaan harus unik.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
id: Kode pertanyaan harus diawali dengan huruf dan hanya boleh berisi karakter huruf angka.

en: Question codes were successfully regenerated.
id: Kode pertanyaan berhasil dibuat ulang.

en: Question could not be created with error on %s: %s
id: Pertanyaan tidak dapat dibuat dengan error pada %s: %s

en: Question could not be created.
id: Pertanyaan tidak dapat dibuat

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
id: Pertanyaan belum bisa dihapus. Ada kondisi pertanyaan lain yg tergantung pada pertanyaan ini. Pertanyaan ini tidak dapat dihapus sebelum kondisi tersebut dihilangkan.

en: Question could not be updated
id: Pertanyaan tidak dapat diperbarui.

en: Question could not be updated with error on %s: %s
id: Pertanyaan tidak dapat diupdate dengan error pada %s: %s

en: Question could not be updated.
id: Pertanyaan tidak dapat diperbarui.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
id: Pertanyaan tidak dapat di-update. Ada kondisi pada pertanyaan lain yang tergantung pada jawaban pertanyaan ini, dan mengubah tipe akan menimbulkan problem. Anda harus menghapus kondisi ini, sebelum dapat mengubah tipe pertanyaan ini.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
id: Pertanyaan tidak dapat diperbarui. Ada kondisi pada pertanyaan lain yang bergantung kepada jawaban pertanyaan ini sehingga perubahan jenis akan menimbulkan masalah. Anda harus menghapus kondisi ini sebelum mengubah jenis pertanyaan ini.

en: Question explorer
id: Daftar Pertanyaan/Grup

en: Question group
id: Grup pertanyaan

en: Question group description
id: Deskripsi kelompok pertanyaan

en: Question group import is complete.
id: Impor grup pertanyaan selesai.

en: Question group import summary
id: Ringkasan impor grup pertanyaan

en: Question group name
id: Nama kelompok pertanyaan

en: Question group successfully saved.
id: Grup pertanyaan berhasil disimpan.

en: Question group:
id: Grup pertanyaan:

en: Question groups
id: Grup pertanyaan

en: Question groups in this survey
id: Grup pertanyaan pada survei ini

en: Question help
id: Bantuan pertanyaan

en: Question import is complete.
id: Impor pertanyaan selesai.

en: Question import summary
id: Ringkasan impor pertanyaan

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
id: Pertanyaan dalam bahasa %s tidak dapat dibuat dengan kesalahan di %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
id: Pertanyaan dalam bahasa %s tidak dapat dibuat.

en: Question index
id: Indeks pertanyaan

en: Question is added to target (result is set to database default value).
id: Pertanyaan ditambahkan pada target (hasil di-set menjadi nilai default database).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
id: Pertanyaan dipindahkan ke group yang lain (hasil telah di-import dengan benar).

en: Question is removed from target (result is ignored).
id: Pertanyaan dihapus dari target (hasil diabaikan).

en: Question preview
id: Pratinjau pertanyaan

en: Question selection
id: Pilihan pertanyaan

en: Question summary
id: Ringkasan pertanyaan

en: Question text
id: Teks pertanyaan

en: Question theme:
id: Tema pertanyaan:

en: Question themes:
id: Tema pertanyaan:

en: Question time
id: Waktu pertanyaan

en: Question title
id: Judul pertanyaan

en: Question type
id: Jenis pertanyaan

en: Question type selector:
id: Pemilihan jenis pertanyaan:

en: Question type:
id: Jenis pertanyaan:

en: Question validation equation
id: Persamaan validasi pertanyaan

en: Question validation tip
id: Tip validasi pertanyaan

en: Question was successfully added.
id: Pertanyaan berhasil ditambahkan.

en: Question was successfully deleted.
id: Pertanyaan berhasil dihapus.

en: Question was successfully saved.
id: Pertanyaan berhasil disimpan.

en: Question:
id: Pertanyaan:

en: Question:
id: Pertanyaan:

en: Questions
id: Pertanyaan

en: Questions in group:
id: Pertanyaan dalam grup:

en: Questions in this survey
id: Pertanyaan-pertanyaan dalam survei ini

en: Questions with conditions to this group
id: Pertanyaan dengan kondisi/bersyarat pada grup ini

en: Quick CSV report
id: Laporan CSV cepat

en: Quick add...
id: Tambahkan cepat...

en: Quick menu
id: Menu cepat

en: Quick statistics
id: Statistik cepat

en: Quick translation
id: Terjemahan cepat

en: Quick-add answers
id: Tambahkan cepat jawaban

en: Quick-add subquestion or answer items
id: Tambahkan sub-pertanyaan atau item jawaban.

en: Quick-translation
id: Terjemahkan cepat

en: Quota action
id: Tindakan kuota

en: Quota could not be added!
id: Kuota tidak dapat ditambahkan!

en: Quota language settings:
id: Kuota seting bahasa:

en: Quota members
id: Kuota anggota

en: Quota members:
id: Kuota anggota:

en: Quota message (%s)
id: Pesan kuota (%s)

en: Quota message:
id: Pesan kuota:

en: Quota name
id: Nama kuota

en: Quota name (%s)
id: Nama kuota (%s)

en: Quota out
id: Kuota habis

en: Quota saved
id: Kuota tersimpan

en: Quota with ID %s was deleted
id: Kuota dengan id %s telah dihapus

en: Quotas
id: Kuota

en: Quotas exceeded
id: Kuota terlampaui

en: Quote equations
id: Kutipan persamaan

en: Quote equations for CSV export
id: Kutip persamaan untuk ekspor CSV

en: Quote equations:
id: Kutip persamaan:

en: Quote meta characters
id: Kuota meta karakter

en: R (data file)
id: R (file data)

en: R (syntax file)
id: R (file syntax)

en: RANK
id: PERINGKAT

en: RPC interface enabled:
id: Antarmuka RPC diaktifkan:

en: Radar chart
id: Grafik radar

en: Random order
id: Susunan acak

en: Randomization group name
id: Nama grup pengacakan

en: Randomization group:
id: Grup pengacakan:

en: Randomize on each page load
id: Acak pada setiap pemuatan halaman

en: Range
id: Rentang

en: Rank %s
id: Peringkat %s

en: Ranking
id: Peringkat

en: Reason:
id: Alasan:

en: Recommended
id: Dianjurkan

en: Record Deleted
id: Data dihapus

en: Records displayed:
id: Data yang ditampilkan:

en: Records imported
id: Data yang diimpor

en: Recover your password
id: Pulihkan kata sandi Anda

en: Referrer URL
id: URL perujuk

en: Referrer URL will be saved.
id: URL perujuk akan disimpan

en: Regenerate question codes
id: Regenerasi kode pertanyaan

en: Registration
id: Registrasi

en: Registration attachments:
id: Lampiran registrasi:

en: Registration email
id: Pendaftaran

en: Registration email body
id: Isi surel pendaftaran

en: Registration email body:
id: Isi email registrasi:

en: Registration email subject
id: Registrasi judul email

en: Registration email subject:
id: Judul surel pendaftaran:

en: Regular expression
id: Persamaan reguler

en: Regular update
id: Pembaruan rutin

en: Relative width of the labels
id: Lebar relatif dari label

en: Relevance
id: Hubungan

en: Relevance equation:
id: Persamaan relevansi:

en: Relevance:
id: Relevansi:

en: Reload URL
id: URL muat ulang

en: Reload image
id: Muat ulang gambar

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
id: Muat ulang survei dengan klik tautan berikut (atau menempelkannya ke peramban):

en: Reloading screen. Please wait.
id: Memuat ulang layar. Harap tunggu.

en: Remaining
id: Sisa

en: Remember the plus button
id: Ingat tombol plus

en: Reminder
id: Pengingat

en: Reminder %s skipped, already sent.
id: Pengingat %s dilewati, sudah terkirim.

en: Reminder Email:
id: Surel pengingat:

en: Reminder attachments:
id: Lampiran pengingat:

en: Reminder count
id: Jumlah pengingat

en: Reminder count:
id: Jumlah pengingat:

en: Reminder email
id: Pengingat

en: Reminder email body
id: Isi surel pengingat

en: Reminder email body:
id: Isi email pengingat:

en: Reminder email subject
id: Pengingat judul email

en: Reminder email subject:
id: Judul surel pengingat:

en: Reminder sent to:
id: Pengingat dikirim kepada:

en: Reminder sent?
id: Pengingat dikirim?

en: Reminder status:
id: Status pengingat:

en: Reminder to participate in a survey
id: Pengingat untuk berpartisipasi dalam survei

en: Reminder(s) sent
id: Pengingat yang dikirim

en: Remove
id: Hapus

en: Remove attachment
id: Hapus lampiran

en: Remove from blacklist?
id: Hilangkan dari daftar hitam?

en: Remove link
id: Hapus tautan

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
id: Hapus text atau un-check checkbox secara otomatis

en: Rename
id: Ganti nama

en: Rename this theme to:
id: Ubah nama tema ini menjadi:

en: Renumber the new record.
id: Nomori ulang data baru.

en: Repeat a string
id: Ulangi rangkaian karakter

en: Repeat password:
id: Ulangi kata sandi:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
id: Ulangi judul pada pertanyaan larik setiap X subpertanyaan:

en: Replace
id: Ganti

en: Replace answers in file in the existing record.
id: Ganti jawaban dalam file yang terdapat pada record yang ada.

en: Replace existing label set
id: Timpa set label yang ada

en: Replace label set?
id: Timpa set label?

en: Replace the existing record.
id: Ganti data yang ada.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
id: Ganti label opsi jawaban 'Lainnya:' dengan teks lain

en: Report and skip the new record.
id: Laporkan dan abaikan data baru.

en: Required
id: Wajib diisi

en: Required PHP modules:
id: Modul-modul PHP yang diperlukan:

en: Resend access code
id: Kirim ulang kode akses

en: Reset conditions
id: Reset kondisi

en: Reset now
id: Setel ulang sekarang

en: Reset start/end date/time?
id: Atur ulang tanggal/waktu awal/akhir?

en: Reset to default boxes
id: Kembalikan ke kotak standar

en: Reset to default settings:
id: Kembalikan ke pengaturan standar

en: Resources
id: Sumber daya

en: Resources Import Summary
id: Ringkasan impor sumber daya

en: Resources import summary
id: Ringkasan impor sumber daya

en: Response
id: Respon

en: Response ID
id: ID tanggapan

en: Response filters
id: Filter tanggapan

en: Response import summary
id: Ikhhtisar impor respon

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
id: Pengiriman tanggapan untuk survei {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
id: Kiriman tanggapan untuk survei {SURVEYNAME} dengan hasil

en: Response summary
id: Ringkasan tanggapan

en: Response(s) deleted.
id: Respon dihapus.

en: Responses
id: Tanggapan

en: Responses & statistics
id: Tanggapan & statistik

en: Responses containing
id: Tanggapan mengandung

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
id: Jawaban untuk survei ini tidak dianonimkan.

en: Responses to this survey are anonymized.
id: Jawaban untuk survei ini dianonimkan.

en: Responses will be date stamped.
id: Tanggapan dicap waktu.

en: Responses will have the IP address logged
id: Alamat IP tanggapan dicatat.

en: Responses will have their referring URL logged.
id: URL perujuk tanggapan dicatat.

en: Responses will not be date stamped.
id: Tanggapan tidak dicap waktu.

en: Responses will not have the IP address logged.
id: Alamat IP tanggapan tidak dicatat.

en: Responses will not have their referring URL logged.
id: URL perujuk tanggapan tidak dicatat.

en: Restore
id: Pulihkan

en: Restore options
id: Pulihkan opsi

en: Restrict input to integer values
id: Batasi masukan untuk bilangan bulat

en: Result
id: Hasil

en: Results
id: Hasil

en: Results from LDAP Query.
id: Hasil dari pertanyaan LDAP

en: Resume later
id: Lanjutkan nanti

en: Return comma-separated list of values
id: Kembalikan daftar nilai yang dipisahkan koma

en: Return current UNIX timestamp
id: Kembalikan timestamp UNIX ssaat ini

en: Return part of a string
id: Kembalikan sebagian dari rangkaian karakter

en: Return to admin home
id: Kembali ke panel admin

en: Return to label set administration
id: Kembali ke administrasi set label

en: Return to survey
id: Kembali ke survei

en: Return to survey administration
id: Kembali ke administrasi survei

en: Return to survey list
id: Kembali ke daftar survei

en: Return to theme list
id: Kembali ke daftar tema

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
id: Mengembalikan true(1) bila itu adalah tanggal yang benar dalam kalender gregorian

en: Reverse a string
id: Balikkan rangkaian karakter

en: Reverse answer order
id: Urutan jawaban terbalik

en: Romanian
id: Rumania

en: Round fractions down
id: Bulatkan pecahan ke bawah

en: Round fractions up
id: Bulatkan pecahan ke atas

en: Rounds a number to an optional precision
id: Membulatkan angka ke dalam ketepatan opsional

en: Rows
id: Baris

en: Rows & columns
id: Baris & kolom

en: Russian
id: Rusia

en: SMTP debug mode:
id: Modus debug SMTP:

en: SMTP debug output:
id: Keluaran debug SMTP:

en: SMTP encryption:
id: Enkripsi SMTP:

en: SMTP host:
id: Host SMTP:

en: SMTP password:
id: Sandi SMTP:

en: SMTP username:
id: Nama pengguna SMTP:

en: SPSS export scale type
id: Jenis skala ekspor SPSS

en: SPSS version:
id: Versi SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
id: KODE SQL YANG GAGAL

en: SQL command failed: %s
id: Perintah SQL gagal: %s

en: SSL not enforced
id: SSL tidak diharuskan

en: Same
id: Sama

en: Same height for all answer options
id: Bobot sama untuk semua opsi jawaban.

en: Same origin
id: Seperti aslinya

en: Save
id: Simpan

en: Save & activate survey
id: Simpan & aktifkan survei

en: Save IP address:
id: Simpan alamat IP:

en: Save IP address?
id: Simpan alamat IP?

en: Save Now
id: Simpan Sekarang

en: Save and close
id: Simpan dan Tutup

en: Save and close now and let's edit the answer options.
id: Simpan dan tutup sekarang kemudian lanjutkan menyunting opsi jawaban.

en: Save as label set
id: Simpan sebagai set label

en: Save as label set:
id: Simpan sebagai set label:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
id: Simpan keduanya pada direktori kerja R (gunakan getwd() dan setwd() pada command window R untuk mengambil dan mengaturnya)

en: Save boxes settings
id: Simpan pengaturan kotak

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Save city
id: Simpan kota

en: Save country
id: Simpan negara

en: Save for further completion by survey user
id: Disimpan untuk dilengkapi nanti oleh pengguna survei

en: Save postal code
id: Simpan kode pos

en: Save question group
id: Simpan grup pertanyaan

en: Save referrer URL:
id: Simpan URL rujukan:

en: Save referrer URL?
id: Simpan URL perujuk?

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Save state
id: Simpan provinsi

en: Save this, then create another:
id: Simpan ini, lalu buat yang lain:

en: Save timings:
id: Simpan waktu:

en: Save timings?
id: Simpan waktu?

en: Save your unfinished survey
id: Simpan survei Anda yang belum selesai

en: Saved
id: Disimpan

en: Saved Survey Details
id: Detail survei tersimpan

en: Saved name:
id: Nama tersimpan:

en: Saved response deleted.
id: Respon tersimpan telah dihapus.

en: Saved response not found
id: Tidak ditemukan respon yang tersimpan

en: Saved responses
id: Tanggapan Tersimpan

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
id: Respon tidak disimpan bila survei tidak diaktifkan.

en: Scale
id: Skala

en: Scale 1
id: Skala 1

en: Scale 2
id: Skala 2

en: Scenario
id: Skenario

en: Scope
id: Cakupan

en: Scope:
id: Ruang lingkup:

en: Screen:
id: Layar:

en: Search
id: Cari

en: Search for something...
id: Mencari sesuatu...

en: Search:
id: Cari:

en: Second
id: Detik

en: Second choice
id: Pilihan kedua

en: Section
id: Bagian

en: Security
id: Keamanan

en: Security question:
id: Pertanyaan keamanan:

en: Security update
id: Pembaruan keamanan

en: Security update!
id: Pembaruan keamanan!

en: Select
id: Pilih

en: Select ZIP file:
id: Pilih berkas ZIP:

en: Select additional languages
id: Pilih bahasa tambahan

en: Select all
id: Pilih semua

en: Select answer:
id: Pilih jawaban:

en: Select columns
id: Pilih kolom

en: Select columns:
id: Pilih kolom:

en: Select decade
id: Pilih dekade

en: Select file
id: Pilih berkas

en: Select icon
id: Pilih ikon

en: Select label set file (*.lsl):
id: Pilih berkas set label (*.lsl):

en: Select language to add
id: Pilih bahasa untuk menambahkan

en: Select languages
id: Pilih bahasa

en: Select month
id: Pilih bulan

en: Select question
id: Pilih pertanyaan

en: Select question file (*.lsq):
id: Pilih berkas pertanyaan (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
id: Pilih berkas grup pertanyaan (*.lsg):

en: Select question type
id: Pilih jenis pertanyaan

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
id: Pilih berkas struktur survei (*.lss, *.txt) atau arsip survei (*.lsa) (ukuran berkas maksimum: %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
id: Pilih survei untuk disalin:

en: Select template ZIP file:
id: Pilih berkas ZIP kerangka:

en: Select the LDAP query you want to run:
id: Pilih kueri LDAP yang ingin dijalankan:

en: Select the type of chart to be displayed
id: Pilih tipe grafik untuk ditampilkan

en: Select this
id: Pilih ini

en: Select time
id: Pilih waktu

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
id: Pilih kolom yang akan diimpor sebagai atribut pada {n} partisipan anda.|Pilih kolom yang akan diimpor sebagai atribut pada {n} partisipan anda.

en: Select year
id: Pilih tahun

en: Select...
id: Pilih...

en: Selected
id: Terpilih

en: Selected answers
id: Jawaban terpilih

en: Selected participant(s)...
id: Partisipan terpilih...

en: Selected quota(s)...
id: Kuota terpilih...

en: Selected survey(s)...
id: Survei terpilih ...

en: Selected!
id: Dipilih!

en: Selected:
id: Terpilih:

en: Selection
id: Pilihan

en: Semicolon
id: Titik koma

en: Send
id: Kirim

en: Send Invitations
id: Kirim Undangan

en: Send Reminders
id: Kirim pengingat

en: Send basic admin notification email to:
id: Kirim surel pemberitahuan admin dasar kepada:

en: Send confirmation emails:
id: Kirim surel konfirmasi:

en: Send detailed admin notification email to:
id: Kirim surel pemberitahuan admin detail kepada:

en: Send email invitation
id: Kirim surel undangan

en: Send email invitations
id: Kirim surel undangan

en: Send email reminder
id: Kirim surel pengingat

en: Send invitations
id: Kirimkan undangan

en: Send me a copy:
id: Kirimkan saya salinan:

en: Send reminders
id: Kirimkan pengingat

en: Sending invitations...
id: Mengirim Undangan...

en: Sending reminders...
id: Pengiriman pengingat

en: Separator used:
id: Pemisah yang digunakan:

en: Serbian (Cyrillic)
id: Serbia (Cyrillic)

en: Serbian (Latin)
id: Serbia (Latin)

en: Server error!
id: Server bermasalah!

en: Server name & port:
id: Nama & port server:

en: Server time:
id: Waktu server:

en: Server type:
id: Jenis server:

en: Session writable
id: Sesi dapat ditulisi

en: Set Survey Rights
id: Atur Hak Survei

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
id: Tentukan suatu jenis skala ekspor SPSS tertentu untuk pertanyaan ini

en: Set additional options for survey participants
id: Tetapkan opsi tambahan untuk partisipan survei

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
id: Tentukan apakah pertanyaan ditampilkan satu per satu, berdasarkan grup, atau sekaligus dalam satu halaman.

en: Set conditions
id: Tentukan kondisi

en: Set cookie to prevent repeated participation:
id: Tetapkan cookie untuk mencegah pengisian berulang:

en: Set expiry date
id: Tentukan tanggal kedaluwarsa

en: Set global permissions for this user
id: Setel hak akses global untuk pengguna ini

en: Set name:
id: Nama set:

en: Set survey permissions
id: Tentukan hak akses survei

en: Set survey theme
id: Tetapkan tema survei

en: Set template permissions for this user
id: Setel hak akses kerangka untuk pengguna ini

en: Set the orientation.
id: Tetapkan orientasi.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
id: Tetapkan besar persentase dari kolom (sub-)pertanyaan (1-100)

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
id: Set ini ke lokasi IP/net dari server database anda. Dalam banyak kasus "localhost" akan bekerja. Anda dapat memaksa socket Unix dengan path socket yang lengkap.

en: Set user permissions
id: Atur hak akses pengguna

en: Settings
id: Pengaturan

en: Settings for plugin %s
id: Pengaturan untuk plugin %s

en: Share
id: Bagi

en: Share panel
id: Panel berbagi

en: Share this participant
id: Bagi-pakai peserta ini

en: Shared by
id: Dibagi-pakai oleh

en: Short names
id: Nama pendek

en: Should we proceed with the delete?
id: Lanjutkan penghapusan?

en: Show
id: Tampilkan

en: Show "No answer":
id: Tampilkan "Tidak dijawab":

en: Show "There are X questions in this survey":
id: Tampilkan "Ada X pertanyaan dalam survei ini":

en: Show PHPInfo
id: Tampilkan PHPInfo

en: Show Policy
id: Tampilkan Kebijakan

en: Show a map in the statistics?
id: Tampilkan peta dalam statistik?

en: Show advanced settings
id: Tampilkan pengaturan lanjut

en: Show both
id: Tampilkan keduanya

en: Show comment
id: Tampilkan komentar

en: Show conditions for this question
id: Tunjukkan kondisi untuk pertanyaan ini

en: Show during registration?
id: Tampilkan selama pendaftaran?

en: Show grand total
id: Tampilkan total jenderal

en: Show grand total for either columns or rows
id: Tampilkan total jenderal untuk baik kolom maupun baris

en: Show graphs in public statistics:
id: Tampilkan grafik dalam statistik publik:

en: Show graphs:
id: Tampilkan grafik:

en: Show group description only
id: Tampilkan hanya deskripsi grup

en: Show group name and/or group description:
id: Tampilkan nama dan/atau deskripsi grup:

en: Show group name only
id: Tampilkan hanya nama grup

en: Show header in answers export PDFs:
id: Tampilkan tajuk dalam jawaban, ekspor PDF:

en: Show in public statistics
id: Tampilkan dalam statistik publik

en: Show javascript alert
id: Tampilkan peringatan javascript

en: Show last visited survey and question:
id: Tampilkan kunjungan terakhir survei dan pertanyaan:

en: Show last..
id: Tampilkan akhir...

en: Show less
id: Tampilkan lebih sedikit

en: Show more
id: Tampilkan lebih banyak

en: Show next..
id: Tampilkan berikutnya...

en: Show next...
id: Tampilkan berikutnya...

en: Show on-screen keyboard:
id: Tampilkan papan ketik on-screen:

en: Show policy
id: Tampilkan kebijakan

en: Show previous..
id: Tampilkan sebelumnya...

en: Show previous...
id: Tampilkan sebelumnya...

en: Show progress bar:
id: Tampilkan progres:

en: Show question code only
id: Tampilkan kode pertanyaan saja

en: Show question index / allow jumping:
id: Tampilkan indeks pertanyaan / izinkan loncat pertanyaan:

en: Show question number and/or code:
id: Tampilkan nomor dan/atau kode pertanyaan:

en: Show question number only
id: Tampilkan nomor pertanyaan saja

en: Show start...
id: Tampilkan awal...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
id: Tampilkan statistik pertanyaan ini pada halaman statistik publik

en: Show survey list:
id: Tampilkan daftar survei:

en: Show survey logic file
id: Tunjukkan berkas logika survei

en: Show survey title in export PDFs:
id: Tampilkan judul survei di ekspor PDF:

en: Show text responses inline:
id: Tampilkan teks tanggapan dalam satu baris

en: Show title
id: Tampilkan judul

en: Show totals for
id: Tampilkan total untuk

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
id: Tampilkan total untuk baris, kolom, atau baik baris maupun kolom

en: Show welcome screen:
id: Tampilkan layar sambutan:

en: Showing filtered results
id: Menampilkan hasil terfilter

en: Side-menu behaviour:
id: Perilaku menu-samping:

en: Simple
id: Sederhana

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
id: Konfigurasi simple bind LDAP tidak memungkinkan pembuatan pengguna LDAP

en: Simple mode
id: Tampilan sederhana

en: Simple selector
id: Pilihan sederhana

en: Simple template editor
id: Editor kerangka sederhana

en: Sine
id: Sinus

en: Single checkbox
id: Kotak centang tunggal

en: Single choice questions
id: Pertanyaan pilihan tunggal

en: Single response: ID %s
id: Tanggapan tunggal: ID %s

en: Site name
id: Nama situs

en: Site name:
id: Nama situs:

en: Size
id: Ukuran

en: Skipped files:
id: Berkas terlewati:

en: Slider accuracy
id: Keakuratan slider

en: Slider initial value
id: Nilai awal slider

en: Slider left/right text separator
id: Pemisah teks kiri/kanan slider

en: Slider maximum value
id: Nilai maksimum slider

en: Slider minimum value
id: Nilai minimum slider

en: Slider starts at the middle position
id: Slider dimulai pada posisi tengah

en: Slider with emoticon
id: Slider dengan emoticon

en: Slovenian
id: Slovenia

en: Some URL description
id: Sedikit deskripsi URL

en: Some automatic fixes were already applied.
id: Beberapa perbaikan otomatis telah diterapkan.

en: Some description text
id: Teks deskripsi

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
id: Beberapa direktori tidak dapat dimodifikasi. Harap ubah hak akses untuk folder /tmp dan /upload/templates untuk mengaktifkan opsi ini.

en: Some example answer option
id: Beberapa contoh opsi jawaban

en: Some example subquestion
id: Beberapa contoh subpertanyaan

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
id: Suatu langkah sangat mudah untuk membuat survei pertama Anda sendiri:

en: Some text in this answer
id: Sebagian kata pada jawaban ini

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
id: Maaf, tidak ada jenis pertanyaan yang didukung untuk survei ini

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
id: Maaf tanggapan Anda melebihi jumlah kuota dalam survei ini.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
id: Maaf, tapi modul LDAP tidak ditemukan pada konfigurasi PHP Anda.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
id: Maaf, pertanyaan ini belum ada respons-nya sehingga grafik tidak dapat ditampilkan.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
id: Maaf, pertanyaan ini memiliki terlalu banyak opsi jawaban untuk ditampilkan dengan benar dalam grafik.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
id: Maaf, jenis berkas %s (ekstensi: %s) tidak diizinkan!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
id: Maaf, tidak ada lagi berkas yang dapat diunggah!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
id: Maaf, hanya ekstensi %s yang diizinkan!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
id: Maaf hanya berkas %s yang dapat diunggah untuk pertanyaan ini!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
id: Maaf, nama yang anda masukkan untuk label set sudah ada di dalam basis data. Silakan pilih nama lain.

en: Sorry, the request failed!
id: Maaf, permintaan gagal!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
id: Maaf, berkas unggahan (%s) lebih besar daripada besar berkas yang diizinkan sebesar %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
id: Maaf, tidak terdapat berkas untuk tanggapan ini.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
id: Maaf, ada kesalahan saat mengunggah berkas Anda, kode kesalahan: %s.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
id: Maaf, ekstensi berkas ini (%s) tidak diizinkan!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
id: Maaf, berkas ini terlalu besar. Hanya berkas hingga %01.2f MB yang diperbolehkan.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
id: Maaf, berkas ini terlalu besar. Hanya berkas hingga %s KB yang diizinkan.

en: Sorry, this file was not found.
id: Maaf, berkas tidak ditemukan.

en: Sorry, this response was not found.
id: Maaf, tanggapan tidak ditemukan.

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
id: Maaf, tidak dapat memeriksa ekstensi jenis file berikut %s.

en: Sort answers alphabetically
id: Urutkan pertanyaan secara alfabetis

en: Sort order
id: Sortir urutan

en: Sort the answer options alphabetically
id: Urutkan pilihan jawaban secara alfabetis

en: Source table
id: Tabel sumber

en: Spanish
id: Spanyol

en: Spanish (Mexico)
id: Spanyol (Meksiko)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
id: Tentukan kustom format tanggal/waktu (format <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> dan karakter "-./: "diperbolehkan untuk hari/bulan/tahun/jam/menit tanpa atau diawali dengan 0 berturut-turut. Tetapkan untuk format tanggal

en: Square
id: Bujursangkar

en: Square root
id: Akar kuadrat

en: Standard deviation
id: Deviasi standar

en: Stars
id: Bintang

en: Start HTML editor in a popup window
id: Jalankan editor HTML pada jendela popup

en: Start bounce processing
id: Mulai proses pentalan

en: Start date/time:
id: Tanggal/waktu mulai:

en: Start installation
id: Pemasangan dimulai

en: Start language
id: Bahasa utama

en: Start language:
id: Bahasa awal:

en: Start: %s
id: Mulai: %s

en: Started but not yet completed
id: Sudah mulai, tapi belum selesai

en: Starting from:
id: Mulai dari:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
id: Mulai versi 2.05, nama variabel harus mengandung huruf dan angka; dan tidak boleh dimulai dengan angka. Nama variabel ini sudah tidak berlaku.

en: Statistics
id: Statistik

en: Statistics URL
id: URL statistik

en: Statistics report language:
id: Bahasa laporan statistik:

en: Statistics survey %s
id: Statistik survei %s

en: Step 1:
id: Langkah 1:

en: Step 2:
id: Langkah 2:

en: Step value
id: Nilai peningkatan

en: Stop this survey
id: Hentikan survei ini

en: Storage
id: Penyimpanan

en: Store the city?
id: Simpan kota?

en: Store the country?
id: Simpan negara?

en: Store the postal code?
id: Simpan kode pos?

en: Store the state?
id: Simpan provinsi?

en: Straight
id: Langsung

en: Strip HTML code:
id: Hilangkan kode HTML

en: Style:
id: Gaya:

en: Subject
id: Subjek

en: Subject:
id: Judul:

en: Submission date
id: Tanggal kirim

en: Submit
id: Kirim

en: Submit Your Survey.
id: Kirim survei Anda.

en: Submit your answers
id: Kirim jawaban Anda

en: Submit your survey.
id: Kirim survei Anda.

en: Subquestion
id: Subpertanyaan

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
id: Kode sub-pertanyaan hanya boleh berisi karakter huruf angka.

en: Subquestion codes must be unique.
id: Kode sub-pertanyaan harus unik.

en: Subquestion:
id: Subpertanyaan:

en: Subquestions
id: Subpertanyaan

en: Subquestions %s could not be updated.
id: Sub-pertanyaan %s tidak dapat diperbarui.

en: Subquestions were successfully saved.
id: Subpertanyaan berhasil disimpan.

en: Subtotals based on displayed questions:
id: Subtotal berdasarkan pertanyaan yang ditampilkan:

en: Success
id: Berhasil

en: Success!
id: Berhasil!

en: Successfully created CPDB entries
id: Entri CPDB berhasil dibuat.

en: Successfully deleted user group.
id: Kelompok pengguna berhasil dihapus.

en: Sum
id: Jumlah

en: Summary
id: Rekapitulasi

en: Summary for %s
id: Ringkasan untuk %s

en: Support this project - Donate to
id: Dukung proyek ini - Beri donasi untuk

en: Support this project - Donate to %s!
id: Dukung proyek ini - Donasi ke %s!

en: Survey
id: Survei

en: Survey %s
id: Survei %s

en: Survey Has Been Deactivated
id: Survei telah dinonaktifkan

en: Survey ID
id: ID survei

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
id: Survei ID %d disimpan di %s dan mengandung %d data

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
id: Survei ID %d disimpan di %s dan mengandung %d data (%s)

en: Survey ID:
id: ID survei:

en: Survey activation
id: Aktivasi survei

en: Survey activation error
id: Kesalahan aktivasi survei

en: Survey administrator %s (%s)
id: Administrator survei %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
id: Arsip survei (*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
id: Arsip survei (.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
id: Arsip survei - hanya tersedia untuk survei aktif

en: Survey bounce email address:
id: Alamat surel pentalan survei:

en: Survey cannot be activated yet.
id: Survei belum bisa diaktifkan.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
id: Survei tidak dapat diaktifkan karena Anda tidak punya hak akses atau karena tidak ada pertanyaan.

en: Survey content
id: Konten survei

en: Survey copy summary
id: Ringkasan penyalinan survei

en: Survey could not be created because it did not have a title
id: Survei tidak dapat dibuat karena tidak memiliki judul

en: Survey could not be updated
id: Survei tidak dapat diperbaharui

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
id: Survei tidak dapat diperbarui, perbaiki kesalahan berikut:

en: Survey data policy
id: Kebijakan data survei

en: Survey data policy checkbox label:
id: Label kotak centang kebijakan data survei:

en: Survey data policy error message:
id: Pesan kesalahan kebijakan data survei:

en: Survey data policy error:
id: Kesalahan kebijakan data survei:

en: Survey data policy label:
id: Label kebijakan data survei:

en: Survey data policy message:
id: Pesan kebijakan data survei:

en: Survey data policy notice:
id: Pemberitahuan kebijakan data survei:

en: Survey data policy:
id: Kebijakan data survei:

en: Survey deleted.
id: Survey dihapus.

en: Survey deletion
id: Penghapusan survei

en: Survey description
id: Deskripsi survei

en: Survey does not pass consistency check
id: Survei tidak lolos pemeriksaan konsistensi

en: Survey expiration date
id: Tanggal berakhir survei

en: Survey files deleted.
id: Berkas survei terhapus.

en: Survey group:
id: Kelompok survei:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
id: Survei telah diaktifkan. Tabel hasil berhasil dibuat.

en: Survey import summary
id: Ringkasan impor survei

en: Survey language could not be created.
id: Bahasa survei tidak dapat dibuat.

en: Survey list
id: Daftar survei

en: Survey logic file
id: Berkas logika survei

en: Survey name
id: Nama survei

en: Survey name (ID)
id: Nama survei (ID)

en: Survey name (ID):
id: Nama survei (ID):

en: Survey not found
id: Survei tidak ditemukan

en: Survey overview
id: Tinjauan survei

en: Survey owner:
id: Pemilik survei:

en: Survey participant attributes
id: Atribut partisipan survei

en: Survey participant attributes to create
id: Atribut partisipan survei untuk dibuat

en: Survey participant data (if available)
id: Data partisipan survei (jika tersedia)

en: Survey participant export options
id: Opsi ekspor partisipan survei

en: Survey participant settings
id: Pengaturan partisipan survei

en: Survey participant summary
id: Ringkasan partisipan survei

en: Survey participants
id: Partisipan survei

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
id: Partisipan survei telah diinisialisasi untuk survei ini.

en: Survey permissions
id: Hak akses survei

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
id: Hak akses survei untuk semua pengguna pada grup ini telah berhasil diperbarui.

en: Survey permissions were successfully updated.
id: Hak akses survei berhasil diperbarui.

en: Survey preview only for administration users:
id: Pratinjau survei hanya untuk pengguna administrator

en: Survey quota
id: Kuota survei

en: Survey quotas
id: Kuota survei

en: Survey registration confirmation
id: Konfirmasi pendaftaran survei

en: Survey response
id: Tanggapan survei

en: Survey response %d
id: Tanggapan survei %d

en: Survey responses
id: Tanggapan survei

en: Survey security
id: Keamanan survei

en: Survey settings
id: Pengaturan survei

en: Survey settings were successfully saved.
id: Pengaturan survei berhasil disimpan.

en: Survey status:
id: Status survei:

en: Survey structure
id: Struktur survei

en: Survey structure (*.lss)
id: Struktur survei (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
id: Struktur survei (*.lss)

en: Survey structure import summary
id: Ringkasan impor struktur survei

en: Survey summary
id: Ringkasan survei

en: Survey text elements
id: Elemen teks survei

en: Survey theme
id: Tema survei

en: Survey theme:
id: Tema survei:

en: Survey title
id: Judul survei

en: Survey title and description
id: Judul dan deskripsi survei

en: Survey title:
id: Judul survei:

en: Survey-SID/Group
id: Survei-SID/Grup

en: Surveys
id: Survei

en: Swedish
id: Swedia

en: Switch to closed-access mode
id: Tukar ke modus akses tertutup

en: System information
id: Informasi Sistem

en: System overview
id: Ikhtisar sistem

en: Tab-separated-values format (*.txt)
id: Format tab-separated-values (*.txt)

en: Table column usage
id: Pemakaian kolom tabel

en: Table prefix
id: Prefiks tabel

en: Table size usage
id: Pemakaian ukuran tabel

en: Take ownership
id: Ambil kepemilikan

en: Tangent
id: Rentang

en: Target question
id: Pertanyaan sasaran

en: Template '%s' does already exist.
id: Kerangka '%s' belum tersedia.

en: Template '%s' was successfully deleted.
id: Template '%s' berhasil dihapus.

en: Template Sample
id: Contoh kerangka

en: Template could not be renamed to '%s'.
id: Template tidak dapat diganti nama menjadi `%s`.

en: Template editor mode:
id: Tampilan editor kerangka:

en: Template editor:
id: Editor kerangka:

en: Template permissions were updated successfully.
id: Hak akses kerangka berhasil diperbarui.

en: Template:
id: Kerangka:

en: Terminate survey
id: Akhiri survei

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
id: Periksa apakah server anda telah mengaktifkan SSL dengan klik tautan ini.

en: Test navigation
id: Navigasi tes

en: Text [Help] (Tip)
id: Teks [Bantuan] (Tip)

en: Text abbreviated:
id: Penyingkatan teks:

en: Text box
id: Kotak teks

en: Text display
id: Tampilan teks

en: Text inputs
id: Masukan teks

en: Text needs to be lowercase.
id: Teks harus dalam huruf kecil.

en: Text needs to be uppercase.
id: Teks harus dalam huruf besar.

en: Text questions
id: Pertanyaan teks

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
id: Text yang ditampilkan pada tiap baris sub-pertanyaan di antara kedua skala dalam mode dropdown.

en: Thank you for completing this survey.
id: Terima kasih telah menyelesaikan survei ini.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
id: Terima kasih telah mendaftar untuk berpartisipasi dalam survei ini.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
id: Terima kasih telah mendaftar. Anda akan segera menerima email.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
id: Terima kasih telah menyimpan hasil sementara survei. Detail berikut dapat digunakan untuk kembali melanjutkan survei. Harap simpan surel ini sebagai rujukan - kami tidak dapat mengembalikan sandi Anda.

en: Thank you!
id: Terima kasih!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
id: 'Pesan batas waktu' akan tampil selama X detik (tidak akan dimatikan jika dibiarkan kosong)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
id: 'Pesan batas waktu' kedua akan tampil selama X detik (tidak akan dimatikan jika dibiarkan kosong)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
id: Pesan kedua yang ditampilkan sebagai 'peringatan batas waktu' (pesan standar akan ditampilkan jika dikosongkan)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
id: Pengaturan CAPTCHA tidak akan berpengaruh apa pun karena Anda tidak memiliki GD library yang diperlukan yang diaktifkan dalam konfigurasi PHP Anda.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
id: Layanan ComfortUpdate saat ini sedang dalam pemeliharaan.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
id: LimeSurvey ComfortUpdate adalah suatu cara mudah untuk memperbarui ke versi terakhir LimeSurvey dengan cepat.

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
id: ZIP library tidak diaktifkan dalam konfigurasi PHP Anda, mengimpor berkas ZIP dinonaktifkan untuk saat ini.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
id: Kesalahan di atas terjadi ketika server Web sedang memproses permintaan Anda.

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
id: Alamat surel yang Anda isikan telah terdaftar. Surel berisi tautan yang memberi Anda akses pada survei ini telah dikirimkan pada alamat tersebut.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
id: Opsi jawaban akan disebarkan pada kolom yang ditentukan di sini

en: The answer to the security question is incorrect.
id: Jawaban pertanyaan keamanan tidak tepat.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
id: Jawaban harus memenuhi kriteria array_filter berikut:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
id: Jawaban harus memenuhi kriteria validasi berikut:

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
id: Ketersediaan opsi terkait dengan jenis pertanyaan yang sebelumnya Anda pilih.

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
id: Kondisi Anda tidak dapat ditambahkan! Kondisi itu tidak menyertakan pertanyaan dan/atau jawaban yang mendasari kondisi. Harap pastikan bahwa Anda telah memilih suatu pertanyaan atau jawaban.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
id: Kondisi tidak dapat diperbarui! Tidak mengandung pertanyaan dan/atau jawaban yang mendasari kondisi tersebut. Harap pastikan Anda telah memilih pertanyaan dan jawaban.

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
id: Basis data tersedia dan mengandung tabel-tabel LimeSurvey.

en: The database you specified does already exist.
id: Basis data yang anda maksudkan sudah ada.

en: The database you specified does not exist:
id: Basis data yang Anda pilih tidak ada:

en: The email address is not valid.
id: Alamat surel tidak valid.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
id: Alamat surel yang Anda masukkan telah terdaftar dan survei telah berhasil diselesaikan.

en: The email you used is not valid. Please try again.
id: Surel yang Anda masukkan tidak valid. Harap coba lagi.

en: The entry was assigned the following record id:
id: ID data untuk entri ini:

en: The existing label set has assessment values assigned.
id: Set label yang sudah ada telah ditunjuk nilai penilaiannya.

en: The existing label set has different/more languages.
id: Set label yang ada memiliki bahasa yang berbeda.

en: The file %s was deleted.
id: Berkas %s telah dihapus.

en: The file has been successfully uploaded.
id: Berkas telah berhasil diunggah.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
id: Folder %s tidak tersedia dan tidak dapat dibuat.

en: The following LimeSurvey updates are available:
id: Pembaruan LimeSurvey berikut tersedia:

en: The following answers should be deleted:
id: Jawaban berikut perlu dihapus:

en: The following assessments should be deleted:
id: Penilaian berikut perlu dihapus:

en: The following conditions should be deleted:
id: Kondisi berikut sebaiknya dihapus:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
id: Berkas berikut akan diubah atau dihapus, tetapi sudah diubah oleh orang lain.

en: The following groups should be deleted:
id: Grup berikut perlu dihapus:

en: The following old survey participants tables could be restored:
id: Tabel partisipan survei berikut tidak dapat dipulihkan:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
id: Tabel tanggapan survei lama berikut ada dan dapat dihapus jika tidak dibutuhkan lagi:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
id: Tabel survei lama berikut perlu dihapus karena mereka kosong atau survei induknya sudah tidak ada:

en: The following problems have been found:
id: Masalah berikut telah ditemukan:

en: The following questions should be deleted:
id: Pertanyaan berikut perlu dihapus:

en: The following steps will be done by this update:
id: Langkah berikut akan dilakukan oleh pembaruan ini:

en: The following survey language settings should be deleted:
id: Pengaturan bahasa survei berikut perlu dihapus:

en: The following surveys are available:
id: Survei yang tersedia:

en: The following surveys should be deleted:
id: Survei berikut perlu dihapus:

en: The following user group assignments should be deleted:
id: Pengesahan kelompok pengguna berikut harus dihapus:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
id: File font %s tidak ditemukan di directory <limesurvey root folder>/fonts. Harap baca file txt untuk versi bahasa anda di directory fonts untuk membuat chart.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
id: Bahasa berkas grup yang diimpor paling tidak harus menyertakan bahasa utama survei ini.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
id: Bahasa berkas pertanyaan yang diimpor paling tidak harus menyertakan bahasa utama survei ini.

en: The last column shows the total for the row.
id: Kolom terakhir menunjukkan total baris.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
id: Baris terakhir menunjukkan total kolom dan kolom terakhir menunjukkan total baris.

en: The last row shows the total for the column.
id: Baris terakhir menunjukkan total kolom.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
id: Jumlah berkas maksimum telah diunggah. Anda dapat kembali ke survei.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
id: Pesan yang ditampilkan sebagai 'peringatan batas waktu' (pesan standar akan ditampilkan jika dikosongkan)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
id: Pesan untuk ditampilkan sewaktu batas waktu lewat (pesan standar akan ditampilkan jika isian ini dibiarkan kosong)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
id: Jumlah minimum berkas belum

en: The most important question-related options are displayed here.
id: Opsi terkait pertanyaan paling penting ditampilkan di sini.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
id: Nama harus unik untuk semua entri menu di seluruh perangkat lunak.

en: The new question group/question order was successfully saved.
id: Urutan baru dari grup pertanyaan/pertanyaan berhasil disimpan.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
id: Partisipan tidak dapat mengunggah satu berkas yang lebih besar dari ukuran ini. Konfigurasi server memungkinkan ukuran berkas maksimum sebesar %s KB.

en: The password can't be empty.
id: Kata sandi tidak boleh kosong.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
id: Kata sandi yang Anda pilih pada langkah pengaturan opsional.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
id: Hak akses untuk superadmin ini tidak dapat diperbarui!

en: The plugin settings were saved.
id: Pengaturan plugin telah tersimpan.

en: The plugin was not found.
id: Plugin tidak ditemukan.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
id: Pertanyaan tidak dapat ditambahkan. Anda harus memasukkan setidaknya kode pertanyaan.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
id: Pertanyaan tidak dapat ditambahkan. Anda harus memasukkan paling tidak kode pertanyaan.

en: The question could not be imported for the following reasons:
id: Pertanyaan tidak dapat diimpor untuk alasan berikut:

en: The question group was deleted.
id: Grup pertanyaan dihapus.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
id: Catatan dari respons survey anda tidak mengandung informasi identitas apapun tentang anda, kecuali ada pertanyaan survey spesifik yang secara eksplisit menanyakan hal itu.

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
id: Pemeriksaan redundansi mencari sisa tabel setelah penonaktifan survei. Anda dapat menghapusnya jika tidak lagi membutuhkannya.

en: The related survey is missing.
id: survei yang terkait hilang.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
id: Permintaan tidak dapat dipahami oleh server karena sintaksis yang salah.

en: The requested URL was not found on this server.
id: URL yang diminta tidak ditemukan di server ini.

en: The requested files do not exist on the server.
id: Berkas yang diminta tidak terdapat pada server.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
id: Direktori yang dibutuhkan untuk menyimpan berkas unggahan tidak dapat dibuat. Harap periksa hak akses pada direktori /upload/surveys.

en: The response record %s was updated.
id: Isian tanggapan %s telah diperbaharui.

en: The response timings table has been renamed to:
id: Tabel waktu tanggapan telah diganti nama menjadi:

en: The responses table has been renamed to:
id: Tabel tanggapan telah diganti nama menjadi:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
id: Tanggapan survei ini tidak lagi tersedia melalui LimeSurvey

en: The selected attribute was invalid.
id: Atribut yang dipilih tidak valid.

en: The sum must be at least %s
id: Jumlah paling sedikit harus %s

en: The sum must be at most %s
id: Jumlah paling banyak harus %s

en: The sum must be between %s and %s
id: Jumlah harus di antara %s dan %s

en: The sum must equal %s
id: Jumlah harus sama dengan %s

en: The sum must equal %s.
id: Jumlah harus sama dengan %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
id: Jumlah masukan angka ganda harus lebih besar dari nilai ini

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
id: Survei tidak dapat diaktifkan kecuali masalah tersebut telah diselesaikan.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
id: Survei yang Anda pilih tampaknya tidak ada.

en: The survey participant was successfully updated.
id: Partisipan survei telah berhasil diperbarui.

en: The survey response table could not be created.
id: Tidak dapat membuat tabel tanggapan survei.

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
id: Survei ini sudah berakhir oleh setting tanggal berakhir di setting survei.

en: The survey you selected does not exist
id: Survei yang Anda pilih tidak ada

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
id: Direktori pengunggahan kerangka tidak tersedia atau tidak dapat dapat dimodifikasi.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
id: Pesan teks yang ditampilkan pada penghitung mundur sewaktu menghitung mundur

en: The theme '%s' has been reset.
id: Tema '%s' telah disetel ulang.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
id: Direktori unggahan tema tidak ada atau tidak bisa ditulisi.

en: The update is now complete!
id: Pembaruan sudah lengkap sekarang!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
id: Server pembaruan sedang sibuk. Hal ini umumnya terjadi sewaktu berkas pembaruan versi baru sedang disiapkan.

en: The user name cannot be changed.
id: Nama pengguna tidak dapat diganti.

en: The username already exists.
id: Username sudah ada.

en: The value of this variable can not be changed
id: Nilai variabel ini tidak dapat diubah

en: Theme
id: Tema

en: Theme '%s' does not exist.
id: Tema '%s' tidak ada.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
id: Tema '%s' berhasil dihapus.

en: Theme editor:
id: Penyunting tema:

en: Theme options differences
id: Perbedaan opsi tema

en: Themes:
id: Tema:

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
id: Ada %s entri nilai standar yatim yang dapat dihapus.

en: There are %s orphaned question attributes.
id: Ada %s atribut pertanyaan yang yatim.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
id: Ada %s entri kuota standar yatim yang dapat dihapus.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
id: Ada %s pengaturan bahasa kuota yatim yang dapat dihapus.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
id: Ada %s anggota kuota yatim yang dapat dihapus.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
id: Ada kelompok pertanyaan kosong dalam survei ini - harap buat setidaknya satu pertanyaan dalam kelompok pertanyaan.

en: There are no existing conditions in this survey.
id: Tidak terdapat kondisi bersyarat pada survei ini.

en: There are no groups available.
id: Tidak ada grup yang tersedia.

en: There are no label sets which match the survey default language
id: Tidak ada set label yang cocok dengan bahasa standar survei

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
id: Tidak ada lagi pertanyaan lain. Harap tekan tombol <Kirim> untuk menyelesaikan survei.

en: There are no participants to be exported.
id: Tidak ada data partisipan yang bisa diekspor.

en: There are no questions in this group.
id: Tidak ada pertanyaan dalam grup ini.

en: There are no questions in this survey
id: Survei ini tidak memiliki pertanyaan

en: There are no questions in this survey.
id: Tidak ada pertanyaan dalam survei ini.

en: There are no unmapped attributes
id: Tidak ada attribute yang belum dipetakan.

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
id: Ada dua cara untuk menghentikan survei. Harap baca dengan teliti mengenai dua opsi di bawah dan pilih salah satu yang sesuai dengan anda.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
id: Ada {EMAILCOUNT} surel yang perlu dikirimkan.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
id: Survei ini memiliki {NUMBEROFQUESTIONS} pertanyaan

en: There has to be at least one language.
id: Setidaknya satu bahasa.

en: There is 1 question in this survey
id: Survei ini memiliki satu pertanyaan

en: There is 1 question in this survey.
id: Ada 1 pertanyaan dalam survei ini.

en: There is no matching survey.
id: Tidak ada survei yang sesuai.

en: There is no matching user %s in group %s.
id: Tidak ada pengguna yang cocok %s di kelompok %s.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
id: Terdapat {n} kolom atribut pengguna pada tabel partisipan survei.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
id: Ada masalah sewaktu menghapus kerangka '%s'. Harap periksa hak akses direktori/berkas Anda.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
id: Ada masalah sewaktu mengunduh berkas pembaruan. Harap coba ulangi proses pembaruan.

en: There was a problem updating the user permissions.
id: Terdapat masalah dalam memperbarui izin akses pengguna.

en: There was an error using the Google API.
id: Terjadi kesalahan sewaktu menggunakan Google API.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
id: Tidak ada surel yang dapat dikirim. Hal ini mungkin disebabkan tidak ada kriteria berikut yang sesuai:

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
id: Mereka mewakili cara mudah untuk kembali ke pengaturan sebelumnya, dan memberikan gambaran umum di mana Anda berada.

en: Third choice
id: Pilihan ketiga

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
id: Berkas ZIP tidak mengandung berkas sumber daya yang valid. Impor gagal.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
id: Berkas ZIP tidak mengandung berkas templat yang valid. Impor gagal.

en: This action need confirmation.
id: Aksi ini memerlukan konfirmasi.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
id: Arsip ini mengandung berkas PDF survei, berkas queXML survei, dan berkas XML queXF yang dapat digunakan dengan queXF: http://quexf.sourceforge.net/ untuk memproses survei hasil pindaian.

en: This attribute is automatically mapped
id: Atribut ini dipetakan otomatis

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
id: Alamat  surel ini tidak dapat digunakan karena tidak disertakan dalam survei ini.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
id: Alamat surel ini telah terdaftar namun tidak dapat terkirim/terpental.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
id: Ekspor ini dimaksudkan untuk membuat cadangan lengkap dari survei aktif untuk keperluan pengarsipan.

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
id: Ekspresi ini menggunakan perbandingan yang mungkin tidak valid. Apakah Anda yakin tidak bermaksud melakukan perbandingan angka? Lihat manual untuk informasi lebih lanjut.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
id: Fitur ini dirancang untuk memudahkan penggunaan Excel untuk membuat dan menyunting survei.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
id: Berkas ini bukan arsip berkas ZIP yang valid. Impor gagal.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
id: Berkas arsip ZIP ini tidak valid. Impor gagal.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
id: Jenis berkas ini tidak diizinkan untuk diunggah.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
id: Nama berkas ini tidak diperbolehkan untuk diunggah.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
id: Group ini tidak mengandung pertanyaan. Anda harus menambahkan pertanyaan ke group ini, sebelum dapat memeriksanya.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
id: Deskripsi grup ini kurang jelas, namun cukup penting.

en: This group does not contain any question(s).
id: Grup ini tidak memiliki pertanyaan apa pun.

en: This group has an error
id: Kelompok ini memiliki kesalahan

en: This group is empty
id: Kelompok ini kosong

en: This group is unanswered
id: Kelompok ini tidak dijawab

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
id: Grup ini sendiri tidak mengandung kesalahan sintaksis.

en: This invitation has already been used.
id: Undangan ini sudah pernah digunakan.

en: This invitation has no uses left.
id: Undangan ini tidak dapat digunakan lagi.

en: This invitation is not valid anymore.
id: Undangan ini sudah tidak valid.

en: This invitation is not valid yet.
id: Undangan ini belum valid.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
id: Ini adalah teks petunjuk yang akan ditampilkan kepada partisipan yang menggambarkan persamaan validasi pertanyaan.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
id: Berikut merupakan sampel teks pertanyaan. Pengguna diharap untuk memasukkan tanggal.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
id: Ini adalah contoh teks pertanyaan. Pengguna diharap untuk memilih entri.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
id: Ini adalah contoh deskripsi survei. Deskripsi bisa sangat panjang.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
id: Ini adalah survei anonim. Atribut partisipan hanya dapat digunakan dalam survei non-anonim.

en: This is an update to an unstable version
id: Ini adalah pembaruan untuk versi belum stabil

en: This is another sample question text - asking for number.
id: Berikut merupakan sampel teks pertanyaan lainnya - meminta angka.

en: This is not a .csv file.
id: Ini bukan file .csv.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
id: Ini bukan berkas XML survei LimeSurvey yang valid.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
id: Alamat surel tidak valid. Harap mengisi alamat surel yang valid atau biarkan kosong.

en: This is not a valid response data XML file.
id: Ini bukan berkas data tanggapan XML yang valid.

en: This is not a valid timings data XML file.
id: Ini bukan berkas data waktu XML yang valid.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
id: Berikut merupakan sampel teks pertanyaan terakhir - meminta teks bebas.

en: This is some help text for this question.
id: Berikut ini beberapa teks bantuan untuk pertanyaan.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
id: Ini adalah antarmuka admin LimeSurvey. Mulai untuk membuat survei Anda dari sini.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
id: Ini adalah isi dari tautan menu - biarkan kosong untuk menggunakan judul.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
id: Ini adalah surel admin standar dan digunakan untuk pesan sistem, pilihan kontak, dan pantulan sure standar.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
id: Ini adalah nama standar dari administrator situs dan digunakan untuk pesan sistem dan pilihan kontak.

en: This is the question bar.
id: Ini adalah bilah pertanyaan.

en: This is the survey end message.
id: Ini adalah pesan penutup survei.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
id: Daftar ini tidak dapat menerima atribut partisipan survei.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
id: Nama ini telah digunakan untuk survei ini. Anda harus memilih nama yang unik.

en: This name is reserved for standard template.
id: Nama ini dicadangkan untuk kerangka standar.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
id: Nama ini akan muncul pada gambaran daftar survei dan pada kepala administrasi.

en: This participant is not active in any survey
id: Partisipan ini tidak aktif dalam survei manapun

en: This plugin has no settings.
id: Plugin ini tidak memiliki pengaturan.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
id: Proses ini akan menghapus survei ini dan

en: This question does not have a question 'type' set.
id: Pertanyaan ini belum ditetapkan jenisnya.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
id: Pertanyaan ini ditetapkan kondisinya, tetapi kondisi tersebut merujuk kepada pertanyaan yang muncul setelah pertanyaan ini.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
id: Pertanyaan ini setidaknya memiliki {n} kesalahan.|Pertanyaan ini setidaknya memiliki {n} kesalahan.

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
id: Pertanyaan ini memiliki setidaknya {n} peringatan.|Pertanyaan ini memiliki setidaknya {n} peringatan.

en: This question has missing answer options.
id: Terdapat opsi jawaban yang hilang pada pertanyaan ini.

en: This question has missing subquestions.
id: Pertanyaan ini tidak memiliki sub-pertanyaan.

en: This question is always shown.
id: Pertanyaan selalu ditampilkan.

en: This question is mandatory
id: Pertanyaan ini wajib diisi

en: This question requires a second answer set but none is set.
id: Pertanyaan ini memerlukan jawaban kedua, tapi belum ada yang ditetapkan.

en: This question requires answers, but none are set.
id: Pertanyaan ini memerlukan jawaban, tapi belum ada yang ditetapkan.

en: This question type can't be selected.
id: Jenis pertanyaan ini tidak dapat dipilih.

en: This question's SGQA code
id: Pertanyaan kode SGQA ini

en: This question's group ID number
id: Nomor ID grup pertanyaan ini

en: This question's question ID number
id: Nomor ID pertanyaan pertanyaan ini

en: This question's survey ID number
id: Nomor ID survei pertanyaan ini

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
id: Pertanyaan ini tidak mengandung kesalahan sintaksis.

en: This response ID is invalid.
id: ID tanggapan ini tidak valid.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
id: Survei ini mengizinkan registrasi publik. Tabel partisipan survei harus dibuat.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
id: Survei ini tidak dapat diuji coba atau diselesaikan karena alasan berikut:

en: This survey does not contain any question groups.
id: Survei ini tidak mengandung kelompok pertanyaan apa pun.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
id: Survei ini belum diaktifkan. Belum ada hasil yang dapat dilihat

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
id: Survei ini aktif dan tabel tanggapan tersedia. Jika Anda menghapus survei, tanggapan ini (termasuk semua berkas) akan dihapus. Kami menyarankan Anda untuk mengekspor tanggapan sebelum menghapus survei.

en: This survey is active but expired.
id: Survei ini aktif tapi sudah berakhir.

en: This survey is active but has a start date.
id: Survei ini aktif tapi memiliki tanggal mulai.

en: This survey is already active.
id: Survei ini sudah aktif.

en: This survey is anonymous.
id: Survei ini anonim.

en: This survey is currently active.
id: Survei ini aktif.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
id: Survei ini tidak aktif. Tanggapan Anda tidak akan disimpan.

en: This survey is not active - no responses are available.
id: Survei ini tidak aktif - tanggapan tidak tersedia.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
id: Survei ini tidak aktif. Anda harus aktivasi survei sebelum mencoba mengimpor berkas VVekspor.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
id: Survei ini belum aktif dan partisipasi Anda tidak akan disimpan.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
id: Survei ini belum aktif. Tanggapan Anda tidak dapat disimpan

en: This survey is not yet started.
id: Survei ini belum dimulai.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
id: Survei ini kini aktif dan tanggapan dapat dimasukkan.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
id: Seting survei ini belum diimpor : %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
id: Survei ini menggunakan tanggapan anonim sehingga Anda tidak dapat memperbarui tanggapan Anda.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
id: Jenis pertanyaan ini memungkinkan Anda untuk menambahkan beberapa pertanyaan dan satu set jawaban.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
id: Pembaruan ini tidak mengubah basis data. Pencadangan basis data tidak diperlukan.

en: This will be the password of admin user.
id: Ini akan menjadi sandi admin.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
id: Ini akan menjadi userid untuk login admin.

en: This will be your default language.
id: Bahasa ini akan menjadi bahasa standar anda.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
id: Semua kotak saat ini akan dihapus untuk mengembalikan ke kotak standar. Apakah Anda yakin untuk melanjutkan?

en: This will export a printable version of your survey.
id: Ini akan mengekspor versi cetak dari survei anda.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
id: Tindakan ini akan mengekspor arsip survei (.lsa) untuk semua survei aktif yang dipilih. Hasil ekspor akan menjadi sebuah arsip ZIP.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
id: Tindakan ini akan mengekspor struktur survei (.lss) untuk semua survei aktif yang dipilih. Hasil ekspor akan menjadi sebuah arsip ZIP.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
id: Ini akan membuka survei sebagai halaman yang dapat dicetak di jendela baru.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
id: Ini akan membuka survei dalam %s sebagai halaman yang dapat dicetak di jendela baru.

en: This will replace the existing text. Continue?
id: Teks yang ada akan diganti. Lanjutkan?

en: This will update the survey group for all selected active surveys.
id: Ini akan memperbarui kelompok survei untuk semua survei aktif yang dipilih.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
id: Ini akan memperbarui tema survei untuk semua survei aktif yang dipilih.

en: Those files/directories are not writable:
id: Direktori/berkas berikut tidak dapat ditulisi:

en: Three
id: Tiga

en: Time difference (in hours):
id: Perbedaan waktu (dalam jam):

en: Time limit
id: Batas waktu

en: Time limit action
id: Tindakan batas waktu

en: Time limit countdown message
id: Pesan hitung mundur batas waktu

en: Time limit disable next
id: Nonaktifkan berikutnya hingga batas waktu

en: Time limit disable prev
id: Nonaktifkan sebelumnya hingga batas waktu

en: Time limit expiry message
id: Pesan lewat batas waktu

en: Time limit expiry message display time
id: Waktu tampilan pesan lewat batas waktu

en: Time limit message CSS style
id: Gaya CSS pesan batas waktu

en: Time limit timer CSS style
id: Gaya CSS penghitung batas waktu

en: Time remaining
id: Waktu yang tersisa

en: Time statistics
id: Statistik waktu

en: Timer
id: Pencacah waktu

en: Timing statistics
id: Statistik waktu

en: Timings (if activated)
id: Pengaturan waktu (jika diaktifkan)

en: Timings will be saved.
id: Waktu dicatat.

en: Timings will not be saved.
id: Waktu tidak dicatat.

en: Title
id: Judul

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
id: Judul dari sub-pertanyaaan %s telah diganti menjadi %s.

en: Title:
id: Judul:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
id: Untuk dapat mengunggah gambar atau konten lain, Anda harus menyimpan survei Anda dulu.

en: To continue please first accept our survey data policy.
id: Untuk melanjutkan, harap terima kebijakan data survei kami terlebih dahulu.

en: To get to know more about queXML check this page:
id: Untuk mengetahui lebih lanjut tentang queXML, periksa halaman ini:

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
id: Untuk menerima kata sandi baru melalui surel, Anda harus memasukkan nama pengguna dan alamat surel asli Anda.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
id: Agar tetap anonim, harap gunakan nama samaran sebagai nama pengguna. Alamat surel pun tidak diperlukan.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
id: Untuk mengatur ulang pertanyaan/grup pertanyaan cukup geser pertanyaan/grup pertanyaan dengan mouse Anda ke tempat yang diinginkan.

en: Too low
id: Terlalu rendah

en: Too many labels, can't generate chart
id: Terlalu banyak label, tidak dapat membuat grafik

en: Tools
id: Alat

en: Top 2, Middle, Bottom 2
id: Atas 2, Tengah, Bawah 2

en: Total Errors
id: Jumlah kesalahan

en: Total Imported files
id: Jumlah berkas yang diimpor

en: Total attributes in the central table
id: Jumlah atribut dalam tabel pusat

en: Total errors
id: Jumlah kesalahan

en: Total imported files
id: Total berkas yang di impor

en: Total invitations sent
id: Jumlah undangan yang dikirim

en: Total number of files
id: Jumlah total berkas

en: Total numbers of sent reminders
id: Jumlah total pengingat yang dikirim

en: Total opted out
id: Jumlah yang menolak partisipasi

en: Total participants in central table
id: Jumlah partisipan dalam tabel utama

en: Total records
id: Jumlah data

en: Total records in survey
id: Total data survei

en: Total records in survey:
id: Jumlah data pada survei:

en: Total responses
id: Jumlah tanggapan

en: Total screened out
id: Jumlah token tersisih

en: Total size of files
id: Besar total berkas

en: Total surveys completed
id: Jumlah survei yang selesai

en: Total time
id: Waktu total

en: Transfer the surveys of this user to:
id: Transfer survei dari pengguna ini ke:

en: Translate survey
id: Terjemahkan survei

en: Translate to
id: Terjemahkan ke dalam

en: Triangle
id: Segitiga

en: Try again
id: Coba lagi

en: Try again! Connection with database failed.
id: Coba lagi! Hubungan dengan basis data gagal.

en: Try again! Creation of database failed.
id: Coba lagi! Pembuatan basis data gagal.

en: Try to import even if question codes don't match
id: Coba impor meskipun kode pertanyaan tidak cocok

en: Try to submit again
id: Coba kirimkan ulang

en: Turkish
id: Turki

en: Tutorials
id: Tutorial

en: Two
id: Dua

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
id: Masukkan 'nama' dan sandi yang Anda pakai untuk menyimpan survei.

en: Type in the new name to extend %s
id: Ketikkan nama baru untuk memperpanjang %s

en: Type:
id: Jenis:

en: URL Description:
id: Deskripsi URL:

en: URL description (%s)
id: Deskripsi URL (%s)

en: URL description:
id: Deskripsi URL:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
id: URL untuk responden ke opt-in dari survei ini

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
id: URL untuk responden ke opt-out dari survei ini

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
id: URL harus ditentukan jika autoload URL diaktifkan!

en: URL of the survey
id: URL survei

en: Ukrainian
id: Ukraina

en: Un-quotes a quoted string
id: Menghapus tanda kutip dari rangkaian karakter yang terdapat di dalam tanda kutip

en: Unable to backup your database for unknown reason.
id: Tidak dapat mencadangkan basis data anda untuk alasan yang tidak diketahui.

en: Unable to create directory `%s`.
id: Tidak dapat membuat direktori `%s`.

en: Unable to create survey participants table
id: Tidak dapat membuat tabel partisipan survei

en: Unable to delete answer %s, code %s
id: Tidak dapat menghapus jawaban %s, kode %s

en: Unable to delete assessment %s
id: Tidak dapat menghapus penilaian %s

en: Unable to delete condition %s
id: Tidak dapat menghapus kondisi %s

en: Unable to delete label set %s.
id: Tidak dapat menghapus set label %s.

en: Unable to delete question %s
id: Tidak dapat menghapus pertanyaan %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
id: Tidak dapat menghapus atribut pertanyaan untuk pertanyaan %s

en: Unable to delete question group %s
id: Tidak dapat menghapus kelompok pertanyaan %s

en: Unable to delete saved response.
id: Tidak dapat menghapus respon yang tersimpan.

en: Unable to delete survey %s
id: Tidak dapat menghapus survei %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
id: Tidak dapat menghapus seting bahasa survei %s

en: Unable to import survey.
id: Gagal mengimpor survei.

en: Unable to use %s in anonymized survey.
id: Tidak dapat menggunakan %s dalam survei anonim.

en: Uncertain
id: Ragu

en: Unchanged
id: Tidak berubah

en: Undefined function
id: Fungsi tidak terdefinisikan

en: Undefined variable
id: Variabel tidak didefinisikan

en: Unknown action or no permission.
id: Tindakan tidak dikenal atau tidak ada izin.

en: Unknown box ID!
id: ID kotak tidak diketahui!

en: Unknown error
id: Kesalahan tidak diketahui

en: Unknown error!
id: Maaf, telah terjadi kesalahan...

en: Unknown error.
id: Kesalahan tidak diketahui.

en: Unknown file extension
id: Ekstensi berkas tidak diketahui

en: Unknown session
id: Session tidak dikenal

en: Unknown view!
id: View tidak dikenali!

en: Unkown
id: Tidak diketahui

en: Unlimited
id: Tidak terbatas

en: Unlimited administration permissions
id: Hak akses administrasi tanpa batas

en: Unmapped participant attributes
id: Atribut partisipan yang belum dipetakan

en: Unsupported syntax
id: Sintaks tidak didukung

en: Until:
id: Hingga:

en: Unzip error!
id: Unzip bermasalah!

en: Up to date!
id: Terkini!

en: Update
id: Perbarui

en: Update complete!
id: Pembaruan selesai!

en: Update condition
id: Perbarui kondisi

en: Update scenario
id: Perbarui skenario

en: Update server busy
id: Server pembaruan sibuk

en: Update type
id: Jenis pembaruan

en: Update user group
id: Perbarui grup pengguna

en: Upload
id: Unggah

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
id: Unggah berkas (ukuran maksimum: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
id: Berkas unggahan tidak ditemukan. Periksa izin dan path Anda (%s) untuk direktori unggahan

en: Upload file|Upload files
id: Unggah berkas

en: Upload summary
id: Unggah ikhtisar

en: Upload template file
id: Berkas kerangka yang diunggah

en: Upload your files
id: Unggah berkas Anda

en: Uploaded CSV file successfully
id: Berkas CSV berhasil diunggah.

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
id: Berkas set label yang diunggah harus memiliki ekstensi .lsl.

en: Uploaded resources management
id: Manajemen sumber daya yang diunggah

en: Uploading
id: Mengunggah

en: Uploading LDAP Query
id: Mengunggah kueri LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
id: Besarkan huruf pertama dari setiap kata pada rangkaian karakter

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
id: Penggunaan + dengan nilai numerik, lihat manual tentang penggunaan jumlah.

en: Usage of processString without a string in your template
id: Penggunaan processString tanpa string di template Anda

en: Use CAPTCHA for registration:
id: Gunakan CAPTCHA  untuk pendaftaran:

en: Use CAPTCHA for save and load:
id: Gunakan CAPTCHA  untuk menyimpan dan memuat:

en: Use CAPTCHA for survey access:
id: Gunakan CAPTCHA untuk mengakses survei:

en: Use ComfortUpdate
id: Gunakan ComfortUpdate

en: Use LDAP authentication
id: Gunakan autentikasi LDAP

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
id: Gunakan kotak tarik-turun yang lebih mudah alih-alih munculan kalender

en: Use checkbox layout
id: Gunakan tata letak kotak centang

en: Use dropdown presentation
id: Gunakan kotak tarik-turun

en: Use global settings
id: Gunakan pengaturan global

en: Use internal database authentication
id: Gunakan autentikasi basis data internal aplikasi

en: Use mapping service
id: Gunakan layanan peta

en: Use same default value across languages:
id: Gunakan nilai standar yang sama untuk semua bahasa:

en: Use settings below
id: Gunakan pengaturan berikut

en: Use slider layout
id: Gunakan tampilan slider

en: Use web server authentication
id: Gunakan otentikasi server web

en: Used bounce settings:
id: Pengaturan pentalan yang digunakan:

en: Used/free space for file uploads
id: Ruang terpakai/bebas untuk unggahan berkas

en: User
id: Pengguna

en: User '%s' was successfully deleted.
id: User '%s' telah berhasil dihapus.

en: User added.
id: Pengguna telah ditambahkan.

en: User administration
id: Administrasi pengguna

en: User already exists in the group.
id: User sudah ada dalam group.

en: User control
id: Kontrol pengguna

en: User data
id: Data pengguna

en: User does not exist in the group.
id: User tidak terdapat dalam group.

en: User group
id: Grup pengguna

en: User group ID
id: ID grup pengguna

en: User group added.
id: Grup pengguna ditambahkan.

en: User group successfully added!
id: Grup pengguna berhasil ditambahkan!

en: User group successfully saved!
id: Group user telah berhasil disimpan!

en: User groups
id: Grup pengguna

en: User name
id: Nama pengguna

en: User name:
id: Nama pengguna:

en: User not found.
id: User tidak ditemukan.

en: User registration at '%s'
id: Pendaftaran pengguna di '%s'

en: User removed.
id: User telah dihapus.

en: Username
id: Nama pengguna

en: Username already exists.
id: Nama pengguna sudah ada.

en: Username not found in LDAP server
id: Nama pengguna tidak ditemukan di server LDAP

en: Username: %s
id: Nama pengguna: %s

en: Users
id: Pengguna

en: Uses left
id: Sisa penggunaan

en: Uses left:
id: Sisa penggunaan:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
id: Dengan memilih menu jenis grafik, Anda dapat menyamakan jenis grafik untuk semua pertanyaan yang dipilih.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
id: Pemaksaan jenis kolom yang tidak sama dapat merusak data anda; lakukan dengan hati-hati atau jangan dilakukan jika memungkinkan .

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
id: Hal ini pada umumnya terjadi karena terlalu banyak (sub-)pertanyaan pada survei Anda. Silakan mencoba menghilangkan beberapa pertanyaan dari survei Anda.

en: Valid from
id: Valid dari

en: Valid until
id: Valid sampai

en: Valid until:
id: Berlaku sampai:

en: Valid username but not authorized by group restriction
id: Nama pengguna valid namun tidak mendapatkan autorisasi pada batasan grup

en: Validate expression in email : %s
id: Validasi ekspresi di email: %s

en: Validate quota
id: Validasi kuota

en: Validation of quota %s
id: Validasi kuota %s

en: Validation:
id: Validasi:

en: Value
id: Nilai

en: Values:
id: Nilai:

en: Variable not found: %s
id: Variabel tidak ditemukan: %s

en: Verify username and try again
id: Verifikasi username dan coba lagi

en: Version
id: Versi

en: Vertical
id: Vertikal

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: View Saved but not submitted Responses
id: Lihat tanggapan disimpan tapi tidak dikirim

en: View in CPDB
id: Lihat di Pusat Basis Data Partisipan

en: View labels
id: Lihat label

en: View policy
id: Lihat kebijakan

en: View response
id: Lihat respon

en: View response ID %d
id: Lihat ID tanggapan %d

en: View response URL
id: Lihat URL tanggapan

en: View response details
id: Lihat detail tanggapan

en: View response details as queXML PDF
id: Lihat tanggapan detail sebagai PDF queXML

en: View statistics
id: Lihat statistik

en: View summary of all available fields:
id: Tampilkan ringkasan dari semua isian yang tersedia:

en: View the statistics for this survey.
id: Lihat statistik survei ini.

en: View users
id: Lihat pengguna

en: View without the filter.
id: Lihat tanpa filter.

en: View/read
id: Lihat/baca

en: Viewing response (ID %s)
id: Melihat tanggapan (ID %s)

en: Visible
id: Nampak

en: Visible:
id: Tampil:

en: Visit our website!
id: Kunjungi situs kami!

en: Warn and move on
id: Peringatkan dan lanjutkan

en: Warning
id: Peringatan

en: Warning!
id: Peringatan!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
id: Peringatan! Email bounce admin tidak disimpan karena tidak valid.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
id: Peringatan! Alamat surel administrator tidak disimpan karena tidak valid.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
id: Peringatan: Sebelum mengaktifkan HTTPS,%s periksa apakah tautan berikut benar.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
id: Peringatan: Entri partisipan yang terhapus tidak dapat dipulihkan.

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
id: Peringatan: Mohon haruskan enkripsi SSL di Pengaturan Global / Keamanan setelah SSL dikonfigurasikan dengan benar untuk server web Anda.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
id: Peringatan: Harap baca berikut ini secara cermat sebelum memulai!

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
id: Peringatan: Kutip semua konten yang dimulai dengan tanda sama dengan untuk mencegah CSV injections

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
id: Peringatan: Berkas/direktori berikut ini perlu diperbarui tetapi izinnya diatur untuk hanya baca.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
id: Peringatan: Ada beberapa perbedaan antara opsi tema saat ini dan opsi tema asli!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
id: Peringatan: Anda masih menggunakan sandi standar ('password'). Harap ganti sandi dan coba masuk lagi.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
id: Peringatan: tema survei asli tidak ada!

en: Warnings
id: Peringatan

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
id: Maaf, telah terjadi kesalahan sistem dan berkas Anda tidak disimpan. Surel pemberitahuan telah dikirimkan kepada administrator survei.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
id: Kami mohon maaf tetapi informasi ini hanya tersedia untuk super administrator.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
id: Maaf, tapi Anda tidak diizinkan untuk mengikuti survei ini.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
id: Maaf, Anda tidak dapat melanjutkan tanpa terlebih dahulu menyetujui kebijakan data survei kami.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
id: Maaf, tapi Anda tidak memiliki hak akses untuk melakukan hal ini.

en: We are sorry but your session has expired.
id: Maaf, sesi Anda sudah berakhir.

en: We could not zip your database!
id: Tidak dapat mengarsipkan basis data ke dalam zip!

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
id: Kami menyarankan untuk mengekspor seluruh survei dari layar administrasi utama sebelum menghapus survei ini.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
id: Anda dianjurkan untuk mengekspor seluruh survei dari layar administrasi utama sebelum melanjutkan proses.

en: Web server info
id: Info server web

en: Web server name
id: Nama server web

en: Web server software
id: Perangkat lunak server web

en: Welcome
id: Selamat datang

en: Welcome %s!
id: Selamat datang, %s!

en: Welcome and end text
id: Teks sambutan dan penutup

en: Welcome message:
id: Pesan penyambutan:

en: Welcome to %s!
id: Selamat datang di %s!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
id: Selamat datang di penuntun pemasangan LimeSurvey. Penuntun ini akan membantu anda untuk pemasangan, menyusun basis data dan konfigurasi awal LimeSurvey.

en: Welcome to this sample survey
id: Selamat datang di survei contoh ini

en: Welcome:
id: Penyambutan:

en: Welsh
id: Wales

en: When an imported record matches an existing record ID:
id: Sewaktu data yang diimpor cocok dengan suatu ID data yang ada:

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
id: Anda tidak dapat menambah atau menghapus pertanyaan atau grup pertanyaan ketika survei aktif.

en: Width of PDF header logo:
id: Lebar logo pada tajuk PDF:

en: Write error!
id: Modifikasi gagal!

en: X-Scale
id: Skala-X

en: XML themes
id: Tema XML

en: Y-Scale
id: Skala-Y

en: Year
id: Tahun

en: Yes
id: Ya

en: Yes - Delete Them!
id: Ya - Hapus!

en: Yes/No
id: Ya/Tidak

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
id: Anda akan menghapus semua kondisi pada pertanyaan survei ini

en: You are about to delete this survey
id: Anda akan menghapus survei ini

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
id: Anda akan mengganti set label yang ada dengan opsi jawaban saat ini.

en: You are already a part of this survey.
id: Anda telah menjadi bagian dari survei ini.

en: You are not a participant in this survey.
id: Anda bukan partisipan survei ini.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk mengganti izin akses anda sendiri.

en: You are not allowed to print answers.
id: Anda tidak diizinkan mencetak jawaban.

en: You are not authorized to delete label sets.
id: Anda tidak diizinkan untuk menghapus label set.

en: You are not authorized to delete questions.
id: Anda tidak diizinkan untuk menghapus pertanyaan.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
id: Anda telah terdaftar, namun terdapat kesalahan saat mencoba mengirim email - harap hubungi administrator survei.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
id: Anda menggunakan Microsoft Internet Explorer.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
id: Anda dapat mengimpor semua tanggapan lama sebelumnya yang kompatibel dengan survei Anda saat ini. Kompatibilitas dapat diketahui dengan membandingkan jenis dan nama kolom yang ada, kolom ID selalu diabaikan.

en: You can leave these settings blank and change them later
id: Anda dapat meninggalkan setiingan ini dalam keadaan kosong atau mengubahnya nanti.

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
id: Anda dapat memuat survei yang telah disimpan sebelumnya melalui layar ini.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
id: Anda tidak dapat menambah atau menghapus pemilik group dari group.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
id: Sekarang anda dapat melanjutkan untuk memperbarui instalasi LimeSurvey.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
id: Anda dapat melihat "breadcrumbs" di bilah atas antarmuka admin.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
id: Anda dapat bertukar ke mode akses tertutup dengan menginisiasi tabel token dengan tombol berikut.

en: You can upload %s under %s KB each.
id: Anda dapat mengunggah berkas %s, masing-masing di bawah %s KB.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
id: Anda kini dapat menggunakan info berikut untuk masuk ke dalam situs:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
id: Anda dapat menggunakan operator pada filter pencarian (misal: >, <, >=, <=, = )

en: You can't add questions while the survey is active.
id: Anda tidak dapat menambah pertanyaan ketika survei sedang aktif.

en: You can't change password if demo mode is active.
id: Anda tidak dapat mengubah kata sandi jika mode demo aktif.

en: You can't copy a question if the survey is active.
id: Anda tidak dapat menyalin pertanyaan jika survei aktif.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
id: Anda tidak dapat menghapus kelompok karena satu atau lebih kelompok bergantung padanya sebagai induk!

en: You can't delete a question if the survey is active.
id: Anda tidak dapat menghapus pertanyaan ketika survei aktif.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
id: Anda tidak dapat menghapus grup pertanyaan ini karena survei masih aktif.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
id: Anda tidak dapat menyisipkan pertanyaan baru ketika survei sedang aktif.

en: You can't remove the default language.
id: Anda tidak dapat menghapus bahasa standar.

en: You can't reorder in an active survey
id: Anda tidak dapat mengatur ulang dalam survei aktif

en: You can't update question code for an active survey.
id: Anda tidak dapat memperbarui kode pertanyaan untuk survei aktif.

en: You cannot delete the last answer option.
id: Anda tidak dapat menghapus opsi jawaban terakhir.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
id: Anda tidak dapat melanjutkan sampai Anda memasukkan teks untuk satu atau lebih pertanyaan.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
id: Anda tidak dapat mengunggah kerangka karena Anda tidak memiliki ZIP library yang terpasang di PHP.

en: You did not answer to the security question.
id: Anda belum menjawab pertanyaan terkait keamanan.

en: You did not provide a name.
id: Anda tidak memasukkan nama.

en: You did not provide a password.
id: Anda tidak memasukkan sandi.

en: You didn't save your changes!
id: Anda tidak menyimpan perubahan anda!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
id: Anda menonaktifkan ComfortUpdate pada berkas konfigurasi anda.

en: You do not have permission to access this page.
id: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses halaman ini.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
id: Anda tidak memiliki Freetype Library. Freetype Library ini diperlukan untuk menampilkan bagan dengan baik.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
id: Anda tidak memiliki pustaka GD. Pustaka ini diperlukan agar dapat menampilkan bagan dengan baik.

en: You do not have the permission to access this page.
id: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses halaman ini.

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
id: Anda tidak memiliki izin untuk mengunggah gambar dalam survei ini

en: You don't need an update key.
id: Anda tidak memerlukan kunci pembaruan.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
id: Anda telah dihapuskan dari daftar partisipan di site ini.

en: You have already been removed from this survey.
id: Anda telah dihapus dari survei ini.

en: You have already completed this survey.
id: Anda telah melengkapi survei ini.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
id: Terdapat kesalahan di dalam instalasi lokal LimeSurvei Anda. Lihat:

en: You have been already removed from this survey.
id: Anda telah dihapus dari survei.

en: You have been successfully added back to this survey.
id: Anda berhasil dimasukkan kembali ke dalam survei ini.

en: You have been successfully removed from this survey.
id: Anda berhasil menyisih dari survei ini.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
id: Anda telah melampaui batas maksimum percobaan login. Harap menunggu %d menit sebelum mencoba kembali.

en: You have not selected a question
id: Anda belum memilih pertanyaan

en: You have not selected a survey
id: Anda belum memilih survei.

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
id: Anda harus memasangkannya dengan satu atribut dari tabel partisipan survei

en: You have to select a file.
id: Anda harus memilih file.

en: You have to select at least one label set.
id: Anda harus memiliih paling tidak satu set label.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
id: Anda tidak diperkenankan menggunakan garis miring atau ampersand pada isian nama atau password anda.

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
id: Anda dapat mendaftar pada survei ini, tetapi Anda harus menunggu %s sebelum memulai survei.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
id: Anda dapat mendaftar untuk survei ini tetapi Anda harus menunggu {{sStartDate}} sebelum memulai survei.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
id: Anda dapat mendaftar untuk survei ini jika Anda ingin berpartisipasi.

en: You must be logged in to access to this page.
id: Anda harus masuk untuk mengakses halaman ini.

en: You must be registered to complete this survey
id: Anda harus terdaftar untuk mengisi survei ini

en: You must enter a valid email. Please try again.
id: Anda harus memasukkan surel dengan benar. Mohon coba lagi.

en: You must first create a question group.
id: Anda harus membuat grup pertanyaan terlebih dahulu.

en: You must supply a name for this saved session.
id: Anda harus memasukkan nama untuk sesi tersimpan ini.

en: You must supply a password for this saved session.
id: Anda harus memasukkan sandi untuk sesi tersimpan ini.

en: You need to add answer options to this question
id: Anda perlu menambahkan opsi jawaban untuk pertanyaan ini

en: You need to add question groups
id: Anda perlu menambahkan grup pertanyaan

en: You need to add questions
id: Anda perlu menambahkan pertanyaan

en: You need to add subquestions to this question
id: Anda perlu menambahkan subpertanyaan untuk pertanyaan ini

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
id: Anda perlu mengunggah %s berkas lagi untuk pertanyaan ini.
    Yakin ingin keluar?

en: You should add some subquestions for your question here.
id: Anda harus menambahkan beberapa sub-pertanyaan untuk pertanyaan Anda di sini.

en: You should export your responses before deactivating.
id: Sebaiknya Anda mengekspor tanggapan Anda terlebih dahulu sebelum melakukan deaktivasi.

en: You should have a great time doing this
id: Seharusnya Anda senang melakukan hal ini

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
id: Anda disarankan mencatat nama tabel untuk berjaga-jaga jika suatu saat membutuhkan akses informasi.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
id: Hanya aktifkan survei jika Anda telah benar-benar yakin bahwa penyiapan survei telah selesai dan tidak perlu diubah lagi.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
id: Anda akan diarahkan dalam 5 detik. Jika tidak, klik <a href="%s">disini</a>.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
id: Anda akan dialihkan untuk memperbarui basis data atau (jika basis data Anda telah terkini) ke masuk administrasi dalam 5 detik. Jika tidak, harap klik %sdisini%s.

en: Your Choices
id: Pilihan Anda

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
id: Instalasi LimeSurvey akan diperiksa jika pembaruan berhasil dijalankan.

en: Your Ranking
id: Peringkat Anda

en: Your answer
id: Jawaban Anda

en: Your answer must be %s
id: Jawaban Anda harus %s

en: Your answer must be at least %s
id: Jawaban Anda paling kecil harus %s

en: Your answer must be at most %s
id: Jawaban Anda paling besar harus %s

en: Your answer must be between %s and %s
id: Jawaban Anda harus di antara %s dan %s

en: Your assessment
id: Peilaian Anda

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
id: Peramban Anda melaporkan bahwa peramban telah digunakan untuk menjawab survei ini. Kami mengatur ulang sesi sehingga Anda dapat mulai dari awal.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
id: Ukuran layar perambah Anda terlalu kecil untuk menggunakan pengelolaan dengan baik. Ukuran minimum yang dibutuhkan adalah 1280*1024 px.

en: Your choices
id: Pilihan Anda

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
id: Data Anda seharusnya sudah terimpor, data.frame dinamai "data", variable.labels adalah atribut dari data ("attributes(data)$variable.labels"), seperti foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
id: Data anda seharusnya sudah diimpor sekarang.

en: Your database is too big to be saved!
id: Maaf, basis data Anda terlalu besar untuk disimpan.

en: Your database server password.
id: Sandi server basis data anda.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
id: Nama pengguna server basis data anda. Umumnya "root" tetap bekerja

en: Your database type is not MySQL!
id: Jenis basis data anda bukan MySQL!

en: Your email address:
id: Alamat email anda:

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
id: Kunci Anda telah diperbarui dan divalidasi! Anda sekarang dapat menggunakan ComfortUpdate.

en: Your new survey was created.
id: Survei baru Anda telah dibuat.

en: Your passwords do not match.
id: Sandi Anda tidak cocok.

en: Your personal settings were successfully saved.
id: Pengaturan pribadi Anda berhasil disimpan.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
id: Bahasa yang anda pilih akan digunakan selama proses instalasi.

en: Your ranking
id: Peringkat Anda

en: Your response table will be renamed to:
id: Tabel tanggapan Anda akan diganti nama menjadi:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
id: Tanggapan Anda tidak hilang dan telah dikirimkan melalui surel kepada administrator survei yang akan memasukkannya ke dalam basis data kami nanti.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
id: Respon Anda tidak disimpan. Silakan hubungi administrator survei.

en: Your responses were successfully saved.
id: Tanggapan Anda berhasil disimpan.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
id: Sesi Anda dengan server ComfortUpdate tidak valid atau kedaluwarsa. Silakan mulai kembali prosesnya.

en: Your survey responses have been recorded.
id: Tanggapan survei telah disimpan.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
id: Tanggapan survei Anda berhasil disimpan. Anda akan dikirimi surel konfirmasi. Harap pastikan untuk menyimpan sandi karena kami tidak akan dapat memulihkannya untuk Anda.

en: Your survey was successfully saved.
id: Survei Anda berhasil disimpan.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
id: Survei Anda akan disimpan menggunakan nama dan sandi agar dapat dilengkapi nanti dengan masuk menggunakan info tersebut.

en: Your system configuration:
id: Konfigurasi sistem Anda:

en: Your time to answer this question has expired
id: Waktu Anda untuk menjawab pertanyaan ini telah habis

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
id: Waktu Anda untuk menjawab pertanyaan ini hampir habis. Anda punya {TIME} yang tersisa.

en: Your update key is invalid and was removed.
id: Kunci pembaruan invalid dan dihapus.

en: Your update key:
id: Kunci pembaruan Anda:

en: Your user data for accessing %s
id: Data pengguna Anda untuk mengakses %s

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
id: Versi Anda tidak dapat diperbarui melalu ComfortUpdate. Silakan perbarui secara manual.

en: Your version is up to date!
id: Anda memiliki versi terbaru!

en: Zip error!
id: Zip bermasalah!

en: Zip file not found!
id: Berkas Zip tidak ditemukan!

en: Zoom level
id: Tingkat pembesaran

en: and
id: dan

en: at question
id: pada pertanyaan

en: checked
id: dicentang

en: completed
id: diselesaikan

en: default
id: standar

en: deleted
id: dihapus

en: directory
id: direktori

en: equals
id: sama dengan

en: gross
id: kotor

en: having a valid email address
id: memiliki alamat surel yang valid

en: having at least one use left
id: setidaknya masih memiliki satu sisa penggunaan

en: hours
id: jam

en: if:
id: jika:

en: is
id: adalah

en: is NOT
id: BUKAN

en: is greater than
id: lebih besar dari

en: is greater than or equal to
id: lebih besar dari atau sama dengan

en: is less than
id: lebih kecil dari

en: is less than or equal to
id: lebih kecil dari atau sama dengan

en: is matched (regexp)
id: dicocokkan (rexexp)

en: minitab method
id: metode minitab

en: mins
id: menit

en: not checked
id: tidak dicentang

en: not having already completed the survey
id: belum menyelesaikan survei

en: not having been sent an invitation already
id: belum dikirimi undangan

en: or
id: atau

en: page
id: halaman

en: queXML PDF export
id: Ekspor PDF queXML

en: queXML format (*.xml)
id: Format queXML (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
id: queXML adalah deskripsi XML dari kuesioner.

en: quota language settings
id: pengaturan bahasa kuota

en: quota members
id: anggota kuota

en: responses
id: tanggapan

en: running
id: Berjalan

en: seconds
id: detik

en: selected
id: terpilih

en: stable
id: stabil

en: table
id: tabel

en: timings
id: waktu

en: to:
id: hingga:

en: unknown
id: tidak diketahui

en: unstable
id: tidak stabil

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
id: Kunjungi http://www.php.net/manual/en/ref.image.php untuk informasi lebih lanjut

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
id: {n} pertanyaan mengandung kesalahan yang harus dikoreksi.|{n} pertanyaan mengandung kesalahan yang harus dikoreksi.

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
id: {n} pertanyaan berisi peringatan yang perlu diverifikasi.|{n} pertanyaan berisi peringatan yang perlu diverifikasi.
